REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Czy będzie płaca minimalna w Unii Europejskiej? Propozycje harmonizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich państwach UE nie oznaczałyby jednak wprowadzenia wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Płaca minimalna w Polsce

Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Płaca minimalna w całej UE

W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
 • wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
 • zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.

Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia


Ustalenie płacy minimalnej zawsze pozostaje w związku z wysokością wynagrodzenia krajowego. Zwykle wynosi połowę mediany. Nie stosuje się natomiast średniej arytmetycznej, gdyż mogłoby to powodować zawyżanie płacy minimalnej. Można sobie wyobrazić państwo, w którym zdecydowana większość ludzi ma niskie zarobki, a jedynie nieliczni zarabiają bardzo dużo. Wówczas przy zastosowaniu średniej arytmetycznej płaca minimalna zostałaby zawyżona.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w umowach cywilnoprawnych

Ujednolicenie płacy minimalnej w całej UE oznaczałoby ustalenie stałego jej poziomu w relacji do krajowej mediany. Propozycja Parlamentu Europejskiego to 60% mediany. Ustalenie ustawowej płacy minimalnej na tym poziomie miałoby duże znaczenie dla Polski, gdyż w naszym kraju wynagrodzenie minimalne przedstawia niższą wartość. Podobna sytuacja jest w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Ustawowa płaca minimalna na poziomie wyższym niż 60% funkcjonuje jedynie we Francji.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wprowadzenie minimalnej płacy w całej UE napotyka na swojej drodze przeszkodę w postaci braku kompetencji UE do ustalania systemów wynagrodzeń. W celu uregulowania stałego poziomu płacy minimalnej w stosunku procentowym do mediany należałoby zmienić postanowienia traktatów, a do tego wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE.

Podstawa prawna:

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA