reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Czy będzie płaca minimalna w Unii Europejskiej? Propozycje harmonizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich państwach UE nie oznaczałyby jednak wprowadzenia wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Płaca minimalna w Polsce

Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Płaca minimalna w całej UE

W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:

  • wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
  • zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.

Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama