REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Natalia Stawecka
Niepełnosprawni /fot. Fotolia
Niepełnosprawni /fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja do końca roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł i będzie rosło: w 2015 r. kwota ta wzrośnie o 400 zł, zaś od 1 stycznia 2016 r. pobierający świadczenie pielęgnacyjne otrzymają 1300 zł. Zmiany wprowadzone zostały ustawą podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Od 1 maja 2014 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wysokości świadczenia pielęgnacyjnego: jeśli rodzice lub opiekunowie podejmą decyzję o rezygnacji z pracy w celu sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, przysługiwać im będą  wyższe świadczenia pielęgnacyjne. Zmiany dotyczą rodziców bądź opiekunów osób, u których niepełnosprawność stwierdzona została przed ukończeniem 18 lat, osób uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Prowadzone zostały poprzez nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Zmiany w wysokości świadczenia

Wysokość comiesięcznego świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 800 zł. Dodatkowo uprawnionym przysługuje 200 zł z rządowego programu oraz 321 zł składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne – łącznie przysługująca kwota wynosi 1321 zł. Od stycznia 2015 r. wzrośnie ona do 1576 zł – składać się będzie z 1200 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 376 zł składki. Docelowo jej wysokość wynosić ma  1703 zł w 2016 r. – 1300 zł świadczenia (równe prognozowanej kwocie płacy minimalnej) oraz 403 zł składki. W kolejnych latach świadczenie pielęgnacyjne ma być waloryzowane w takim tempie, w jakim wzrastać będzie minimalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązująca wysokość świadczeń pielęgnacyjnych będzie zmieniana z urzędu, co spowoduje, że ich waloryzacja będzie przebiegała sprawniej.

Zobacz również: Wartość opieki nad osobą niepełnosprawną

Komu przysługuje świadczenie?

Osobami objętymi przez zmiany są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • matka albo ojciec dziecka,
  • opiekun faktyczny,
  • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną (na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
  • inne osoby, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje im, jeśli nie podejmą pracy bądź zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą, która legitymuje się orzeczeniem wobec niej znacznego stopnia niepełnosprawności lub orzeczeniem niepełnosprawności. Aby uprawniała do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, opieka lub pomoc wobec niepełnosprawnego dziecka powinna mieć charakter stały bądź długotrwały, zaś osoba niepełnosprawna musi mieć ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że potrzebny jest jej stały współudział opiekuna w codziennych czynnościach oraz w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA