REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest układ zbiorowy pracy?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Czym jest układ zbiorowy pracy? / Fot. Fotolia
Czym jest układ zbiorowy pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce prawo pracy reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W krajach zachodnich, gdzie często emigrują za pracą nasi rodacy, duże znaczenie (często większe niż Kodeks pracy) mają układy zbiorowe pracy. Warto zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawa pracy.

Prawo pracy w Polsce i w krajach zachodnich

W Polsce głównym źródłem wiedzy o prawach i przywilejach pracowników jest rozbudowany Kodeks Pracy. Nieco inaczej jest w krajach zachodnich, które często są obierane jako kierunek emigracji naszych rodaków. W Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii duże znaczenie dla warunków zatrudnienia – często większe niż kodeks pracy - mają układy zbiorowe, czyli porozumienia zawierane pomiędzy pracodawcami lub organizacjami pracodawców, a związkiem lub związkami zawodowymi. Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicą, dobrze jest zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

REKLAMA

Autopromocja

Układ zbiorowy pracy

Układy zbiorowe mogą być podpisywane na poziomie ogólnokrajowym, na poziomie branży: organizacje pracownicze mogą same spisać z pracodawcami warunki obowiązujący w danym sektorze, bądź nawet ma poziomie zakładu pracy. Możemy mieć więc do czynienia z różnymi układami pracy, zawieranymi na różnych poziomach, które będą w tym samym czasie obowiązywać zatrudnionego i pracodawcę. Szerzej obowiązujące zasady (np. ponadzakładowe układy pracy) są nadrzędne względem tych mniej powszechnych (np. zakładowy układ pracy).

Układy pracy nigdy nie mogą zawierać przepisów mniej korzystnych dla pracownika, niż przepisy prawa pracy lub szerzej obowiązujące układy pracy – jeśli nawet tak się stanie, to zatrudnionego obowiązują bardziej korzystne dla niego reguły.

Redakcja poleca: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Inne aspekty relacji pracownik-pracodawca

W układzie zbiorowym w bardziej obszerny sposób określa się (zarysowane przez Kodeks Pracy i inne przepisy) warunki pracy, przywileje i obowiązki pracownicze. Układ zbiorowy może także zawierać zapisy dotyczące innych aspektów relacji pracownik-pracodawca, których nie reguluje prawo pracy. Zapisy układu zbiorowego są niepodważalną podstawą ustaleń podczas sporządzania indywidualnych umów o pracę oraz umożliwiają dochodzenie roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zagadnienia regulowane w układach

Zagadnienia, które najczęściej są regulowane przez układ zbiorowy pracy to:

 • wynagrodzenie
 • dodatki do podstawowego wynagrodzenia (np. za pracę w nadgodzinach)
 • czas pracy wraz z godzinowym rozkładem pracy w tygodniu,
 • zasady skrócenia wymiaru czasu pracy,
 • przerwy podczas wykonywania pracy,
 • urlopy,
 • inne świadczenia dla pracownika i jego rodziny,
 • terminy wypowiedzeń.

Informacje o warunkach zatrudnienia

Zanim podpiszesz umowę w nowym miejscu pracy, należy się zapoznać z treścią obowiązującego w zakładzie układu zbiorowego. Co więcej, przyszły pracodawca ma obowiązek dostarczyć kandydatowi szczegółowe informacje o warunkach zatrudnienia w zrozumiały dla niego sposób, czyli w sytuacji, gdy nie posługujesz się biegle językiem obcym -  w ojczystym języku polskim. Warto skorzystać z tego prawa!

Układ zbiorowy pracy jako źródło prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA