reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Układ zbiorowy pracy - połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych

Układ zbiorowy pracy - połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych

Układ zbiorowy pracy zawiera pracodawca z organizacją bądź organizacjami związkowymi. Połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych wpływa na zawarte układy zbiorowe pracy. Jak przekształcenia organizacyjne wypływają na obowiązywanie zakładowego układu zbiorowego pracy?

Połączenie organizacji związkowych

Zgodnie z art. 24129 Kodeksu pracy w razie połączenia zakładowych organizacji związkowych (z których choćby jedna jest stroną układu zakładowego), jej prawa i obowiązki przechodzą na organizację powstałą w wyniku połączenia. Sukcesja praw i obowiązków przysługujących dotychczasowym stronom układu następuje z mocy prawa. Od momentu połączenia zmian w układzie dokonuje wyłącznie organizacja związkowa powstała w wyniku połączenia.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 września 2005 r. (III SZP 1/05) stwierdził, że dopuszczalne jest połączenie się dwóch związków zawodowych polegające na tym, że związek zawodowy przejmujący przejmuje prawa i obowiązki związku zawodowego przejmowanego, po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej prowadzącej do rozwiązania i wykreślenia z rejestru związku przejmowanego.

Zobacz również serwis: Zwolnienia grupowe

Rozwiązanie wszystkich organizacji związkowych

W razie rozwiązania wszystkich organizacji związkowych, które zawarły układ zakładowy, pracodawca może odstąpić od stosowania tego układu w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu. Rozwiązanie się organizacji związkowych będących stronami układu nie powoduje z mocy prawa rozwiązania układu. W takiej sytuacji układ nadal obowiązuje. W celu zaprzestania obowiązywania postanowień układu pracodawca odstępuje od układu w części bądź w całości.

Należy podkreślić, że wynikające z układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków. Oznacza to, iż postanowienia układu dotyczące warunków umów o pracę lub innych podstaw zatrudnienia nie przestają obowiązywać z dniem odstąpienia przez pracodawcę od stosowania układu, lecz z dniem upływu terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące kalendarzowe, chyba że strony postanowiły inaczej.

Pracodawca ma prawo odstąpić od części postanowień układu w jednym czasie, a następnie po pewnym okresie czasu od innych postanowień.

Wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające

Jeśli w sytuacji odstąpienia od układu zbiorowego pracy warunki dotyczące pracy miałyby zmienić się na mniej korzystne dla pracowników, należy wprowadzić je w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy lub w drodze porozumienia zmieniającego indywidualne umowy o pracę.

Polecamy: Wypowiedzenie zmieniające

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Układ zbiorowy pracy. /Fot. Fotolia
Układ zbiorowy pracy. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama