REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwolnienie lekarskie - ile dni maksymalnie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie - ile dni można być na zwolnieniu? Ile dni wstecz i ile dni do przodu można wystawić zwolnienie? Jak liczyć okres zasiłkowy? Czy zwolnienie obejmuje dni wolne od pracy?
rozwiń >

Zwolnienie lekarskie - komu się należy?

Zwolnienie lekarskie czyli zaświadczenie o niezdolności do pracy (dawniej L4, dziś e-ZLA) wystawia lekarz. Stanowi podstawę do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby. Jest to również podstawa do otrzymania zasiłku chorobowego.

Autopromocja

Na wstępie należy zaznaczyć, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na zasiłek podczas choroby może więc liczyć osoba odprowadzająca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę jest ono obowiązkowe. Natomiast na zleceniu i działalności – dobrowolne. 

Zwolnienie lekarskie – ile dni w roku?

Jeśli osoba jest ubezpieczona i otrzyma zwolnienie lekarskie, nie stawia się w pracy, a za ten czas otrzyma zasiłek chorobowy. Nie ma jednak możliwości przebywania na zwolnieniu w nieskończoność. Do kiedy można przebywać na zwolnieniu? Prawo przewiduje limit dla L4. Nie jest to jednak limit określany w skali roku. W przypadku zasiłku chorobowego mamy do czynienia z tzw. okresem zasiłkowym. 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej ( ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa) co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. Ustawodawca określił jednak maksymalny okres przebywania na płatnych zwolnieniach lekarskich. Limit wyznacza okres zasiłkowy, który liczy 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy występującej w czasie ciąży okres zasiłkowy jest dłuższy i liczy 270 dni.

Art. 6 ust. 2. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:

1) w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

1a) wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

2) z powodu przebywania w:

a) stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

b) szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych;

3) wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

 

Polecamy artykuł: Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zasiłkowy – jak liczyć?

Po zmianie przepisów wszystkie okresy niezdolności do pracy i niemożności wykonywania pracy zaliczane są do jednego okresu zasiłkowego (nie ma znaczenia ich przyczyna). Limit liczy się od pierwszego zwolnienia lekarskiego, do którego dodaje się kolejne niezdolności do pracy. Ważne, aby przerwa występująca pomiędzy nimi nie była dłuższa niż 60 dni. Jeśli przerwa przekroczy 60 dni, kolejne zwolnienie lekarskie będzie rozpoczynało nowy okres zasiłkowy, a więc liczenie do 182 dni zaczyna się od początku. Po wyczerpaniu 182 dni pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. 

Polecamy artykuł: Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Przykład

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 30 dni, po czym miał 20 dni przerwy i ponownie zachorował. Lekarz wystawił mu e-ZLA na kolejne 14 dni. Ze względu na to, że przerwa między chorobami nie przekracza 60 dni, dwa okresy niezdolności do pracy zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik wyczerpał 44 dni z 182 dni okresu zasiłkowego.

Przykład

Pracownica kilka razy otrzymywała zwolnienie lekarskie ze względu na ciężką do wyleczenia chorobę. Wyczerpała 170 dni z okresu zasiłkowego, po czym miała dłuższą przerwę w leczeniu i mogła wrócić do pracy. Po 75 dniach objawy chorobowe się zaostrzyły i ponownie otrzymała zwolnienie lekarskie na 30 dni. Ostatnie zwolnienie lekarskie ze względu na przerwę dłuższą niż 60 dni będzie podstawą do rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego.

Zwolnienie lekarskie a dni wolne od pracy

Czy zwolnienie lekarskie wystawiane jest tylko na dni robocze wskazane w grafiku pracy? Nie. Zwolnienie lekarskie obejmuje wszystkie dni kalendarzowe od początkowego do końcowego terminu wskazanego w zaświadczeniu lekarskim o niezdolności do pracy z powodu choroby. 

Jest to szczególnie istotne z tego względu, że zasiłek chorobowy jest niższy od normalnego wynagrodzenia pracownika. Stanowi 80% podstawy wymiaru, a więc przy stałym wynagrodzeniu za pracę będzie to tylko 80% pensji. Zasiłek za czas zwolnienia lekarskiego wypłaca ZUS.

Ważne

Zasiłek chorobowy przysługuje za wszystkie dni niezdolności do pracy objęte zwolnieniem lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, z punktu widzenia pracownika korzystniej jest otrzymać zwolnienie lekarskie np. od poniedziałku do niedzieli, a nie od poniedziałku do piątku. Za każdy dzień niezdolności do pracy otrzyma bowiem zasiłek chorobowy.

Zwolnienie lekarskie do przodu

Zgodnie z § 7 Rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim zasadą jest, że zwolnienie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Przewiduje się również sytuacje, kiedy zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania (zwolnienie lekarskie do przodu). Najpóźniej może to być 4. dzień po dniu badania i jest to możliwe, jeśli:

  1. bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;
  2. badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie – do ilu dni wstecz?

Co więcej, zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz maksymalnie na 3 dni poprzedzające dzień badania. Warunkiem umieszczenia daty wstecznej na zwolnieniu są wyniki badania wskazujące na to, że ubezpieczony w tych dniach niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Szczególnym wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie od psychiatry. Takie zaświadczenie może obejmować nawet okres wcześniejszy niż 3 dni do tyłu (przed badaniem). Psychiatra musi stwierdzić lub podejrzewać zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Ważne

Zwolnienie lekarskie można wystawić 4 dni do przodu i 3 dni wstecz.

Zwolnienie lekarskie – ile dni na dziecko?

Inny jest limit zwolnienia lekarskiego na dziecko w wieku do 14 roku życia. Tutaj rodzice mają 60 dni na rok kalendarzowy i to niezależnie od liczby dzieci. 

Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Możliwe jest również otrzymanie zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia czyli już po rozwiązaniu umowy z pracodawcą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc pobierać zasiłek chorobowy po rozwiązaniu stosunku pracy? Ile dni można w takim wypadku być na zwolnieniu? 

Odpowiedź na te pytania uzyskasz w artykule: Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – ile dni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA