REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres wyczekiwania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Świadczenia chorobowe a okresy wyczekiwania

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Kiedy nabędziesz świadczenie chorobowe bez okresu wyczekiwania

Zasiłek i wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Gdy zachoruje pracownik po 50-tce

Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za dalszy okres pobytu w szpitalu zasiłek jest wypłacany w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Czy do okresu wyczekiwania pracownika wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia

Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę na okres 1 miesiąca, w trakcie wykonywania której nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie tego okresu, tj. od 1 grudnia 2011 r. zawarliśmy z nim drugą umowę i wówczas zleceniobiorca zdecydował się, by podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie kolejnego miesiąca, tj. od 1 stycznia 2012 r. podpisaliśmy z nim umowę o pracę, a następnie pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 15 stycznia br. Czy przysługuje mu już świadczenie chorobowe?

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3?

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?

Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy

Od 1 maja br. jestem zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Zgłosiłem pracodawcy chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Niedawno zachorowałem. Czy mam prawo do świadczeń chorobowych?

Zasady nabywania prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony nabywa zasiłek chorobowy po upływie okresu wyczekiwania, tj. 30 lub 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu tego zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu

Po zakończeniu umowy o pracę z tym samym pracownikiem została zawarta umowa-zlecenie. Przerwa między umowami wynosi 10 dni. Czy do okresu wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się umowę o pracę? Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe – pracodawca czy ZUS?

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby

Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy.

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni?

Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia dobrowolnie oraz ma wymagany okres wyczekiwania. Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeżeli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek chorobowy również po ustaniu zatrudnienia

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia ubezpieczenia

Od zasady, że otrzymanie zasiłku chorobowego zależy od opłacania przez określony czas składki na ubezpieczenie chorobowe, są wyjątki. Niektórzy ubezpieczeni, ze względu na swój status lub sytuację, w której powstała niezdolność do pracy, mogą otrzymać świadczenie od pierwszego dnia ubezpieczenia.

Jak wypełniać zaświadczenie ZUS Z-3

Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek, jeżeli ZUS wypłaca pracownikowi świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Obowiązek ten dotyczy zarówno wypłaty świadczeń, gdy pracodawca nie jest do tego uprawniony (zatrudnia mniej niż 21 pracowników), jak i świadczeń wypłacanych za okres po ustaniu zatrudnienia.

REKLAMA