Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do oszczędzania w PPK

Anna Puszkarska
Powrót do PPK
Powrót do PPK
PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

Pracownik, który zrezygnował z oszczędzania w PPK może wrócić do gromadzenia środków

w PPK przez osobę zatrudnioną jest dla niej dobrowolne. Pracownik sam decyduje, czy zostać uczestnikiem tego programu, a także czy finansować wpłaty do PPK. Do oszczędzania w PPK można w każdej chwili wrócić.

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. Dotyczy on jednak tylko osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Osoby te są zapisywane do PPK - z automatu - jeśli nie zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie. Oznacza to, że podmiot zatrudniający zawiera – w ich imieniu i na ich rzecz – umowę o prowadzenie PPK, chyba, że przed zawarciem tej umowy złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Natomiast osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, aby zostać uczestnikami PPK, muszą złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Jeśli zatem osoba 55+ nie chce zostać zapisana do PPK, to wystarczy, że nie złoży wskazanego wyżej wniosku.

Dopiero zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla danej osoby zatrudnionej powoduje, że staje się ona uczestnikiem PPK.

Przerwa w oszczędzaniu

Uczestnik PPK może w każdej chwili zrezygnować z dokonywania wpłat do tego programu. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemną deklarację o rezygnacji. Od momentu złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, podmiot zatrudniający nie przekazuje już do instytucji finansowej żadnej wpłaty, a wpłaty pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi. Zwrot dotyczy wpłat do PPK pobranych przed złożeniem deklaracji o rezygnacji, ale niedokonanych (nieprzekazanych) jeszcze do instytucji finansowej.

Skutki rezygnacji z wpłat do PPK

Wpłaty do PPK są naliczane procentowo od wynagrodzenia. Uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia, przy czym osoby o niskich zarobkach mogą skorzystać z możliwości obniżenia tej wpłaty, nawet do 0,5%. Uczestnik PPK może także, ale nie musi, finansować wpłatę dodatkową, do 2% wynagrodzenia. Wpłaty do PPK finansuje również podmiot zatrudniający: wpłatę podstawową w wysokości 1,5% , a wpłatę dodatkową – jeśli podejmie taką decyzję – do 2,5% wynagrodzenia. Rezygnacja z wpłat do PPK oznacza, że uczestnik PPK rezygnuje nie tylko z wpłat, które sam finansuje, ale także z wpłat finansowanych mu przez podmiot zatrudniający.

Do oszczędności gromadzonych przez uczestnika PPK dokłada się także państwo. Oprócz jednorazowej wpłaty powitalnej (250 zł), uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna (240 zł). Uprawnienie do dopłaty rocznej zależy od zgromadzenia przez uczestnika PPK (na wszystkich jego rachunkach PPK) określonej kwoty wpłat, sfinansowanych przez tego uczestnika i podmiot zatrudniający, w danym roku kalendarzowym. Aby otrzymać dopłatę roczną za 2021 r., uczestnik musi zgromadzić w PPK w tym roku wpłaty wynoszące co najmniej 588 zł, a w przypadku osób o niskich zarobkach, które skorzystały z obniżenia wpłaty podstawowej – co najmniej 147 zł. Rezygnacja z wpłat do PPK może zatem spowodować utratę uprawnienia do dopłaty rocznej.

Powrót do gromadzenia środków

Osoba, która złożyła deklarację o rezygnacji, może jednak - w dowolnym momencie - wycofać się z tej decyzji. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemny wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Taki wniosek obowiązuje od momentu jego złożenia.

Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK, obowiązek naliczania wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia dla tej osoby umowy o prowadzenie PPK. Umowę tę trzeba wówczas zawrzeć niezwłocznie - tak, aby naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu przez osobę wniosku o dokonywanie wpłat.

W przypadku, gdy wniosek o dokonywanie wpłat złoży uczestnik PPK, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji, wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył omawiany wniosek. Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku oraz dokonać ich (przekazać do instytucji finansowej) w następnym miesiącu. A zatem, że jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia trzeba naliczyć wpłaty do PPK.

Natomiast w przypadku, gdy omawiany wniosek został złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i przekazane do instytucji finansowej do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Podmiot zatrudniający nie dokonuje wpłat do PPK za uczestnika, który złożył deklarację o rezygnacji, a następnie - po ukończeniu 70 lat - złożył wniosek o dokonywanie wpłat. Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może zatem w dowolnym momencie, ale nie później niż do przedednia 70. urodzin złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Jeżeli, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, uczestnik PPK złoży podmiotowi zatrudniającemu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to złożone temu podmiotowi – przed dniem złożenia deklaracji o rezygnacji - deklaracje dotyczące wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej pozostają ważne. Uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej bądź zrezygnować z finansowania wpłaty dodatkowej poprzez zmianę deklaracji dotyczącej wpłat do PPK.

Automatyczny zapis co 4 lata

Warto także zwrócić uwagę, że złożona przez daną osobę deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie obowiązuje bezterminowo.

Podmiot zatrudniający ma obowiązek wznowić dokonywanie wpłat do PPK (co 4 lata) od dnia 1 kwietnia (pierwszy raz w 2023 r.) za każdą osobę zatrudnioną, która złożyła deklarację o rezygnacji, chyba że ta osoba ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK. Podmiot zatrudniający ma obowiązek do końca lutego poinformować wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły deklarację o rezygnacji, o obowiązku dokonywania wpłat do PPK od 1 kwietnia, a osoby te, jeśli nie chcą, aby od 1 kwietnia zostały wznowione wpłaty do PPK, powinny złożyć mu ponowną deklarację o rezygnacji.

Następny termin automatycznego zapisu wypadnie w 2027 roku, a kolejny w 2031 roku itd.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • dymik
  2021-07-06 16:04:17
  u nas w firmie juz widac wielki powrot :D ludzie chyba faktycznie potrzebowali sie upewnic i przekonac ze PPK dziala jak nalezy zeby zaufac :) ich strata- rok oszczednosci stracony
  0
 • robert
  2021-06-27 21:21:21
  Jak dla mnie ppk to całkiem udany program, pozwalający na całkiem fajne oszczędności bez zbędnego angażowania się. A zawsze jest też możliwość wcześniejszego wypłacenia środków jeśli zajdzie taka potrzeba
  2
 • Emil
  2021-06-28 21:52:00
  Przyznam szczerze, że jak ta krytyka poszła na początku to i ja się wypisałem. Nawet bardzo nie analizując warunków. A wszystkie wyliczenia wskazują, że opłacało się zostać. Mój kolega co jest ponad rok też zachwalał. Dlatego dobrze, że zawsze można wrócić. Ja już naprawiłem swój błąd.
  0
 • Małgorzata
  2021-06-27 08:15:11
  To bardzo dobrze ze moze wrócić, przecież większość osób wypisała się pod wpływem impulsu, bo przeczytała cos w necie z niewiadomo jakiego źródła. Teraz widza ze stracili, ja przystąpiłam pomimo pewnych wątpliwości, bo ktoś mi coś tam powiedział. Ale teraz się cieszę ze posłuchałam siebie bo na tym zyskałam.
  2
 • TOM
  2021-07-13 11:23:13
  Ja widzę po naszej firmie ile osób powraca, widzą jakie korzyści można osiągnąć i ile dodatkowej kasy wpada do emerytury i korzystają
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
Profil zaufany - jak go założyć?
Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Praca zdalna wymaga doprecyzowania
Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.