REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do oszczędzania w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Powrót do PPK
Powrót do PPK

REKLAMA

REKLAMA

PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

Pracownik, który zrezygnował z oszczędzania w PPK może wrócić do gromadzenia środków

w PPK przez osobę zatrudnioną jest dla niej dobrowolne. Pracownik sam decyduje, czy zostać uczestnikiem tego programu, a także czy finansować wpłaty do PPK. Do oszczędzania w PPK można w każdej chwili wrócić.

Autopromocja

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. Dotyczy on jednak tylko osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Osoby te są zapisywane do PPK - z automatu - jeśli nie zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie. Oznacza to, że podmiot zatrudniający zawiera – w ich imieniu i na ich rzecz – umowę o prowadzenie PPK, chyba, że przed zawarciem tej umowy złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Natomiast osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, aby zostać uczestnikami PPK, muszą złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Jeśli zatem osoba 55+ nie chce zostać zapisana do PPK, to wystarczy, że nie złoży wskazanego wyżej wniosku.

Dopiero zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla danej osoby zatrudnionej powoduje, że staje się ona uczestnikiem PPK.

Przerwa w oszczędzaniu

Uczestnik PPK może w każdej chwili zrezygnować z dokonywania wpłat do tego programu. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemną deklarację o rezygnacji. Od momentu złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, podmiot zatrudniający nie przekazuje już do instytucji finansowej żadnej wpłaty, a wpłaty pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi. Zwrot dotyczy wpłat do PPK pobranych przed złożeniem deklaracji o rezygnacji, ale niedokonanych (nieprzekazanych) jeszcze do instytucji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki rezygnacji z wpłat do PPK

Wpłaty do PPK są naliczane procentowo od wynagrodzenia. Uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia, przy czym osoby o niskich zarobkach mogą skorzystać z możliwości obniżenia tej wpłaty, nawet do 0,5%. Uczestnik PPK może także, ale nie musi, finansować wpłatę dodatkową, do 2% wynagrodzenia. Wpłaty do PPK finansuje również podmiot zatrudniający: wpłatę podstawową w wysokości 1,5% , a wpłatę dodatkową – jeśli podejmie taką decyzję – do 2,5% wynagrodzenia. Rezygnacja z wpłat do PPK oznacza, że uczestnik PPK rezygnuje nie tylko z wpłat, które sam finansuje, ale także z wpłat finansowanych mu przez podmiot zatrudniający.

Do oszczędności gromadzonych przez uczestnika PPK dokłada się także państwo. Oprócz jednorazowej wpłaty powitalnej (250 zł), uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna (240 zł). Uprawnienie do dopłaty rocznej zależy od zgromadzenia przez uczestnika PPK (na wszystkich jego rachunkach PPK) określonej kwoty wpłat, sfinansowanych przez tego uczestnika i podmiot zatrudniający, w danym roku kalendarzowym. Aby otrzymać dopłatę roczną za 2021 r., uczestnik musi zgromadzić w PPK w tym roku wpłaty wynoszące co najmniej 588 zł, a w przypadku osób o niskich zarobkach, które skorzystały z obniżenia wpłaty podstawowej – co najmniej 147 zł. Rezygnacja z wpłat do PPK może zatem spowodować utratę uprawnienia do dopłaty rocznej.

Powrót do gromadzenia środków

Osoba, która złożyła deklarację o rezygnacji, może jednak - w dowolnym momencie - wycofać się z tej decyzji. Wystarczy, że złoży podmiotowi zatrudniającemu pisemny wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Taki wniosek obowiązuje od momentu jego złożenia.

Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK, obowiązek naliczania wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia dla tej osoby umowy o prowadzenie PPK. Umowę tę trzeba wówczas zawrzeć niezwłocznie - tak, aby naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu przez osobę wniosku o dokonywanie wpłat.

W przypadku, gdy wniosek o dokonywanie wpłat złoży uczestnik PPK, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji, wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył omawiany wniosek. Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku oraz dokonać ich (przekazać do instytucji finansowej) w następnym miesiącu. A zatem, że jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia trzeba naliczyć wpłaty do PPK.

Natomiast w przypadku, gdy omawiany wniosek został złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i przekazane do instytucji finansowej do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Podmiot zatrudniający nie dokonuje wpłat do PPK za uczestnika, który złożył deklarację o rezygnacji, a następnie - po ukończeniu 70 lat - złożył wniosek o dokonywanie wpłat. Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może zatem w dowolnym momencie, ale nie później niż do przedednia 70. urodzin złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Jeżeli, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, uczestnik PPK złoży podmiotowi zatrudniającemu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to złożone temu podmiotowi – przed dniem złożenia deklaracji o rezygnacji - deklaracje dotyczące wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej pozostają ważne. Uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej bądź zrezygnować z finansowania wpłaty dodatkowej poprzez zmianę deklaracji dotyczącej wpłat do PPK.

Automatyczny zapis co 4 lata

Warto także zwrócić uwagę, że złożona przez daną osobę deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie obowiązuje bezterminowo.

Podmiot zatrudniający ma obowiązek wznowić dokonywanie wpłat do PPK (co 4 lata) od dnia 1 kwietnia (pierwszy raz w 2023 r.) za każdą osobę zatrudnioną, która złożyła deklarację o rezygnacji, chyba że ta osoba ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK. Podmiot zatrudniający ma obowiązek do końca lutego poinformować wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły deklarację o rezygnacji, o obowiązku dokonywania wpłat do PPK od 1 kwietnia, a osoby te, jeśli nie chcą, aby od 1 kwietnia zostały wznowione wpłaty do PPK, powinny złożyć mu ponowną deklarację o rezygnacji.

Następny termin automatycznego zapisu wypadnie w 2027 roku, a kolejny w 2031 roku itd.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Autopromocja

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • dymik
  2021-07-06 16:04:17
  u nas w firmie juz widac wielki powrot :D ludzie chyba faktycznie potrzebowali sie upewnic i przekonac ze PPK dziala jak nalezy zeby zaufac :) ich strata- rok oszczednosci stracony
  0
 • robert
  2021-06-27 21:21:21
  Jak dla mnie ppk to całkiem udany program, pozwalający na całkiem fajne oszczędności bez zbędnego angażowania się. A zawsze jest też możliwość wcześniejszego wypłacenia środków jeśli zajdzie taka potrzeba
  2
 • Emil
  2021-06-28 21:52:00
  Przyznam szczerze, że jak ta krytyka poszła na początku to i ja się wypisałem. Nawet bardzo nie analizując warunków. A wszystkie wyliczenia wskazują, że opłacało się zostać. Mój kolega co jest ponad rok też zachwalał. Dlatego dobrze, że zawsze można wrócić. Ja już naprawiłem swój błąd.
  0
 • Małgorzata
  2021-06-27 08:15:11
  To bardzo dobrze ze moze wrócić, przecież większość osób wypisała się pod wpływem impulsu, bo przeczytała cos w necie z niewiadomo jakiego źródła. Teraz widza ze stracili, ja przystąpiłam pomimo pewnych wątpliwości, bo ktoś mi coś tam powiedział. Ale teraz się cieszę ze posłuchałam siebie bo na tym zyskałam.
  2
 • TOM
  2021-07-13 11:23:13
  Ja widzę po naszej firmie ile osób powraca, widzą jakie korzyści można osiągnąć i ile dodatkowej kasy wpada do emerytury i korzystają
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

REKLAMA

4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

REKLAMA

Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

Zwolnienie lekarskie na urlopie

Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

REKLAMA