Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej
REKLAMA
REKLAMA
Płaca minimalna w Polsce
Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.
REKLAMA
Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę
Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.
Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem
Płaca minimalna w całej UE
W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:
- wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
- zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.
Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.
Zobacz również serwis: Wynagrodzenia
Ustalenie płacy minimalnej zawsze pozostaje w związku z wysokością wynagrodzenia krajowego. Zwykle wynosi połowę mediany. Nie stosuje się natomiast średniej arytmetycznej, gdyż mogłoby to powodować zawyżanie płacy minimalnej. Można sobie wyobrazić państwo, w którym zdecydowana większość ludzi ma niskie zarobki, a jedynie nieliczni zarabiają bardzo dużo. Wówczas przy zastosowaniu średniej arytmetycznej płaca minimalna zostałaby zawyżona.
Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w umowach cywilnoprawnych
Ujednolicenie płacy minimalnej w całej UE oznaczałoby ustalenie stałego jej poziomu w relacji do krajowej mediany. Propozycja Parlamentu Europejskiego to 60% mediany. Ustalenie ustawowej płacy minimalnej na tym poziomie miałoby duże znaczenie dla Polski, gdyż w naszym kraju wynagrodzenie minimalne przedstawia niższą wartość. Podobna sytuacja jest w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Ustawowa płaca minimalna na poziomie wyższym niż 60% funkcjonuje jedynie we Francji.
Wprowadzenie minimalnej płacy w całej UE napotyka na swojej drodze przeszkodę w postaci braku kompetencji UE do ustalania systemów wynagrodzeń. W celu uregulowania stałego poziomu płacy minimalnej w stosunku procentowym do mediany należałoby zmienić postanowienia traktatów, a do tego wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. z 2013, poz. 1074)
- Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)
Zadaj Pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat