REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Natalia Stawecka
Niepełnosprawni /fot. Fotolia
Niepełnosprawni /fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja do końca roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł i będzie rosło: w 2015 r. kwota ta wzrośnie o 400 zł, zaś od 1 stycznia 2016 r. pobierający świadczenie pielęgnacyjne otrzymają 1300 zł. Zmiany wprowadzone zostały ustawą podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Od 1 maja 2014 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wysokości świadczenia pielęgnacyjnego: jeśli rodzice lub opiekunowie podejmą decyzję o rezygnacji z pracy w celu sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, przysługiwać im będą  wyższe świadczenia pielęgnacyjne. Zmiany dotyczą rodziców bądź opiekunów osób, u których niepełnosprawność stwierdzona została przed ukończeniem 18 lat, osób uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Prowadzone zostały poprzez nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Autopromocja

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Zmiany w wysokości świadczenia

Wysokość comiesięcznego świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 800 zł. Dodatkowo uprawnionym przysługuje 200 zł z rządowego programu oraz 321 zł składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne – łącznie przysługująca kwota wynosi 1321 zł. Od stycznia 2015 r. wzrośnie ona do 1576 zł – składać się będzie z 1200 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 376 zł składki. Docelowo jej wysokość wynosić ma  1703 zł w 2016 r. – 1300 zł świadczenia (równe prognozowanej kwocie płacy minimalnej) oraz 403 zł składki. W kolejnych latach świadczenie pielęgnacyjne ma być waloryzowane w takim tempie, w jakim wzrastać będzie minimalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązująca wysokość świadczeń pielęgnacyjnych będzie zmieniana z urzędu, co spowoduje, że ich waloryzacja będzie przebiegała sprawniej.

Zobacz również: Wartość opieki nad osobą niepełnosprawną

Komu przysługuje świadczenie?

Osobami objętymi przez zmiany są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • matka albo ojciec dziecka,
 • opiekun faktyczny,
 • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną (na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
 • inne osoby, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje im, jeśli nie podejmą pracy bądź zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą, która legitymuje się orzeczeniem wobec niej znacznego stopnia niepełnosprawności lub orzeczeniem niepełnosprawności. Aby uprawniała do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, opieka lub pomoc wobec niepełnosprawnego dziecka powinna mieć charakter stały bądź długotrwały, zaś osoba niepełnosprawna musi mieć ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że potrzebny jest jej stały współudział opiekuna w codziennych czynnościach oraz w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA