Urodzenie dziecka wymagającego opieki szpitalnej (art. 181)
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten nie zakreśla terminu, na jaki urlop macierzyński może być przerwany. Oznacza to, że długość przerwy w urlopie macierzyńskim zależy tylko od długości pobytu dziecka w szpitalu. Skorzystanie z przerwania urlopu macierzyńskiego ze względu na konieczność opieki szpitalnej nad dzieckiem zależy od woli matki. Jest ona tylko zobowiązana w każdym wypadku do wykorzystania po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ten okres urlopu jest bowiem przewidziany do regeneracji sił po porodzie i bez względu na to, czy dziecko pozostaje po porodzie w szpitalu, musi być przez matkę wykorzystany. Jeżeli pobyt dziecka w szpitalu przekracza 8 tygodni, do matki należy decyzja, czy będzie kontynuować urlop macierzyński ponad 8 tygodni, czy też przerwie go do czasu opuszczenia przez dziecko szpitala. Prawo wystąpienia z wnioskiem o przerwanie urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie pracownicy. Pracodawca nie może jej takiej przerwy narzucić.
REKLAMA
Porównaj: Rezygnacja z urlopu wychowawczego (art. 186(3))
Pani Ania w styczniu urodziła syna, u którego stwierdzono chorobę wymagającą kilkumiesięcznej hospitalizacji. Pani Ania wykorzystała wymagane 8 tygodni urlopu, ale pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzystała dopiero w czerwcu, kiedy syn wyszedł ze szpitala.
Reasumując, konieczne są dwie przesłanki, aby odstąpić od zasady nieprzerwanego urlopu macierzyńskiego, mianowicie:
1) hospitalizowanie dziecka,
2) wykorzystanie przez pracownicę po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu.
Polecamy serwis: Urlopy
Hospitalizacja dziecka nie musi mieć miejsca bezpośrednio po porodzie, może ona nastąpić w późniejszym okresie, nawet po kilku, czy kilkunastu tygodniach od dnia porodu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat