REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy będzie płaca minimalna w Unii Europejskiej? Propozycje harmonizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich państwach UE nie oznaczałyby jednak wprowadzenia wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Płaca minimalna w Polsce

Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.

Autopromocja

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Płaca minimalna w całej UE

W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:

 • wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
 • zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.

Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia


Ustalenie płacy minimalnej zawsze pozostaje w związku z wysokością wynagrodzenia krajowego. Zwykle wynosi połowę mediany. Nie stosuje się natomiast średniej arytmetycznej, gdyż mogłoby to powodować zawyżanie płacy minimalnej. Można sobie wyobrazić państwo, w którym zdecydowana większość ludzi ma niskie zarobki, a jedynie nieliczni zarabiają bardzo dużo. Wówczas przy zastosowaniu średniej arytmetycznej płaca minimalna zostałaby zawyżona.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w umowach cywilnoprawnych

Ujednolicenie płacy minimalnej w całej UE oznaczałoby ustalenie stałego jej poziomu w relacji do krajowej mediany. Propozycja Parlamentu Europejskiego to 60% mediany. Ustalenie ustawowej płacy minimalnej na tym poziomie miałoby duże znaczenie dla Polski, gdyż w naszym kraju wynagrodzenie minimalne przedstawia niższą wartość. Podobna sytuacja jest w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Ustawowa płaca minimalna na poziomie wyższym niż 60% funkcjonuje jedynie we Francji.

Wprowadzenie minimalnej płacy w całej UE napotyka na swojej drodze przeszkodę w postaci braku kompetencji UE do ustalania systemów wynagrodzeń. W celu uregulowania stałego poziomu płacy minimalnej w stosunku procentowym do mediany należałoby zmienić postanowienia traktatów, a do tego wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE.

Podstawa prawna:

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA