REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto poczekać z wypłatą środków z PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Warto poczekać z wypłatą środków z PPK
Warto poczekać z wypłatą środków z PPK

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata środków z PPK po 60. roku życia - czy warto poczekać?

Wypłata środków z PPK po 60 roku życia

Aktywni zawodowo uczestnicy PPK, którzy skończyli już 60 lat, nie powinni spieszyć się z rozpoczęciem wypłat z rachunku PPK. Oczywiście, jeśli chcą nadal oszczędzać w tym programie.

REKLAMA

Autopromocja

Uczestnik PPK może wypłacić zgromadzone przez siebie oszczędności w każdej chwili. Ze względu na cel tego programu, ustawodawca najkorzystniejsze warunki wypłaty oszczędności przewidział dla wypłat dokonywanych po 60. roku życia. Jeśli pracownik - z wyjątkiem 25% środków, które może wypłacić jednorazowo - resztę zdecyduje się wypłacić w co najmniej 120 miesięcznych ratach (lub całość zgromadzonych oszczędności wypłaci w co najmniej takiej liczbie rat), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. Jeśli będzie chciał skorzystać z tych oszczędności szybciej, od zysków przypadających na 75% środków taki podatek będzie musiał już zapłacić.

Decydując się na rozpoczęcie korzystania ze zgromadzonych oszczędności, uczestnik PPK musi jednak pamiętać, że tym samym pozbawi się możliwości dalszego oszczędzania w tym programie. Zgodnie bowiem z art. 97 ust. 3 ustawy o PPK w przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane.

Bez dalszych wpłat do PPK

Jeśli zatem pracujący uczestnik PPK- po ukończeniu 60 roku życia - rozpocznie wypłatę swoich oszczędności z tego programu, zatrudniający go pracodawca nie powinien już naliczać, pobierać ani odprowadzać wpłat na jego rachunek PPK. I to zarówno tych finansowanych przez samego uczestnika, jak i tych finansowanych przez pracodawcę. O tym, że pracownik złożył wniosek o wypłatę środków, pracodawca powinien dowiedzieć się od instytucji finansowej. Ma ona bowiem obowiązek poinformowania pracodawcy o tym fakcie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od złożenia przez pracownika wniosku o wypłatę.

REKLAMA

Co więcej, w takiej sytuacji na rachunek PPK uczestnika nie wpłynie już dopłata roczna, nawet jeśli wcześniej pracownik nabył do niej prawo (w roku, za który przysługuje ta dopłata, zostały dokonane wpłaty do PPK w wymaganej wysokości), ale nie została ona jeszcze przekazana na jego rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne: Ustawa o PPK wyłącza możliwość przekazania dopłaty rocznej, a także wpłat do PPK na rachunek uczestnika PPK, który rozpoczął dokonywanie wypłaty po ukończeniu 60. roku życia, niezależnie od tego, ile rachunków PPK jest prowadzonych dla tego uczestnika.

Osoby aktywne zawodowo powinny zatem dobrze przemyśleć decyzję o rozpoczęciu wypłat z PPK. Im dłuższy okres oszczędzania, tym większa szansa na większe oszczędności - tym bardziej, że ryzyko inwestycyjne w przypadku osób 60+ ograniczone jest do minimum. Zasadą PPK jest bowiem, że poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika PPK zmienia się w czasie, w myśl zasady: im bliżej do emerytury, tym oszczędności inwestowane są w instrumenty o mniejszym ryzyku. Oznacza to, że z biegiem lat udział inwestycji w udziałowe instrumenty finansowe (np. akcje) maleje na rzecz bezpieczniejszych instrumentów dłużnych (np. obligacji). To jeden z wielu mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo środków gromadzonych na rachunkach PPK. Co dla osób, które nie mają już przed sobą długiego oszczędzania w PPK, ma bardzo istotne znaczenie.

Wypłata w razie poważnego zachorowania

Ograniczenia dotyczące dalszego oszczędzania w PPK nie dotyczą osób 60+, które będą chciały wypłacić do 25% środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK w razie poważnego zachorowania: swojego, swojego małżonka lub dziecka (do osiągnięcia przez nie pełnoletności). Jeśli zatem aktywna zawodowo osoba 60+ wypłaci na ten cel część swoich oszczędności zgromadzonych w PPK, nadal będzie mogła oszczędzać w tym programie.

Podobnie będzie w przypadku dokonania przez uczestnika PPK wypłaty transferowej, tzn. przekazania zgromadzonych oszczędności z jednego rachunku PPK na drugi. Dokonanie wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi bowiem przeszkody do dalszego gromadzenia środków w PPK (na rachunku PPK, z którego dokonano wypłaty transferowej i na innych rachunkach PPK).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA