Wynagrodzenie za przestój
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie za przestój
W wynagrodzeniach
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownik ma prawo do 60% wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje. Przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 k.p.) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. W celu obliczenia należności za jedną godzinę:
REKLAMA
- według składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości - należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- według zmiennych składników wynagrodzenia - wynagrodzenie zmienne dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego takie wynagrodzenie jest ustalane (np. w okresie 3 lub 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia przestoju).
Przy ustalaniu należności za przestój dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, wynagrodzenie za 1 godzinę ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
W ubezpieczeniach
Wynagrodzenie za przestój stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Polecamy serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat