REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – ile dni i jakie dokumenty do ZUS?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - ile dni okresu zasiłkowego
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - ile dni i jakie dokumenty do ZUS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni zwolnienia lekarskiego można wziąć po ustaniu zatrudnienia, by otrzymać za ten czas zasiłek chorobowy? Ile okres zasiłkowy trwa po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego? Jaki jest limit? Jakie dokumenty do ZUS trzeba dostarczyć?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Kiedy możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego, pomimo ustania zatrudnienia i pobieranie z tytułu choroby zasiłku chorobowego? Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa reguluje tę kwestię w art. 7, zgodnie z którym należy spełnić następujące warunki:

REKLAMA

Autopromocja
  1. choroba trwała minimum 30 dni
  2. choroba powstała nie później niż 14 dni, licząc od dnia ustania zatrudnienia
    lub
    choroba powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia - jeżeli jest to choroba zakaźna, której okres wylęgania wynosi więcej niż 14 dni, lub inna choroba, której objawy chorobowe pojawiają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

    Art. 7. [Prawo do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia] Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

    1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;

    2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Powyższy przepis stosuje się również odpowiednio do żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej, o czym traktuje art. 7a niniejszej ustawy. W przypadku żołnierza podstawą dla obliczenia wysokości zasiłku chorobowego jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ważne

Aby móc skorzystać z zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, prawo do zasiłku nie może być oczywiście już wyczerpane (art. 13 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Ile dni zwolnienia lekarskiego przysługuje po ustaniu zatrudnienia?

Ile dni zwolnienia lekarskiego można maksymalnie otrzymać już po ustaniu zatrudnienia? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi art. 8 ust. 2 przedmiotowej ustawy. Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 91 dni. Jest to więc okres krótszy niż w przypadku niezdolności do pracy powstałej w trakcie trwania umowy o pracę. Należy jednak podkreślić, że wskazany limit 91 dni nie dotyczy niezdolności do pracy:

  1. powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  2. spowodowanej gruźlicą;
  3. występującej w trakcie ciąży.

W tych trzech sytuacjach limit dni zasiłku odpowiada liczbie dni, która została do wyczerpania okresu zasiłkowego. W przypadku pierwszym będą to 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy powstałej w trakcie ciąży oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą – okres zasiłkowy jest podwyższony i wynosi 270 dni w roku.

Ważne

Po ustaniu zatrudnienia na zwolnieniu lekarskim można przebywać maksymalnie 91 dni. Za ten okres osoba niezdolna do pracy uzyska prawo do zasiłku chorobowego. Okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia został skrócony z dniem 1 stycznia 2022 roku na mocy przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - jakie dokumenty do ZUS?

Jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek chorobowy za czas zwolnienia lekarskiego? Na stronie rządowej czytamy, że w tym celu należy przygotować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oświadczenie na druku ZUS Z-10,
  • wniosek o zasiłek na druku ZAS-53 lub zaświadczenie Z-3b (osoby, które prowadziły działalność pozarolniczą) lub wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo
  • zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu – wystawione w trybie alternatywnym, na przykład gdy lekarz nie ma połączenia z internetem

ZUS sprawdzi, czy przysługuje prawo do zasiłku i ustali wysokość zasiłku, gdy były płatnik składek przekaże do ZUS zaświadczenie Z-3 lub Z-3a. Przy zwolnieniu lekarskim uzyskanym za granicą ważne, aby posiadało następujące dane:

  • nazwa zakładu leczniczego (na przykład szpitala albo przychodni),
  • imię i nazwisko lekarza,
  • data wystawienia zwolnienia,
  • podpis lekarza,
  • data początkowa i końcowa niezdolności do pracy.

Nie trzeba tłumaczyć go na język polski, jeśli zostało wystawione w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej albo w państwie, które podpisało z Polską umowę w zakresie zabezpieczenia społecznego. Jeśli zostało wystawione w pozostałych państwach, wymaga się tłumaczenia, ale nie musi być to tłumaczenie przysięgłe. Czasami trzeba przygotować jeszcze inne dokumenty. Zawiera je poniższa tabela:

zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia ile dni jakie dokumenty do zus

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - jakie dokumenty do ZUS? Źródło: Gov.pl

gov.pl

Bez zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

W omówionych wyżej przypadkach były pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie, a następnie zasiłek chorobowy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie będzie można skorzystać z tego uprawnienia. Wymienia je art. 13 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego jak i po nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdy osoba niezdolna do pracy:

  1. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
  2. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
  3. nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia (zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy);
  4. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (nie można jednocześnie pobierać jednego z wymienionych świadczeń i zasiłku chorobowego);
  5. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA