REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. fotolia
Wyższe świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 maja 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 620 zł do 800 zł w wymiarze miesięcznym. Od początku 2015 r. jest jeszcze wyższe i wynosi miesięcznie 1200 zł. Ile będzie wynosiło w kolejnych latach?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r.

W 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 zł (1576 zł brutto). Od nowego roku do pełnej kwoty podwyższonego świadczenia pielęgnacyjnego (1200 zł) nie dolicza się już 200 zł pomocy rządowej. W związku z powyższym osoby mające ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. mogą liczyć na świadczenie w wysokości 1200 zł netto za każdy miesiąc. To o 200 zł więcej niż w 2014 r.

Autopromocja

W 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 zł netto.

Brak pomocy rządowej w wysokości 200 zł

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja do 31 grudnia 2014 r., wynosiło 800 zł netto. Razem z otrzymywaną do końca 2014 roku pomocą rządową osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego otrzymywały 1000 zł miesięcznie (1321 zł brutto). Od stycznia 2015 r. nie jest już wypłacana pomoc rządowa, która wynosiła 200 zł miesięcznie. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 1741) pomoc rządowa przysługiwała tylko do końca 2014 r.

Sprawdź, co jeszcze uległo zmianie: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2016 r.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że od 1 stycznia 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne ma zostać podwyższone do kwoty 1300 zł. Będzie wyższe o 300 zł od pomocy przyznawanej obecnie i o 100 zł od pomocy planowanej na 2015 r. Stopniowe podnoszenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ostatecznie ma zostać zrównane z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Wysokość ta zostanie osiągnięta właśnie w 2016 r. Osoba uprawniona otrzyma 1703 zł brutto, co oznacza 1300 zł netto (403 zł składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Waloryzacja świadczenia od 2017 r.

Natomiast od 1 stycznia 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wzrastało corocznie (z dniem 1 stycznia) o dokładnie taki sam procent, o jaki w każdym kolejnym roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę. Poprawka do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych dotycząca waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego została zainicjowana przez senat. Wstępnie proponowano jedynie podwyższenie świadczenia:

 • od 1 maja do 1000 zł (800 zł świadczenia pielęgnacyjnego + 200 zł pomocy rządowej),
 • od 1 stycznia 2015 r. do 1200 zł,
 • od 1 stycznia 2016 r. do 1300 zł.

Ustawa w wersji ostatecznej stanowi, że od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zawsze waloryzowana o procentowy wzrost pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) z 1 stycznia obecnego roku i 1 stycznia roku poprzedniego. Co istotne, wysokość zwaloryzowanego świadczenia pielęgnacyjnego zaokrągla się do pełnych złotych w górę. Wprowadzony mechanizm będzie odróżniał to świadczenie od pozostałych świadczeń rodzinnych, które co trzy lata podlegają weryfikacji dokonywanej przez komisję trójstronną. 

Polecamy także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Uwzględnianie nowej kwoty z urzędu

Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą miały obowiązku składania wniosków o podwyższenie kwoty świadczenia. Gminy z urzędu uwzględnią podwyższoną kwotę bez informowania o tym zainteresowanych.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, która będzie obowiązywała w kolejnym roku kalendarzowym podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Termin na ogłoszenie mija 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA