REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – ile dni i jakie dokumenty do ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - ile dni okresu zasiłkowego
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - ile dni i jakie dokumenty do ZUS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni zwolnienia lekarskiego można wziąć po ustaniu zatrudnienia, by otrzymać za ten czas zasiłek chorobowy? Ile okres zasiłkowy trwa po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego? Jaki jest limit? Jakie dokumenty do ZUS trzeba dostarczyć?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Kiedy możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego, pomimo ustania zatrudnienia i pobieranie z tytułu choroby zasiłku chorobowego? Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa reguluje tę kwestię w art. 7, zgodnie z którym należy spełnić następujące warunki:

REKLAMA

Autopromocja
  1. choroba trwała minimum 30 dni
  2. choroba powstała nie później niż 14 dni, licząc od dnia ustania zatrudnienia
    lub
    choroba powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia - jeżeli jest to choroba zakaźna, której okres wylęgania wynosi więcej niż 14 dni, lub inna choroba, której objawy chorobowe pojawiają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

    Art. 7. [Prawo do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia] Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

    1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;

    2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Powyższy przepis stosuje się również odpowiednio do żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej, o czym traktuje art. 7a niniejszej ustawy. W przypadku żołnierza podstawą dla obliczenia wysokości zasiłku chorobowego jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ważne

Aby móc skorzystać z zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, prawo do zasiłku nie może być oczywiście już wyczerpane (art. 13 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Ile dni zwolnienia lekarskiego przysługuje po ustaniu zatrudnienia?

Ile dni zwolnienia lekarskiego można maksymalnie otrzymać już po ustaniu zatrudnienia? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi art. 8 ust. 2 przedmiotowej ustawy. Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 91 dni. Jest to więc okres krótszy niż w przypadku niezdolności do pracy powstałej w trakcie trwania umowy o pracę. Należy jednak podkreślić, że wskazany limit 91 dni nie dotyczy niezdolności do pracy:

  1. powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  2. spowodowanej gruźlicą;
  3. występującej w trakcie ciąży.

W tych trzech sytuacjach limit dni zasiłku odpowiada liczbie dni, która została do wyczerpania okresu zasiłkowego. W przypadku pierwszym będą to 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy powstałej w trakcie ciąży oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą – okres zasiłkowy jest podwyższony i wynosi 270 dni w roku.

Ważne

Po ustaniu zatrudnienia na zwolnieniu lekarskim można przebywać maksymalnie 91 dni. Za ten okres osoba niezdolna do pracy uzyska prawo do zasiłku chorobowego. Okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia został skrócony z dniem 1 stycznia 2022 roku na mocy przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - jakie dokumenty do ZUS?

Jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek chorobowy za czas zwolnienia lekarskiego? Na stronie rządowej czytamy, że w tym celu należy przygotować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oświadczenie na druku ZUS Z-10,
  • wniosek o zasiłek na druku ZAS-53 lub zaświadczenie Z-3b (osoby, które prowadziły działalność pozarolniczą) lub wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo
  • zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu – wystawione w trybie alternatywnym, na przykład gdy lekarz nie ma połączenia z internetem

ZUS sprawdzi, czy przysługuje prawo do zasiłku i ustali wysokość zasiłku, gdy były płatnik składek przekaże do ZUS zaświadczenie Z-3 lub Z-3a. Przy zwolnieniu lekarskim uzyskanym za granicą ważne, aby posiadało następujące dane:

  • nazwa zakładu leczniczego (na przykład szpitala albo przychodni),
  • imię i nazwisko lekarza,
  • data wystawienia zwolnienia,
  • podpis lekarza,
  • data początkowa i końcowa niezdolności do pracy.

Nie trzeba tłumaczyć go na język polski, jeśli zostało wystawione w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej albo w państwie, które podpisało z Polską umowę w zakresie zabezpieczenia społecznego. Jeśli zostało wystawione w pozostałych państwach, wymaga się tłumaczenia, ale nie musi być to tłumaczenie przysięgłe. Czasami trzeba przygotować jeszcze inne dokumenty. Zawiera je poniższa tabela:

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia - jakie dokumenty do ZUS? Źródło: Gov.pl

gov.pl

Bez zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

W omówionych wyżej przypadkach były pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie, a następnie zasiłek chorobowy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie będzie można skorzystać z tego uprawnienia. Wymienia je art. 13 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego jak i po nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdy osoba niezdolna do pracy:

  1. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
  2. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
  3. nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia (zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy);
  4. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (nie można jednocześnie pobierać jednego z wymienionych świadczeń i zasiłku chorobowego);
  5. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA