Minimalne wynagrodzenie w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Minimalne wynagrodzenie w 2015 r.
Na podstawie art. 65 ust. 4 Konstytucji RP wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób jej określenia wskazują przepisy rangi ustawowej. Obecnie obowiązującym aktem prawnym, który zawiera taką regulację, jest ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).
REKLAMA
Na jej podstawie wysokość minimalnego wynagrodzenia o pracę w kolejnym roku ustalana jest w trybie negocjacji partnerów społecznych w ramach Komisji Trójstronnej. Obecnie mają oni czas do 15 lipca 2014 r., zaś terminem, w którym należy ogłosić ich uzgodnienia, jest 15 września. Dokonuje się tego w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.
Strona rządowa ma obowiązek przedstawić propozycje w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozostałym partnerom z Komisji w terminie do 15 czerwca każdego roku. Zgodnie z obecnymi prognozami na 2015 r. wzrost PKB wyniesie 3,8% przy inflacji przewidywanej na poziomie 2,3%. Na podstawie tych danych prowadzone będą prace nad budżetem na 2015 r., jak również ustalenia dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wygląda na to, że wzrośnie ono co najmniej do wysokości 1750 zł, czyli o 70 zł. W porównaniu z ostatnim wzrostem (o 88 zł) ten będzie niższy.
Polecamy produkt: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF
W razie nieuzgodnienia w Komisji Trójstronnej wysokości minimalnej pensji w ustawowym terminie, Rada Ministrów ustala ją w drodze rozporządzenia, które zostaje następnie ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 15 września danego roku. Kwota, jaka zostanie określona w ten sposób, nie może być niższa od kwoty, którą Rada Ministrów zaproponowała partnerom społecznym.
Wyższe minimalne wynagrodzenie 2015
Od czego zależy płaca minimalna?
Przyszłe wynagrodzenie minimalne zależy od przewidywanego na nadchodzący rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jeśli w I kwartale roku, w którym toczą się negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w gospodarce narodowej jest ponad dwa razy wyższe niż wysokość pensji minimalnej, negocjowana kwota podnoszona jest o kolejne 2/3 przewidywanego przyrostu PKB. Na podstawie przepisów wyżej wskazanej ustawy możliwe jest zastosowanie mechanizmu, który ma za zadanie korygować tą kwotę w sytuacji, w które późniejszy rzeczywisty wzrost cen odbiega od prognozowanego.
Na podstawie wskazanej powyżej regulacji pracodawca ustala wynagrodzenie pracownika, który zatrudniony jest u niego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, na poziomie co najmniej równym wysokości płacy minimalnej. Przy dostosowywaniu wypłacanego wynagrodzenia za pracę do aktualnej wysokości wynagrodzenia minimalnego pracodawca nie uwzględnia ani dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, ani wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku.
Kiedy pracodawca może ustalić niższe wynagrodzenie?
REKLAMA
Może się zdarzyć sytuacja, w której w określonym miesiącu wynagrodzenie danego pracownika będzie niższe od obowiązującej aktualnie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Spowodować to może szczególne ustalenie terminu wypłaty niektórych składników wynagrodzenia w danym miesiącu lub też rozkładu czasu pracy. Zgodnie z przepisami takiemu pracownikowi przysługiwało będzie mu wyrównanie.
Ponadto zgodnie z przepisami omawianej ustawy pracodawca może w pewnych wypadkach przyznać pracownikowi wynagrodzenie na niższym poziomie niż minimalne wynagrodzenie o pracę. Dolną granicą wysokości wypłacanej pensji jest 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat