REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni na rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na opiekę nad chorym dzieckiem rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie. Ile płatne jest zwolnienie na dziecko? Do ilu lat dziecka jest wystawiane? Co w przypadku, gdy drugi rodzic nie pracuje?
rozwiń >

Ile płatne jest zwolnienie lekarskie na dziecko?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko, należy odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. Kto płaci za czas zwolnienia lekarskiego na dziecko? Zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku wypłaca ZUS. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to 80% wynagrodzenia pracownika.

Autopromocja

Ile dni zwolnienia lekarskiego na dziecko w ciągu roku?

Liczba dni zwolnienia lekarskiego na dziecko jest ograniczona. Jak długo można przebywać na zwolnieniu w przypadku chorego dziecka? Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa limit l4 na chore dziecko do 14 lat wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Należy podkreślić, iż limity zasiłku opiekuńczego nie rosną wraz z większą liczbą dzieci czy innych członków rodziny. Gdy matka ma trójkę dzieci, na wszystkie te dzieci ma w sumie 60 dni (a nie 180) zwolnienia lekarskiego w ciągu roku.

Co istotne, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli jedna osoba korzysta ze zwolnień na dziecko oraz zwolnień na opiekę nad innymi członkami rodziny, łącznie nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Ważne

Limit 60 dni zwolnienia lekarskiego na dziecko dotyczy również dziecka do 8 lat w trzech przypadkach:

 1. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
 2. porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
 3. pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - do ilu lat dziecka?

Gdy małe dziecko choruje, wymaga opieki rodzica. Kiedy z powodu choroby nie może chodzić do żłobka, przedszkola, szkoły czy inna osoba nie może się nim zajmować (np. niania), lekarz wystawia zwolnienie lekarskie dla rodzica dziecka. Zwolnienie stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Do ilu lat dziecka lekarz może wystawić l4?

Ważne

Zwolnienie lekarskie można otrzymać na dziecko własne, dziecko małżonka, przysposobione (adopcja) oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Choroba dziecka powyżej 14 lat

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również na opiekę nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Do tych członków rodziny zalicza się następujące osoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • mąż lub żona, 
 • matka lub ojciec, 
 • rodzic dziecka, 
 • ojczym lub macocha, 
 • teść lub teściowa, 
 • dziadek lub babcia, 
 • wnuk lub wnuczka,
 • siostra lub brat oraz 
 • dzieci w wieku powyżej 14 lat.

Warunkiem dla otrzymania zwolnienia lekarskiego na dziecko powyżej 14 lat jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. W przypadku zwolnienia lekarskiego na innego członka rodziny lub dziecko powyżej 14 lat można maksymalnie wykorzystać 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejny rok.

Przykład

Matka poszła do lekarza z córką w wieku 16 lat, która mieszka z nią, jest przez nią utrzymywana i wychowywana. Okazało się, że dziewczyna jest chora na grypę i musi pozostać w domu. Czy matka otrzyma zwolnienie lekarskie na dziecko? Tak. Choroba dziecka w wieku 16 lat uprawnia do wystawienia przez lekarza zwolnienia lekarskiego na dziecko, jeśli pozostaje ono we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną w całym okresie sprawowania opieki.

Zwolnienie na dziecko niepełnosprawne

W przypadku zwolnienia lekarskiego na dziecko niepełnosprawne wiek dziecka został wydłużony. Zasiłek opiekuńczy za czas zwolnienia lekarskiego przysługuje z tytułu osobistego sprawowania opieki nad:

 1. chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;
 2. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku:
 • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
 • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

W opisanych wyżej sytuacjach limit l4 na dziecko niepełnosprawne wynosi 30 dni w roku kalendarzowym.

L4 na chore dziecko, gdy drugi rodzic nie pracuje?

Przepisy prawne nie przewidują sytuacji, kiedy rodzice chorego dziecka przebywają jedocześnie na zwolnieniu na dziecko. W świetle art. 34 ustawy L4 na chore dziecko nie przysługuje, kiedy drugi rodzic, a nawet inny członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, może sprawować opiekę nad dzieckiem. Wyjątkiem jest opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. W tym przypadku pomimo obecności innej osoby do opieki, rodzic otrzyma zwolnienie i zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Ważne

Pomimo obecności niektórych osób w domu, uważa się, że opieka nad dzieckiem nie może być przez nich sprawowana, gdy jest to osoba:

 • całkowicie niezdolna do pracy,
 • chora,
 • niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na wiek,
 • prowadząca gospodarstwo rolne,
 • będąca pracownikiem odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
 • prowadząca działalność pozarolniczą, który nie może dowolnie regulować swojego czasu pracy,
 • niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów prawa, jeżeli odmawia tej opieki.

Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop wypoczynkowy drugiego rodzica

Co do zasady zwolnienie lekarskie na dziecko nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Rodzic może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem, będąc jednocześnie na urlopie. Za czas urlopu przysługuje 100% wynagrodzenia.

To samo dotyczy sytuacji, gdy drugi rodzic przebywa na urlopie wypoczynkowym i jest na miejscu (a nie np. na wakacjach za granicą). Powinien więc zaopiekować się dzieckiem na czas choroby.

Na wniosek pracownika pracodawca może pozostałą część urlopu przenieść na termin późniejszy, ale nie ma takiego obowiązku. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA