Kategorie

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Emilia Panufnik
Wyższe świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. fotolia
ShutterStock
1 maja 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 620 zł do 800 zł w wymiarze miesięcznym. Od początku 2015 r. jest jeszcze wyższe i wynosi miesięcznie 1200 zł. Ile będzie wynosiło w kolejnych latach?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r.

W 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 zł (1576 zł brutto). Od nowego roku do pełnej kwoty podwyższonego świadczenia pielęgnacyjnego (1200 zł) nie dolicza się już 200 zł pomocy rządowej. W związku z powyższym osoby mające ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. mogą liczyć na świadczenie w wysokości 1200 zł netto za każdy miesiąc. To o 200 zł więcej niż w 2014 r.

W 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 zł netto.

Brak pomocy rządowej w wysokości 200 zł

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja do 31 grudnia 2014 r., wynosiło 800 zł netto. Razem z otrzymywaną do końca 2014 roku pomocą rządową osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego otrzymywały 1000 zł miesięcznie (1321 zł brutto). Od stycznia 2015 r. nie jest już wypłacana pomoc rządowa, która wynosiła 200 zł miesięcznie. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 1741) pomoc rządowa przysługiwała tylko do końca 2014 r.

Sprawdź, co jeszcze uległo zmianie: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2016 r.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że od 1 stycznia 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne ma zostać podwyższone do kwoty 1300 zł. Będzie wyższe o 300 zł od pomocy przyznawanej obecnie i o 100 zł od pomocy planowanej na 2015 r. Stopniowe podnoszenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ostatecznie ma zostać zrównane z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Wysokość ta zostanie osiągnięta właśnie w 2016 r. Osoba uprawniona otrzyma 1703 zł brutto, co oznacza 1300 zł netto (403 zł składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Waloryzacja świadczenia od 2017 r.

Natomiast od 1 stycznia 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wzrastało corocznie (z dniem 1 stycznia) o dokładnie taki sam procent, o jaki w każdym kolejnym roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę. Poprawka do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych dotycząca waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego została zainicjowana przez senat. Wstępnie proponowano jedynie podwyższenie świadczenia:

 • od 1 maja do 1000 zł (800 zł świadczenia pielęgnacyjnego + 200 zł pomocy rządowej),
 • od 1 stycznia 2015 r. do 1200 zł,
 • od 1 stycznia 2016 r. do 1300 zł.

Ustawa w wersji ostatecznej stanowi, że od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zawsze waloryzowana o procentowy wzrost pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) z 1 stycznia obecnego roku i 1 stycznia roku poprzedniego. Co istotne, wysokość zwaloryzowanego świadczenia pielęgnacyjnego zaokrągla się do pełnych złotych w górę. Wprowadzony mechanizm będzie odróżniał to świadczenie od pozostałych świadczeń rodzinnych, które co trzy lata podlegają weryfikacji dokonywanej przez komisję trójstronną. 

Polecamy także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Uwzględnianie nowej kwoty z urzędu

Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą miały obowiązku składania wniosków o podwyższenie kwoty świadczenia. Gminy z urzędu uwzględnią podwyższoną kwotę bez informowania o tym zainteresowanych.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, która będzie obowiązywała w kolejnym roku kalendarzowym podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Termin na ogłoszenie mija 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?