REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka musi być opieka warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaka musi być opieka warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?
Jaka musi być opieka warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy opieka uprawniająca do przyznania świadczenia musi mieć charakter opieki całodobowej? Czy może to być opieka świadczona niecodziennie? Jeśli musi być świadczona codziennie, to przez jaką część doby?
rozwiń >

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2022 r.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 r. wynosi 2119 zł miesięcznie.

Autopromocja

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Świadczenie to przysługuje jeżeli ww. osoby ubiegające się o świadczenie nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Rezygnacja czy niepodejmowanie pracy ma na celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:

- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji

- oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek osoby niepełnosprawnej a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego następuje bez względu na czas powstania niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej. Takie stanowisko zajął TK w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, w którym orzeczono, że część normy prawnej art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2022.615 t.j., dalej: ustawa) jest niezgodna z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Uznano więc, że art. 17 ust. 1b ustawy w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie (18 czy 25) ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z zasadą równości prawa. Świadczenie może być należne nawet jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w innym czasie niż wskazuje to ustawa, nie musi to być:

1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Czy świadczenie pielęgnacyjne to dodatek pielęgnacyjny?

Świadczenie pielęgnacyjne to nie jest dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat. Po ukończeniu 75 lat ZUS z urzędu, bez konieczności składania mu oświadczenia o stanie zdrowia, przyzna dodatek pielęgnacyjny i będzie on wypłacany wraz z emeryturą.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 lipca 2022 r., III SA/Gd 272/22

W sprawie M.S. sprawował opiekę nad niepełnosprawnym ojczymem, nie mieszkał z nim. Wniósł do MOPS o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Prezydent Miasta odmówił M.S. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że orzeczeniem Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności zaliczył ojczyma M.S. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. W orzeczeniu podano, że nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Jest to stała praktyka, jednak taka argumentacja daje podstawy do odwołania się. Ponadto wskazano, że ojczym nie wymaga świadczenia całodobowej pomocy. M.S. odwołał się od decyzji organu pierwszej instancji do SKO, które jednak utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta. M.S odwołał się więc od decyzji SKO do WSA. Sąd oddalił jednak skargę M.S. jako niezasadną. Ostatecznie M.S. przegrał.

Czy opieka musi być całodobowa?

Osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym wymaga - w zależności od rodzaju schorzenia oraz aktualnego stanu zdrowia opieki stałej lub długotrwałej, lecz niekoniecznie całodobowej. Przykładowo czynności M.S. polegały na pomocy w robieniu zakupów, wykonywaniu zabiegów higienicznych i dowiezieniu do lekarza, pomoc ta była stała ale nie całodobowa. I tu był problem. WSA uznał, że M.S., który poświęca czas na czynności opiekuńcze zajmuje niedużą część doby. Opieka może być nie całodobowa, bo przecież nie trzeba mieszkać z osobą wymagającej pomocy, ale musi zajmować znaczną część doby. Ile to jest? W każdej sprawie trzeba to ustalać indywidualnie, ale z pewnością tyle, żeby wykluczało to możliwość zarobkowania. Pomoc przez kilka godzin nie wystarczy. Wiele dzieci chorych rodziców, opiekuje się nimi po swojej pracy i pomaga w bieżących czynnościach życia codziennego.

Pomoc w robieniu zakupów, wykonywaniu zabiegów higienicznych (przy kąpieli), w dowożeniu do lekarza nie zajmuje takiej ilości czasu, która uniemożliwiałaby podjęcie zatrudnienia.

Tak więc, opieka uprawniającą do przyznania świadczenia nie musi mieć charakteru opieki całodobowej, jednak nie może to być opieka świadczona niecodziennie, a nawet jeżeli codziennie, to tylko przez niedużą część doby (por. wyrok NSA z dnia 2 lutego 2017 r. sygn. akt I OSK 2201/15).

Co to jest stała opieka?

Przez stałość opieki należy rozumieć świadczenie jej regularnie przez długi okres czasu. Czym innym jest natomiast zakres świadczonej opieki, czyli ilość i czasochłonność koniecznych czynności opiekuńczych.

Praca zarobkowa a opieka?

Przepis art. 17 ust. 1 ustawy należy stosować wyłącznie do takich stanów faktycznych, w których zakres opieki wyklucza możliwość podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Chodzi tu zatem o sprawowanie stałej, ciągłej opieki wykluczającej podjęcie pracy zarobkowej. Związek między rezygnacją z zatrudnienia (albo jego niepodejmowaniem), a sprawowaną opieką musi być bezpośredni i ścisły. W przypadku gdy istnieje konieczność udzielania osobie niepełnosprawnej jedynie pomocy, kwestia ta podlegać musi każdorazowo ocenie. W takim przypadku zakres wykonywanych czynności może bowiem umożliwiać podjęcie przez osobę udzielającą pomocy zatrudnienia. Długotrwała opieka to co innego niż długotrwała pomoc.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2022.615 t.j.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Adaxx
  2022-10-14 10:38:52
  Traktowanie opiekunów niepełnosprawnych dorosłych dowodzi hipokryzji rządu. By starać się o świadczenie z tytułu opieki należy w pierwszej kolejności zrezygnować z pracy, następnie złożyć wniosek w MOPS-ie, który go odrzuca, po czym przysługuje wstąpienie na sądową ścieżkę odwoławczą. Jak się odwołującemu noga powinie, to zostaje śmieciem bez prawa do niczego.
  0
 • Aron
  2022-08-26 18:05:09
  Zakaz pracy. W pandemii mówiono że, praca w domu może być równie efektywna co praca np. w biurze, zakładzie. Nawet tego opiekun nie może? No ale jakby opiekun już dorobił to mu się w głowie od pieniędzy poprzewraca. Niech politycy wezmą sobie te 2tyś, i spróbują przeżyć plus zająć się jeszcze osobą niepełnosprawną. Prawda jest taka że, wszyscy mają tą grupę społeczną w d..... Chyba tylko Konfederacja wnioskowała o zniesienie tych głupich przepisów (wręcz niezgodnych z konstytucją)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

Specjalna nagroda dla nauczycieli. Czy będzie zmiana Karty Nauczyciela? Minister Edukacji odpowiada na interpelację posła

Minister Edukacji powoła zespół zajmujący się postulatami zmiany lub korekty niektórych rozwiązań systemowych, kształtujących warunki pracy nauczycieli. Jest to odpowiedź na interpelację poselską w sprawie rozszerzenia katalogu nagród jubileuszowych dla nauczycieli.

Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak nie płacić ZUS?

Jak uniknąć płacenia ZUSu? Jest uchwała Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r.: wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

REKLAMA

Co to jest wypalenie zawodowe?

Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

REKLAMA

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

REKLAMA