REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia
Dokonanie zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo dopuszcza dokonanie zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Można je wprowadzać jedynie poprzez przyjęcie przez strony układu Protokołu Dodatkowego. Co dzieje się w sytuacji, gdy jedna ze stron nie zgadza się na zawarcie Protokołu Dodatkowego?

Krzysztof Sosnowski, prawnik

Autopromocja

Zmiany w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy

Strony Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (dalej ZUZP lub Układ) nie są zobowiązane do zachowania zawartego Układu w niezmiennej treści. Pamiętać należy jednak, iż dokonanie zmian w ZUZP możliwe jest wyłącznie poprzez przyjęcie Protokołu Dodatkowego przez strony układu. W przypadku wprowadzania zmian do ZUZP w drodze Protokołu Dodatkowego, zgodnie z dyspozycją art. 2419 § 2  Kodeksu pracy (k.p.)., konieczna jest współpraca wszystkich stron, które zawarły układ. Oznacza to, iż wprowadzane zmiany muszą być zaakceptowane przez wszystkie strony układu.

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wyjątki

Art.  2419 k.p. przewiduje dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszy dotyczy wyłącznie możliwości wstąpienia w prawa i obowiązki strony nowych Związków Zawodowych, za zgodą dotychczasowych stron układu, które dotąd nie były stroną układu, a także nie są Związkami reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24117 § 1 k.p. „Reprezentatywną organizacją związkową jest ponadzakładowa organizacja związkowa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego lub
 2. zrzeszająca co najmniej 10% ogółu pracowników objętych zakresem działania statutu, nie mniej jednak niż dziesięć tysięcy pracowników, lub
 3. zrzeszająca największą liczbę pracowników, dla których ma być zawarty określony układ ponadzakładowy.”

lub art. 24125a § 1 k.p „Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:

 1. będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 24117 § 1 pkt 1, pod warunkiem, że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub
 2. zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.”

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Drugi wyjątek dopuszcza możliwość wstąpienia w prawa i obowiązki strony Związku, który wcześniej nie był stroną, bez konieczności uzyskiwania zgody pozostałych stron w przypadku, gdy stał się Związkiem  reprezentatywnym w rozumieniu art. 24117 k.p. lub art. 24125a § 1 k.p. wyłącznie w wyniku złożenia stronom układu stosownego oświadczenia o wstąpieniu w prawa i obowiązki strony. Z Kodeksu pracy można także wywieść możliwości podpisania Protokołu Dodatkowego przez mniejszą ilość sygnatariuszy w sytuacji, gdy podczas okresu obowiązywania ZUZP jeden ze Związków Zawodowych przestał istnieć bądź połączył się z innym działającym u Pracodawcy związkiem zawodowym. Nie istnieje natomiast możliwość wyłączenia jednego z sygnatariuszy układu nawet przy porozumieniu pozostałych stron ZUZP.

Zawarcie nowego ZUZP

W przypadku zawierania nowego ZUZP w celu wprowadzenia zmian, konieczne jest, aby pracodawca zgodnie z art. 2412 k.p. powiadomił każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których ma być zawarty układ, w celu wspólnego prowadzenia rokowań przez wszystkie organizacje związkowe. Nie ma znaczenia, czy są to organizacje reprezentatywne w rozumieniu art. 24117 k.p., art. 24125a § 1 k.p., czy też nie. Oznacza to, iż nie ma możliwości wykluczenia istniejącego Związku z procesu rokowań prowadzącego do zawarcia układu. W przypadku jednak, gdy organizacja związkowa nie zgłosi się do procesu rokowań we wskazanym okresie zgodnie z art. 24125 § 2  k.p., nie krótszym niż 30 dni od dnia zgłoszenia inicjatywy zawarcia układu do prowadzenia rokowań uprawnione są organizacje, które zgłosiły swoją gotowość we wskazanym terminie. Do przystąpienia do rokowań w trakcie ich trwania uprawnione są zgodnie z art. 24125 § 4  k.p.  wyłącznie nowo utworzone organizacje związkowe. W związku z czym w razie nieprzystąpienia do rokowań związku zawodowego, który wcześniej nie wyraził zgody na zawarcie Protokołu Dodatkowego, wyłącza go z procesu zawierania nowego ZUZP. W wyniku tego nie będzie miał możliwości uniemożliwienia zawarcia nowego ZUZP.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Podkreślić należy jednak, iż samo uczestniczenie w rokowaniach niereprezentatywnego związku nie oznacza konieczności zawarcia układu także przez ten związek. Takie stanowisko należy niewątpliwie uznać za zasadne, gdyż zapobiega blokowaniu przez małe organizacje związkowe procesu rokowań, bądź uniemożliwieniu zawarcia ZUZP. Pamiętać jednak należy, iż takie działanie można uznać za dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach spornych oraz w stosunku do organizacji nieposiadających dużej siły negocjacyjnej. Niedopuszczenie do podpisania ZUZP jednej z organizacji związkowych lub podpisanie układu, pomimo negatywnego stanowiska tego związku, może doprowadzić do wszczęcia sporu zbiorowego przez jeden ze związków, co nie będzie korzystne dla pozostałych stron rokowań. Z tego powodu wskazana możliwość powinna być rozpatrywana jako ostateczność, a pozostali sygnatariusze powinni w pełni wspierać się w podjętych działaniach.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA