REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest układ zbiorowy pracy?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Czym jest układ zbiorowy pracy? / Fot. Fotolia
Czym jest układ zbiorowy pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce prawo pracy reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W krajach zachodnich, gdzie często emigrują za pracą nasi rodacy, duże znaczenie (często większe niż Kodeks pracy) mają układy zbiorowe pracy. Warto zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawa pracy.

Prawo pracy w Polsce i w krajach zachodnich

W Polsce głównym źródłem wiedzy o prawach i przywilejach pracowników jest rozbudowany Kodeks Pracy. Nieco inaczej jest w krajach zachodnich, które często są obierane jako kierunek emigracji naszych rodaków. W Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii duże znaczenie dla warunków zatrudnienia – często większe niż kodeks pracy - mają układy zbiorowe, czyli porozumienia zawierane pomiędzy pracodawcami lub organizacjami pracodawców, a związkiem lub związkami zawodowymi. Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicą, dobrze jest zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Autopromocja

Układ zbiorowy pracy

Układy zbiorowe mogą być podpisywane na poziomie ogólnokrajowym, na poziomie branży: organizacje pracownicze mogą same spisać z pracodawcami warunki obowiązujący w danym sektorze, bądź nawet ma poziomie zakładu pracy. Możemy mieć więc do czynienia z różnymi układami pracy, zawieranymi na różnych poziomach, które będą w tym samym czasie obowiązywać zatrudnionego i pracodawcę. Szerzej obowiązujące zasady (np. ponadzakładowe układy pracy) są nadrzędne względem tych mniej powszechnych (np. zakładowy układ pracy).

Układy pracy nigdy nie mogą zawierać przepisów mniej korzystnych dla pracownika, niż przepisy prawa pracy lub szerzej obowiązujące układy pracy – jeśli nawet tak się stanie, to zatrudnionego obowiązują bardziej korzystne dla niego reguły.

Redakcja poleca: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Inne aspekty relacji pracownik-pracodawca

W układzie zbiorowym w bardziej obszerny sposób określa się (zarysowane przez Kodeks Pracy i inne przepisy) warunki pracy, przywileje i obowiązki pracownicze. Układ zbiorowy może także zawierać zapisy dotyczące innych aspektów relacji pracownik-pracodawca, których nie reguluje prawo pracy. Zapisy układu zbiorowego są niepodważalną podstawą ustaleń podczas sporządzania indywidualnych umów o pracę oraz umożliwiają dochodzenie roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zagadnienia regulowane w układach

Zagadnienia, które najczęściej są regulowane przez układ zbiorowy pracy to:

 • wynagrodzenie
 • dodatki do podstawowego wynagrodzenia (np. za pracę w nadgodzinach)
 • czas pracy wraz z godzinowym rozkładem pracy w tygodniu,
 • zasady skrócenia wymiaru czasu pracy,
 • przerwy podczas wykonywania pracy,
 • urlopy,
 • inne świadczenia dla pracownika i jego rodziny,
 • terminy wypowiedzeń.

Informacje o warunkach zatrudnienia

Zanim podpiszesz umowę w nowym miejscu pracy, należy się zapoznać z treścią obowiązującego w zakładzie układu zbiorowego. Co więcej, przyszły pracodawca ma obowiązek dostarczyć kandydatowi szczegółowe informacje o warunkach zatrudnienia w zrozumiały dla niego sposób, czyli w sytuacji, gdy nie posługujesz się biegle językiem obcym -  w ojczystym języku polskim. Warto skorzystać z tego prawa!

Układ zbiorowy pracy jako źródło prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA