Kategorie

Warto poczekać z wypłatą środków z PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Warto poczekać z wypłatą środków z PPK
Warto poczekać z wypłatą środków z PPK
Wypłata środków z PPK po 60. roku życia - czy warto poczekać?

Wypłata środków z PPK po 60 roku życia

Aktywni zawodowo uczestnicy PPK, którzy skończyli już 60 lat, nie powinni spieszyć się z rozpoczęciem wypłat z rachunku PPK. Oczywiście, jeśli chcą nadal oszczędzać w tym programie.

Reklama

Uczestnik PPK może wypłacić zgromadzone przez siebie oszczędności w każdej chwili. Ze względu na cel tego programu, ustawodawca najkorzystniejsze warunki wypłaty oszczędności przewidział dla wypłat dokonywanych po 60. roku życia. Jeśli pracownik - z wyjątkiem 25% środków, które może wypłacić jednorazowo - resztę zdecyduje się wypłacić w co najmniej 120 miesięcznych ratach (lub całość zgromadzonych oszczędności wypłaci w co najmniej takiej liczbie rat), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. Jeśli będzie chciał skorzystać z tych oszczędności szybciej, od zysków przypadających na 75% środków taki podatek będzie musiał już zapłacić.

Decydując się na rozpoczęcie korzystania ze zgromadzonych oszczędności, uczestnik PPK musi jednak pamiętać, że tym samym pozbawi się możliwości dalszego oszczędzania w tym programie. Zgodnie bowiem z art. 97 ust. 3 ustawy o PPK w przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane.

Bez dalszych wpłat do PPK

Reklama

Jeśli zatem pracujący uczestnik PPK- po ukończeniu 60 roku życia - rozpocznie wypłatę swoich oszczędności z tego programu, zatrudniający go pracodawca nie powinien już naliczać, pobierać ani odprowadzać wpłat na jego rachunek PPK. I to zarówno tych finansowanych przez samego uczestnika, jak i tych finansowanych przez pracodawcę. O tym, że pracownik złożył wniosek o wypłatę środków, pracodawca powinien dowiedzieć się od instytucji finansowej. Ma ona bowiem obowiązek poinformowania pracodawcy o tym fakcie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od złożenia przez pracownika wniosku o wypłatę.

Co więcej, w takiej sytuacji na rachunek PPK uczestnika nie wpłynie już dopłata roczna, nawet jeśli wcześniej pracownik nabył do niej prawo (w roku, za który przysługuje ta dopłata, zostały dokonane wpłaty do PPK w wymaganej wysokości), ale nie została ona jeszcze przekazana na jego rachunek.

Ważne: Ustawa o PPK wyłącza możliwość przekazania dopłaty rocznej, a także wpłat do PPK na rachunek uczestnika PPK, który rozpoczął dokonywanie wypłaty po ukończeniu 60. roku życia, niezależnie od tego, ile rachunków PPK jest prowadzonych dla tego uczestnika.

Osoby aktywne zawodowo powinny zatem dobrze przemyśleć decyzję o rozpoczęciu wypłat z PPK. Im dłuższy okres oszczędzania, tym większa szansa na większe oszczędności - tym bardziej, że ryzyko inwestycyjne w przypadku osób 60+ ograniczone jest do minimum. Zasadą PPK jest bowiem, że poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika PPK zmienia się w czasie, w myśl zasady: im bliżej do emerytury, tym oszczędności inwestowane są w instrumenty o mniejszym ryzyku. Oznacza to, że z biegiem lat udział inwestycji w udziałowe instrumenty finansowe (np. akcje) maleje na rzecz bezpieczniejszych instrumentów dłużnych (np. obligacji). To jeden z wielu mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo środków gromadzonych na rachunkach PPK. Co dla osób, które nie mają już przed sobą długiego oszczędzania w PPK, ma bardzo istotne znaczenie.

Wypłata w razie poważnego zachorowania

Ograniczenia dotyczące dalszego oszczędzania w PPK nie dotyczą osób 60+, które będą chciały wypłacić do 25% środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK w razie poważnego zachorowania: swojego, swojego małżonka lub dziecka (do osiągnięcia przez nie pełnoletności). Jeśli zatem aktywna zawodowo osoba 60+ wypłaci na ten cel część swoich oszczędności zgromadzonych w PPK, nadal będzie mogła oszczędzać w tym programie.

Podobnie będzie w przypadku dokonania przez uczestnika PPK wypłaty transferowej, tzn. przekazania zgromadzonych oszczędności z jednego rachunku PPK na drugi. Dokonanie wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi bowiem przeszkody do dalszego gromadzenia środków w PPK (na rachunku PPK, z którego dokonano wypłaty transferowej i na innych rachunkach PPK).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Walencja
  2021-07-07 22:42:09
  O oszczędzaniu ostatnim zrobiło się głosno. Ludzie jakby otworzyli oczy i zaczeli głeboko sie zastanawiac nad własnymi inwestycjami. Problem w tym że nie wszystkich wciąz stać na głębokie inwestycje i grę na giełdzie. Dla wszystkich dobrą opcja na pewno jest ppk. Bo tutaj nie ma mowy o ryzykownych inwestycjach. Żeby zapewnić sobie jako taką przyszłość, wystarczy zainwestowac ostrożnie w program, gdzie ten próg ryzyka został ograniczony do minimum i maleje z wiekiem uczestnika
  0
 • Guzka
  2021-07-07 19:00:04
  moim zdaniem dobra opcja dla mlodych jest ten program PPK. jestem w nim od poczatku wprowadzenia go do duzych firm i na sume odlozona na koncie nie moge sie skarzyc, bo sama w zyciu bym tego nie odlozyla :) tu dzieje sie to automatycznie, wiec czlowiek nie musi kontrolowac
  0
 • kaziu
  2021-07-19 15:58:50
  To zależy jakie kto ma plany na emeryturę. Jak żyć dalej bez zmian, to oczywiście że wypłacać w ratach i mieć więcej kasy co miesiąc. Ale jak ktoś jak ja chce uciec z miasta na emeryturze, to jednorazowa wypłata będzie lepszym pomysłem.
  0
 • Aldona
  2021-07-13 08:52:10
  Zdecydowanie lepiej oszczędzać, po swoim przykładzie widzę ze to bardzo opłacalny program. Dużo na nim już zyskałam, wiec mogę sie cieszyć na przyszłość. Nawet Samcik pisał, że ci którzy zaraz na początku zrezygnowali, to wiele stracili i to jest prawda.
  0
 • jacek
  2021-07-13 11:09:43
  Przede wszystkim warto brać udział w PPK i zapewnić sobie większą emeryturę, żeby potem nie musieć się stresować i męczyć każdego dnia
  0
 • Jola
  2021-07-15 10:44:12
  Zdecydowanie warto poczekać, najwięcej się zyskuje jak do 60-tki się poczeka. Ale na przykład w razie choroby bo tego człowiek nie przewidzi to wcześniej jak najbardziej można skorzystać. Dobrze mieć takie zabezpieczenie.
  0
 • andrzej
  2021-07-17 21:12:22
  No wczytując się w zasady programu, to zdecydowanie warto czekać z tym jak najdłużej. Ale też trzeba pamiętać, że to nasza kasa i jeśli jest taka potrzeba, to można kasę wypłącić znacznie wcześniej, wciąż na tym wszystkim korzystając
  0
 • Joanna
  2021-07-19 11:18:16
  Warto poczekać jeśli ktoś chce dalej oszczędzać. Generalnie warto w ogóle być w ppk moim zdaniem. Nie ma i nie było drugiego takiego programu z takimi perspektywami i możliwościami. Łatwo się oszczędza, każdego stać tak naprawdę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?