REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

O interpretację przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UZP 8/10).

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w W. starała się o wydanie decyzji interpretacyjnej przez ZUS. Miała ona dotyczyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe. Jednak w lipcu 2009 r. otrzymała decyzję odmowną – ZUS stwierdził, że skoro szkoła nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to nie ma podstaw do wydania interpretacji w trybie art. 10 tej ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

Przepis ten stanowi bowiem w ust. 1, że to przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie zaś z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przy czym za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności >>

Od tej decyzji szkoła wyższa złożyła odwołanie, które sąd I instancji uwzględnił i wydał wyrok nakazujący ZUS sporządzenie stosownej interpretacji, zgodnie z wnioskiem szkoły. Apelację złożył ZUS, jednak rozpoznający ją Sąd Apelacyjny w W. wstrzymał się z orzeczeniem w sprawie i skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne: „Czy niepubliczna uczelnia działająca na podstawie ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej?”.

Sąd Najwyższy postanowieniem z 3 marca 2011 r. (II UZP 8/10) odmówił jednak udzielenia odpowiedzi. W uzasadnieniu wskazał, że sąd pytający nie przedstawił żadnych argumentów za uznaniem prywatnej szkoły wyższej za przedsiębiorcę. Nie mógł ich zresztą przedstawić, gdyż art. 106 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym wyraźnie stanowi, że prowadzenie przez uczelnię działalności dydaktycznej, naukowej, badawczej, doświadczalnej, artystycznej, sportowej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej lub leczniczej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>

Z powyższego wynika, że prawo do uzyskania interpretacji w zakresie ubezpieczeń społecznych przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom – taki wniosek można wysnuć z opisanego wyżej postanowienia Sądu Najwyższego. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dają prawo do ubiegania się o interpretację w ZUS wyłącznie przedsiębiorcom – podmiotom wymienionym w art. 4 ustawy. Oznacza to, że pracodawca niebędący przedsiębiorcą (a więc np. wszystkie jednostki budżetowe, jednostki administracji publicznej, fundacje, stowarzyszenia, szkoły – zarówno publiczne, jak i prywatne, ale działające w ramach systemu oświaty, podmioty prowadzące działalność kulturalną), a w szczególności podmioty wskazane w art. 3 ustawy, a więc prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów, nie mogą występować o interpretację przepisów do ZUS w trybie art. 10 ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA