REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia
Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo dopuszcza dokonanie zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Można je wprowadzać jedynie poprzez przyjęcie przez strony układu Protokołu Dodatkowego. Co dzieje się w sytuacji, gdy jedna ze stron nie zgadza się na zawarcie Protokołu Dodatkowego?

Krzysztof Sosnowski, prawnik

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy

Strony Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (dalej ZUZP lub Układ) nie są zobowiązane do zachowania zawartego Układu w niezmiennej treści. Pamiętać należy jednak, iż dokonanie zmian w ZUZP możliwe jest wyłącznie poprzez przyjęcie Protokołu Dodatkowego przez strony układu. W przypadku wprowadzania zmian do ZUZP w drodze Protokołu Dodatkowego, zgodnie z dyspozycją art. 2419 § 2  Kodeksu pracy (k.p.)., konieczna jest współpraca wszystkich stron, które zawarły układ. Oznacza to, iż wprowadzane zmiany muszą być zaakceptowane przez wszystkie strony układu.

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wyjątki

Art.  2419 k.p. przewiduje dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszy dotyczy wyłącznie możliwości wstąpienia w prawa i obowiązki strony nowych Związków Zawodowych, za zgodą dotychczasowych stron układu, które dotąd nie były stroną układu, a także nie są Związkami reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24117 § 1 k.p. „Reprezentatywną organizacją związkową jest ponadzakładowa organizacja związkowa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego lub
  2. zrzeszająca co najmniej 10% ogółu pracowników objętych zakresem działania statutu, nie mniej jednak niż dziesięć tysięcy pracowników, lub
  3. zrzeszająca największą liczbę pracowników, dla których ma być zawarty określony układ ponadzakładowy.”

lub art. 24125a § 1 k.p „Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:

  1. będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 24117 § 1 pkt 1, pod warunkiem, że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub
  2. zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.”

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Drugi wyjątek dopuszcza możliwość wstąpienia w prawa i obowiązki strony Związku, który wcześniej nie był stroną, bez konieczności uzyskiwania zgody pozostałych stron w przypadku, gdy stał się Związkiem  reprezentatywnym w rozumieniu art. 24117 k.p. lub art. 24125a § 1 k.p. wyłącznie w wyniku złożenia stronom układu stosownego oświadczenia o wstąpieniu w prawa i obowiązki strony. Z Kodeksu pracy można także wywieść możliwości podpisania Protokołu Dodatkowego przez mniejszą ilość sygnatariuszy w sytuacji, gdy podczas okresu obowiązywania ZUZP jeden ze Związków Zawodowych przestał istnieć bądź połączył się z innym działającym u Pracodawcy związkiem zawodowym. Nie istnieje natomiast możliwość wyłączenia jednego z sygnatariuszy układu nawet przy porozumieniu pozostałych stron ZUZP.

Zawarcie nowego ZUZP

W przypadku zawierania nowego ZUZP w celu wprowadzenia zmian, konieczne jest, aby pracodawca zgodnie z art. 2412 k.p. powiadomił każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których ma być zawarty układ, w celu wspólnego prowadzenia rokowań przez wszystkie organizacje związkowe. Nie ma znaczenia, czy są to organizacje reprezentatywne w rozumieniu art. 24117 k.p., art. 24125a § 1 k.p., czy też nie. Oznacza to, iż nie ma możliwości wykluczenia istniejącego Związku z procesu rokowań prowadzącego do zawarcia układu. W przypadku jednak, gdy organizacja związkowa nie zgłosi się do procesu rokowań we wskazanym okresie zgodnie z art. 24125 § 2  k.p., nie krótszym niż 30 dni od dnia zgłoszenia inicjatywy zawarcia układu do prowadzenia rokowań uprawnione są organizacje, które zgłosiły swoją gotowość we wskazanym terminie. Do przystąpienia do rokowań w trakcie ich trwania uprawnione są zgodnie z art. 24125 § 4  k.p.  wyłącznie nowo utworzone organizacje związkowe. W związku z czym w razie nieprzystąpienia do rokowań związku zawodowego, który wcześniej nie wyraził zgody na zawarcie Protokołu Dodatkowego, wyłącza go z procesu zawierania nowego ZUZP. W wyniku tego nie będzie miał możliwości uniemożliwienia zawarcia nowego ZUZP.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Podkreślić należy jednak, iż samo uczestniczenie w rokowaniach niereprezentatywnego związku nie oznacza konieczności zawarcia układu także przez ten związek. Takie stanowisko należy niewątpliwie uznać za zasadne, gdyż zapobiega blokowaniu przez małe organizacje związkowe procesu rokowań, bądź uniemożliwieniu zawarcia ZUZP. Pamiętać jednak należy, iż takie działanie można uznać za dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach spornych oraz w stosunku do organizacji nieposiadających dużej siły negocjacyjnej. Niedopuszczenie do podpisania ZUZP jednej z organizacji związkowych lub podpisanie układu, pomimo negatywnego stanowiska tego związku, może doprowadzić do wszczęcia sporu zbiorowego przez jeden ze związków, co nie będzie korzystne dla pozostałych stron rokowań. Z tego powodu wskazana możliwość powinna być rozpatrywana jako ostateczność, a pozostali sygnatariusze powinni w pełni wspierać się w podjętych działaniach.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA