Świadczenia chorobowe a okresy wyczekiwania
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie
Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania, tj.:
REKLAMA
- po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Dotyczy to pracowników zatrudnionych np. na podstawie umów o pracę.
-po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego- jeżeli ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jest tak w przypadku osób świadczących usługi na podstawie np. umów zlecenia, jeżeli zleceniobiorca złoży oświadczenie zleceniodawcy, iż wnosi o odprowadzanie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od swojego wynagrodzenia.
Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem bezpłatnym lub wychowawczym.
Rekomendowany produkt: Komplet Zmiany w prawie pracy
Kogo nie obowiązuje okres wyczekiwania
Okres wyczekiwania nie obowiązuje w przypadku:
- absolwentów szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
-osób, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
-osób ubezpieczonym obowiązkowo, które mają wcześniejszy co najmniej 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
-posłów i senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Zobacz: E-zwolnienia lekarskie - plusy i minusy
Zasiłek chorobowy i niezdolność do pracy
Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1)nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy o ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego- w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej chorobie, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni o początku choroby.
Zajrzyj na nasze FORUM
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat