REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy będzie płaca minimalna w Unii Europejskiej? Propozycje harmonizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich państwach UE nie oznaczałyby jednak wprowadzenia wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Płaca minimalna w Polsce

Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.

REKLAMA

Autopromocja

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Płaca minimalna w całej UE

W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:

  • wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
  • zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.

Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia


Ustalenie płacy minimalnej zawsze pozostaje w związku z wysokością wynagrodzenia krajowego. Zwykle wynosi połowę mediany. Nie stosuje się natomiast średniej arytmetycznej, gdyż mogłoby to powodować zawyżanie płacy minimalnej. Można sobie wyobrazić państwo, w którym zdecydowana większość ludzi ma niskie zarobki, a jedynie nieliczni zarabiają bardzo dużo. Wówczas przy zastosowaniu średniej arytmetycznej płaca minimalna zostałaby zawyżona.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w umowach cywilnoprawnych

Ujednolicenie płacy minimalnej w całej UE oznaczałoby ustalenie stałego jej poziomu w relacji do krajowej mediany. Propozycja Parlamentu Europejskiego to 60% mediany. Ustalenie ustawowej płacy minimalnej na tym poziomie miałoby duże znaczenie dla Polski, gdyż w naszym kraju wynagrodzenie minimalne przedstawia niższą wartość. Podobna sytuacja jest w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Ustawowa płaca minimalna na poziomie wyższym niż 60% funkcjonuje jedynie we Francji.

Wprowadzenie minimalnej płacy w całej UE napotyka na swojej drodze przeszkodę w postaci braku kompetencji UE do ustalania systemów wynagrodzeń. W celu uregulowania stałego poziomu płacy minimalnej w stosunku procentowym do mediany należałoby zmienić postanowienia traktatów, a do tego wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE.

Podstawa prawna:

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA