REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie – ile dni?

Zwolnienie lekarskie - ile dni maksymalnie?
Zwolnienie lekarskie - ile dni maksymalnie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie - ile dni można być na zwolnieniu? Ile dni wstecz i ile dni do przodu można wystawić zwolnienie? Jak liczyć okres zasiłkowy? Czy zwolnienie obejmuje dni wolne od pracy?
rozwiń >

Zwolnienie lekarskie - komu się należy?

Zwolnienie lekarskie czyli zaświadczenie o niezdolności do pracy (dawniej L4, dziś e-ZLA) wystawia lekarz. Stanowi podstawę do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby. Jest to również podstawa do otrzymania zasiłku chorobowego.

Autopromocja

Na wstępie należy zaznaczyć, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na zasiłek podczas choroby może więc liczyć osoba odprowadzająca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę jest ono obowiązkowe. Natomiast na zleceniu i działalności – dobrowolne. 

Zwolnienie lekarskie – ile dni w roku?

Jeśli osoba jest ubezpieczona i otrzyma zwolnienie lekarskie, nie stawia się w pracy, a za ten czas otrzyma zasiłek chorobowy. Nie ma jednak możliwości przebywania na zwolnieniu w nieskończoność. Do kiedy można przebywać na zwolnieniu? Prawo przewiduje limit dla L4. Nie jest to jednak limit określany w skali roku. W przypadku zasiłku chorobowego mamy do czynienia z tzw. okresem zasiłkowym. 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej ( ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa) co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. Ustawodawca określił jednak maksymalny okres przebywania na płatnych zwolnieniach lekarskich. Limit wyznacza okres zasiłkowy, który liczy 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy występującej w czasie ciąży okres zasiłkowy jest dłuższy i liczy 270 dni.

Art. 6 ust. 2. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:

1) w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

1a) wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

2) z powodu przebywania w:

a) stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

b) szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych;

3) wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

 

Polecamy artykuł: Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zasiłkowy – jak liczyć?

Po zmianie przepisów wszystkie okresy niezdolności do pracy i niemożności wykonywania pracy zaliczane są do jednego okresu zasiłkowego (nie ma znaczenia ich przyczyna). Limit liczy się od pierwszego zwolnienia lekarskiego, do którego dodaje się kolejne niezdolności do pracy. Ważne, aby przerwa występująca pomiędzy nimi nie była dłuższa niż 60 dni. Jeśli przerwa przekroczy 60 dni, kolejne zwolnienie lekarskie będzie rozpoczynało nowy okres zasiłkowy, a więc liczenie do 182 dni zaczyna się od początku. Po wyczerpaniu 182 dni pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. 

Polecamy artykuł: Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Przykład

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 30 dni, po czym miał 20 dni przerwy i ponownie zachorował. Lekarz wystawił mu e-ZLA na kolejne 14 dni. Ze względu na to, że przerwa między chorobami nie przekracza 60 dni, dwa okresy niezdolności do pracy zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik wyczerpał 44 dni z 182 dni okresu zasiłkowego.

Przykład

Pracownica kilka razy otrzymywała zwolnienie lekarskie ze względu na ciężką do wyleczenia chorobę. Wyczerpała 170 dni z okresu zasiłkowego, po czym miała dłuższą przerwę w leczeniu i mogła wrócić do pracy. Po 75 dniach objawy chorobowe się zaostrzyły i ponownie otrzymała zwolnienie lekarskie na 30 dni. Ostatnie zwolnienie lekarskie ze względu na przerwę dłuższą niż 60 dni będzie podstawą do rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego.

Zwolnienie lekarskie a dni wolne od pracy

Czy zwolnienie lekarskie wystawiane jest tylko na dni robocze wskazane w grafiku pracy? Nie. Zwolnienie lekarskie obejmuje wszystkie dni kalendarzowe od początkowego do końcowego terminu wskazanego w zaświadczeniu lekarskim o niezdolności do pracy z powodu choroby. 

Jest to szczególnie istotne z tego względu, że zasiłek chorobowy jest niższy od normalnego wynagrodzenia pracownika. Stanowi 80% podstawy wymiaru, a więc przy stałym wynagrodzeniu za pracę będzie to tylko 80% pensji. Zasiłek za czas zwolnienia lekarskiego wypłaca ZUS.

Ważne

Zasiłek chorobowy przysługuje za wszystkie dni niezdolności do pracy objęte zwolnieniem lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, z punktu widzenia pracownika korzystniej jest otrzymać zwolnienie lekarskie np. od poniedziałku do niedzieli, a nie od poniedziałku do piątku. Za każdy dzień niezdolności do pracy otrzyma bowiem zasiłek chorobowy.

Zwolnienie lekarskie do przodu

Zgodnie z § 7 Rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim zasadą jest, że zwolnienie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Przewiduje się również sytuacje, kiedy zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania (zwolnienie lekarskie do przodu). Najpóźniej może to być 4. dzień po dniu badania i jest to możliwe, jeśli:

 1. bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;
 2. badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie – do ilu dni wstecz?

Co więcej, zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz maksymalnie na 3 dni poprzedzające dzień badania. Warunkiem umieszczenia daty wstecznej na zwolnieniu są wyniki badania wskazujące na to, że ubezpieczony w tych dniach niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Szczególnym wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie od psychiatry. Takie zaświadczenie może obejmować nawet okres wcześniejszy niż 3 dni do tyłu (przed badaniem). Psychiatra musi stwierdzić lub podejrzewać zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Ważne

Zwolnienie lekarskie można wystawić 4 dni do przodu i 3 dni wstecz.

Zwolnienie lekarskie – ile dni na dziecko?

Inny jest limit zwolnienia lekarskiego na dziecko w wieku do 14 roku życia. Tutaj rodzice mają 60 dni na rok kalendarzowy i to niezależnie od liczby dzieci. 

Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Możliwe jest również otrzymanie zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia czyli już po rozwiązaniu umowy z pracodawcą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc pobierać zasiłek chorobowy po rozwiązaniu stosunku pracy? Ile dni można w takim wypadku być na zwolnieniu? 

Odpowiedź na te pytania uzyskasz w artykule: Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – ile dni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mass
  2024-01-05 23:38:16
  Artykuł wprowadza w błąd bo jednak bardziej opłaca się dostać zwolnienie lekarskie od poniedziałku do niedzieli niż jak napisane w artykule od poniedziałku do piątku. Zawsze mam wtedy większy zasiłek.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • bezrobotny
  2024-01-06 08:38:59
  ZUS nie przyznaje Świadczenia Rehabilitacyjnego..Już dwa razy miałem po 182 dni..pierwszy razusialem udowodnić że było 182 dni,trwało to rok,udowodniłem ale świadczenia przepadło😁,drugim razem wniosek rozpatrzony odmownie😃sprawa w sądzie ,a sąd w zmowie przeciąga sprawę już rok czasu.
  4
 • Dekiel dynia
  2024-01-06 11:07:44
  Pinokio kapa di Janko, bwana kubwa lelo!
  0
 • Miusz
  2024-01-07 14:12:12
  O jaka ładna pani lekarka. Swojska uroda.
  0
 • Redaktor
  2024-01-10 12:49:11
  Dziękujemy, artykuł został poprawiony.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

REKLAMA

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA