REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwolnienie lekarskie - ile dni maksymalnie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie - ile dni można być na zwolnieniu? Ile dni wstecz i ile dni do przodu można wystawić zwolnienie? Jak liczyć okres zasiłkowy? Czy zwolnienie obejmuje dni wolne od pracy?
rozwiń >

Zwolnienie lekarskie - komu się należy?

Zwolnienie lekarskie czyli zaświadczenie o niezdolności do pracy (dawniej L4, dziś e-ZLA) wystawia lekarz. Stanowi podstawę do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby. Jest to również podstawa do otrzymania zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Autopromocja

Na wstępie należy zaznaczyć, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na zasiłek podczas choroby może więc liczyć osoba odprowadzająca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę jest ono obowiązkowe. Natomiast na zleceniu i działalności – dobrowolne. 

Zwolnienie lekarskie – ile dni w roku?

Jeśli osoba jest ubezpieczona i otrzyma zwolnienie lekarskie, nie stawia się w pracy, a za ten czas otrzyma zasiłek chorobowy. Nie ma jednak możliwości przebywania na zwolnieniu w nieskończoność. Do kiedy można przebywać na zwolnieniu? Prawo przewiduje limit dla L4. Nie jest to jednak limit określany w skali roku. W przypadku zasiłku chorobowego mamy do czynienia z tzw. okresem zasiłkowym. 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej ( ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa) co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. Ustawodawca określił jednak maksymalny okres przebywania na płatnych zwolnieniach lekarskich. Limit wyznacza okres zasiłkowy, który liczy 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy występującej w czasie ciąży okres zasiłkowy jest dłuższy i liczy 270 dni.

Art. 6 ust. 2. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:

1) w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

1a) wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

2) z powodu przebywania w:

a) stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

b) szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych;

3) wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

 

Polecamy artykuł: Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zasiłkowy – jak liczyć?

Po zmianie przepisów wszystkie okresy niezdolności do pracy i niemożności wykonywania pracy zaliczane są do jednego okresu zasiłkowego (nie ma znaczenia ich przyczyna). Limit liczy się od pierwszego zwolnienia lekarskiego, do którego dodaje się kolejne niezdolności do pracy. Ważne, aby przerwa występująca pomiędzy nimi nie była dłuższa niż 60 dni. Jeśli przerwa przekroczy 60 dni, kolejne zwolnienie lekarskie będzie rozpoczynało nowy okres zasiłkowy, a więc liczenie do 182 dni zaczyna się od początku. Po wyczerpaniu 182 dni pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. 

Polecamy artykuł: Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Przykład

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 30 dni, po czym miał 20 dni przerwy i ponownie zachorował. Lekarz wystawił mu e-ZLA na kolejne 14 dni. Ze względu na to, że przerwa między chorobami nie przekracza 60 dni, dwa okresy niezdolności do pracy zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik wyczerpał 44 dni z 182 dni okresu zasiłkowego.

Przykład

Pracownica kilka razy otrzymywała zwolnienie lekarskie ze względu na ciężką do wyleczenia chorobę. Wyczerpała 170 dni z okresu zasiłkowego, po czym miała dłuższą przerwę w leczeniu i mogła wrócić do pracy. Po 75 dniach objawy chorobowe się zaostrzyły i ponownie otrzymała zwolnienie lekarskie na 30 dni. Ostatnie zwolnienie lekarskie ze względu na przerwę dłuższą niż 60 dni będzie podstawą do rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego.

Zwolnienie lekarskie a dni wolne od pracy

REKLAMA

Czy zwolnienie lekarskie wystawiane jest tylko na dni robocze wskazane w grafiku pracy? Nie. Zwolnienie lekarskie obejmuje wszystkie dni kalendarzowe od początkowego do końcowego terminu wskazanego w zaświadczeniu lekarskim o niezdolności do pracy z powodu choroby. 

Jest to szczególnie istotne z tego względu, że zasiłek chorobowy jest niższy od normalnego wynagrodzenia pracownika. Stanowi 80% podstawy wymiaru, a więc przy stałym wynagrodzeniu za pracę będzie to tylko 80% pensji. Zasiłek za czas zwolnienia lekarskiego wypłaca ZUS.

Ważne

Zasiłek chorobowy przysługuje za wszystkie dni niezdolności do pracy objęte zwolnieniem lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, z punktu widzenia pracownika korzystniej jest otrzymać zwolnienie lekarskie np. od poniedziałku do niedzieli, a nie od poniedziałku do piątku. Za każdy dzień niezdolności do pracy otrzyma bowiem zasiłek chorobowy.

Zwolnienie lekarskie do przodu

Zgodnie z § 7 Rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim zasadą jest, że zwolnienie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Przewiduje się również sytuacje, kiedy zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania (zwolnienie lekarskie do przodu). Najpóźniej może to być 4. dzień po dniu badania i jest to możliwe, jeśli:

  1. bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;
  2. badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie – do ilu dni wstecz?

Co więcej, zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz maksymalnie na 3 dni poprzedzające dzień badania. Warunkiem umieszczenia daty wstecznej na zwolnieniu są wyniki badania wskazujące na to, że ubezpieczony w tych dniach niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Szczególnym wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie od psychiatry. Takie zaświadczenie może obejmować nawet okres wcześniejszy niż 3 dni do tyłu (przed badaniem). Psychiatra musi stwierdzić lub podejrzewać zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Ważne

Zwolnienie lekarskie można wystawić 4 dni do przodu i 3 dni wstecz.

Zwolnienie lekarskie – ile dni na dziecko?

Inny jest limit zwolnienia lekarskiego na dziecko w wieku do 14 roku życia. Tutaj rodzice mają 60 dni na rok kalendarzowy i to niezależnie od liczby dzieci. 

Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Możliwe jest również otrzymanie zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia czyli już po rozwiązaniu umowy z pracodawcą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc pobierać zasiłek chorobowy po rozwiązaniu stosunku pracy? Ile dni można w takim wypadku być na zwolnieniu? 

Odpowiedź na te pytania uzyskasz w artykule: Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – ile dni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA