REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do oszczędzania w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Powrót do PPK
Powrót do PPK

REKLAMA

REKLAMA

PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

Pracownik, który zrezygnował z oszczędzania w PPK może wrócić do gromadzenia środków

w PPK przez osobę zatrudnioną jest dla niej dobrowolne. Pracownik sam decyduje, czy zostać uczestnikiem tego programu, a także czy finansować wpłaty do PPK. Do oszczędzania w PPK można w każdej chwili wrócić.

Autopromocja

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. Dotyczy on jednak tylko osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Osoby te są zapisywane do PPK - z automatu - jeśli nie zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie. Oznacza to, że podmiot zatrudniający zawiera – w ich imieniu i na ich rzecz – umowę o prowadzenie PPK, chyba, że przed zawarciem tej umowy złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Natomiast osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, aby zostać uczestnikami PPK, muszą złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Jeśli zatem osoba 55+ nie chce zostać zapisana do PPK, to wystarczy, że nie złoży wskazanego wyżej wniosku.

Dopiero zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla danej osoby zatrudnionej powoduje, że staje się ona uczestnikiem PPK.

Przerwa w oszczędzaniu

Uczestnik PPK może w każdej chwili zrezygnować z dokonywania wpłat do tego programu. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemną deklarację o rezygnacji. Od momentu złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, podmiot zatrudniający nie przekazuje już do instytucji finansowej żadnej wpłaty, a wpłaty pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi. Zwrot dotyczy wpłat do PPK pobranych przed złożeniem deklaracji o rezygnacji, ale niedokonanych (nieprzekazanych) jeszcze do instytucji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki rezygnacji z wpłat do PPK

Wpłaty do PPK są naliczane procentowo od wynagrodzenia. Uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia, przy czym osoby o niskich zarobkach mogą skorzystać z możliwości obniżenia tej wpłaty, nawet do 0,5%. Uczestnik PPK może także, ale nie musi, finansować wpłatę dodatkową, do 2% wynagrodzenia. Wpłaty do PPK finansuje również podmiot zatrudniający: wpłatę podstawową w wysokości 1,5% , a wpłatę dodatkową – jeśli podejmie taką decyzję – do 2,5% wynagrodzenia. Rezygnacja z wpłat do PPK oznacza, że uczestnik PPK rezygnuje nie tylko z wpłat, które sam finansuje, ale także z wpłat finansowanych mu przez podmiot zatrudniający.

Do oszczędności gromadzonych przez uczestnika PPK dokłada się także państwo. Oprócz jednorazowej wpłaty powitalnej (250 zł), uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna (240 zł). Uprawnienie do dopłaty rocznej zależy od zgromadzenia przez uczestnika PPK (na wszystkich jego rachunkach PPK) określonej kwoty wpłat, sfinansowanych przez tego uczestnika i podmiot zatrudniający, w danym roku kalendarzowym. Aby otrzymać dopłatę roczną za 2021 r., uczestnik musi zgromadzić w PPK w tym roku wpłaty wynoszące co najmniej 588 zł, a w przypadku osób o niskich zarobkach, które skorzystały z obniżenia wpłaty podstawowej – co najmniej 147 zł. Rezygnacja z wpłat do PPK może zatem spowodować utratę uprawnienia do dopłaty rocznej.

Powrót do gromadzenia środków

Osoba, która złożyła deklarację o rezygnacji, może jednak - w dowolnym momencie - wycofać się z tej decyzji. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemny wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Taki wniosek obowiązuje od momentu jego złożenia.

Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK, obowiązek naliczania wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia dla tej osoby umowy o prowadzenie PPK. Umowę tę trzeba wówczas zawrzeć niezwłocznie - tak, aby naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu przez osobę wniosku o dokonywanie wpłat.

W przypadku, gdy wniosek o dokonywanie wpłat złoży uczestnik PPK, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji, wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył omawiany wniosek. Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku oraz dokonać ich (przekazać do instytucji finansowej) w następnym miesiącu. A zatem, że jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia trzeba naliczyć wpłaty do PPK.

Natomiast w przypadku, gdy omawiany wniosek został złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i przekazane do instytucji finansowej do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Podmiot zatrudniający nie dokonuje wpłat do PPK za uczestnika, który złożył deklarację o rezygnacji, a następnie - po ukończeniu 70 lat - złożył wniosek o dokonywanie wpłat. Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może zatem w dowolnym momencie, ale nie później niż do przedednia 70. urodzin złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Jeżeli, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, uczestnik PPK złoży podmiotowi zatrudniającemu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to złożone temu podmiotowi – przed dniem złożenia deklaracji o rezygnacji - deklaracje dotyczące wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej pozostają ważne. Uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej bądź zrezygnować z finansowania wpłaty dodatkowej poprzez zmianę deklaracji dotyczącej wpłat do PPK.

Automatyczny zapis co 4 lata

Warto także zwrócić uwagę, że złożona przez daną osobę deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie obowiązuje bezterminowo.

Podmiot zatrudniający ma obowiązek wznowić dokonywanie wpłat do PPK (co 4 lata) od dnia 1 kwietnia (pierwszy raz w 2023 r.) za każdą osobę zatrudnioną, która złożyła deklarację o rezygnacji, chyba że ta osoba ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK. Podmiot zatrudniający ma obowiązek do końca lutego poinformować wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły deklarację o rezygnacji, o obowiązku dokonywania wpłat do PPK od 1 kwietnia, a osoby te, jeśli nie chcą, aby od 1 kwietnia zostały wznowione wpłaty do PPK, powinny złożyć mu ponowną deklarację o rezygnacji.

Następny termin automatycznego zapisu wypadnie w 2027 roku, a kolejny w 2031 roku itd.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA