Waloryzacja zasiłku od 1 listopada 2024 r.? [niestety nie i w 2025 r. też nie będzie podwyżki]
REKLAMA
REKLAMA
- Ważny zasiłek od 1 listopada 2024 r. nie pójdzie w górę, waloryzacji nie było od lat
- Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego
- Jakie są świadczenia rodzinne?
- Jaka jest kwota zasiłku pielęgnacyjnego?
- Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
- Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
Ważny zasiłek od 1 listopada 2024 r. nie pójdzie w górę, waloryzacji nie było od lat
Sytuacja dotyczy osób niepełnosprawnych jak i osób, które osiągnęły wiek emerytalny (a konkretnie ukończyły 75 rok życia). Do 15 sierpnia 2024 r. rząd miał podjąć decyzję co do waloryzacji zasiłku, który nie był waloryzowany od lat! Podjął decyzję: waloryzacji nie będzie. W drodze rozporządzenia rząd może określić wysokość ewentualnej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego, ale tego nie zrobił.
REKLAMA
Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia, dlaczego więc nie ma dojść do waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego pytają przedstawiciele osób niepełnosprawnych i osoby 75+.
Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego
Nie ma waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek nie będzie podwyższony, chociaż pierwotnie mówiono, że waloryzacja świadczenia będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, od 1 listopada 2024 r. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Rada Ministrów już jakiś czas temu, bo w maju 2024 r. wskazała na utrzymanie dotychczasowej wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych. Z drugiej strony w dniu 30 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, które określa wysokość dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiące podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych, wysokości zasiłku dla opiekuna oraz kwoty kryterium dochodowego i wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego na poziomie wynikającym z propozycji przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego. Ostatecznie decyzja jest jednak negatywna dla osób pobierających zasiłek.
Jakie są świadczenia rodzinne?
Świadczeniami rodzinnymi są:
zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego
świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne;
zapomoga wypłacana przez gminy;
świadczenia wypłacane przez gminy (jednorazowa zapomogę z tytułu urodzenia ich dziecka);
jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka;
świadczenie rodzicielskie.
Celem zasiłku pielęgnacyjnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Jaka jest kwota zasiłku pielęgnacyjnego?
Już od kilku lat wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie była waloryzowana. Ta kwota podlega weryfikacji co 3 lata, ale na chwilę obecną zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
niepełnosprawnemu dziecku;
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
osobie, która ukończyła 75 lat.
Generalną zasadą jest, że zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się na czas nieokreślony. Jeżeli jednak zostanie wystawione orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas określony, to zasiłek ma charakter czasowy.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny można złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, której przekazano realizację świadczeń rodzinnych). Można go również znaleźć i wypełnić na stronie rządowej po zalogowaniu w serwisie www.empatia.mpips.gov.pl. Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zasiłek zostanie przyznany od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Złożenie wniosku o zasiłek po 3 miesiącach od wydania tego orzeczenia skutkuje przyznaniem zasiłku od miesiąca złożenia wniosku o zasiłek.
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 323, 858)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat