Układ zbiorowy pracy - połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych
REKLAMA
REKLAMA
Połączenie organizacji związkowych
Zgodnie z art. 24129 Kodeksu pracy w razie połączenia zakładowych organizacji związkowych (z których choćby jedna jest stroną układu zakładowego), jej prawa i obowiązki przechodzą na organizację powstałą w wyniku połączenia. Sukcesja praw i obowiązków przysługujących dotychczasowym stronom układu następuje z mocy prawa. Od momentu połączenia zmian w układzie dokonuje wyłącznie organizacja związkowa powstała w wyniku połączenia.
REKLAMA
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 września 2005 r. (III SZP 1/05) stwierdził, że dopuszczalne jest połączenie się dwóch związków zawodowych polegające na tym, że związek zawodowy przejmujący przejmuje prawa i obowiązki związku zawodowego przejmowanego, po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej prowadzącej do rozwiązania i wykreślenia z rejestru związku przejmowanego.
Zobacz również serwis: Zwolnienia grupowe
Rozwiązanie wszystkich organizacji związkowych
W razie rozwiązania wszystkich organizacji związkowych, które zawarły układ zakładowy, pracodawca może odstąpić od stosowania tego układu w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu. Rozwiązanie się organizacji związkowych będących stronami układu nie powoduje z mocy prawa rozwiązania układu. W takiej sytuacji układ nadal obowiązuje. W celu zaprzestania obowiązywania postanowień układu pracodawca odstępuje od układu w części bądź w całości.
Należy podkreślić, że wynikające z układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków. Oznacza to, iż postanowienia układu dotyczące warunków umów o pracę lub innych podstaw zatrudnienia nie przestają obowiązywać z dniem odstąpienia przez pracodawcę od stosowania układu, lecz z dniem upływu terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące kalendarzowe, chyba że strony postanowiły inaczej.
Pracodawca ma prawo odstąpić od części postanowień układu w jednym czasie, a następnie po pewnym okresie czasu od innych postanowień.
Wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające
Jeśli w sytuacji odstąpienia od układu zbiorowego pracy warunki dotyczące pracy miałyby zmienić się na mniej korzystne dla pracowników, należy wprowadzić je w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy lub w drodze porozumienia zmieniającego indywidualne umowy o pracę.
Polecamy: Wypowiedzenie zmieniające
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat