REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo pracownika do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Kiedy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej? Czy zwrot kosztów biletu powrotnego z podróży służbej jest możliwy w przypadku, gdy pracownik dokona przedłużenia podróży dla celów prywatnych?

Jeden z naszych pracowników udaje się w podróż służbową do Portugalii. Bezpośrednio po załatwieniu spraw służbowych chce pozostać w tym kraju na urlopie. Czy w tej sytuacji przysługuje mu zwrot kosztów biletu powrotnego po zakończeniu urlopu?

REKLAMA

Autopromocja

Tak, ale pod warunkiem, że pracownik uzyska Państwa zgodę na przedłużenie pobytu poza granicami kraju. Szczegóły w uzasadnieniu.

Za czas pobytu w celach prywatnych w kraju, którym pracownik uprzednio przebywał w podróży służbowej, co do zasady, zatrudniony nie nabywa prawa do należności delegacyjnych i za taki pobyt ponosi pełną odpłatność. Jeżeli wyrażą Państwo zgodę na wydłużenie pobytu pracownika w kraju, do którego został wysłany w podróż służbową, z przyczyn dotyczących zatrudnionego, w tym przypadku z powodu zaplanowanego wypoczynku w tym kraju, to pracownik ma prawo do zwrotu kosztów biletu powrotnego. Taki wydatek będzie mógł być rozliczony w ramach delegacji służbowej i włączony do kosztów pracodawcy z tego tytułu. Do podobnej sytuacji odniósł się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 października 2009 r. (IPPB5/423–414/09–4/JC), w której uznał, że:

(...) zdarza się, iż po realizacji celu służbowego, za zgodą pracodawcy, pracownik przedłuża pobyt dla realizacji celów prywatnych. W czasie wykonywania zadań służbowych przez pracownika spółka pokrywa wszystkie koszty pobytu delegowanego, w tym koszty biletu powrotnego pracownika. Natomiast koszt pobytu prywatnego ponosi w całości pracownik. Przepisy prawa podatkowego nie zakazują łączenia podróży służbowej z wyjazdem prywatnym. Wobec powyższego, Spółka prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową pracownika, w tym na bilet powrotny, w sytuacji gdy za zgodą pracodawcy pracownik przedłużył podróż służbową i za czas pobytu prywatnego sam ponosił określone wydatki (...).

REKLAMA

Jeśli nie wyrażą Państwo zgody na wydłużenie podróży służbowej, pracownik, który pozostanie w kraju delegacji, będzie musiał opłacić z własnych środków koszt biletu powrotnego. Wydatek z tego tytułu nie będzie mógł być zaliczony do kosztów delegacji służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik powinien wrócić z delegacji w terminie wskazanym przez pracodawcę w poleceniu wyjazdu. Jeżeli nie zaszły nieoczekiwanie okoliczności uniemożliwiające mu powrót w terminie (np. strajk obsługi naziemnej lotniska czy załamanie pogody), to rozliczenie biletu dotyczącego późniejszej daty powrotu niż planowana zawsze wymaga zgody pracodawcy. Pracownik nie może bowiem swobodnie decydować o pozostaniu w danym miejscu dłużej (na weekend czy urlop) i w rozliczeniu wyjazdu służbowego przedstawić dokumentów potwierdzających koszty przejazdu powrotnego w terminie odległym (niekiedy znacząco) od daty zakończenia realizacji zadania służbowego.

Przykład:

Janusz T. na polecenie pracodawcy pojechał w podróż służbową, z której miał wrócić w piątek po południu. W związku z tym, że pracownik miał wolny weekend, a następnie odbierał dni wolne za nadgodziny (w poniedziałek i wtorek) postanowił pozostać na miejscu kilka dni dłużej, o czym nie poinformował pracodawcy. W rozliczeniu kosztów podróży dostarczył bilet powrotny z wtorkowego popołudnia. Pracodawca może się nie zgodzić na rozliczenie biletu, ponieważ został on wystawiony kilka dni po planowanym zakończeniu podróży wskazanym w poleceniu wyjazdu.

UWAGA!

Brak zgody pracodawcy na wydłużenie podróży służbowej może pozbawić pracownika prawa do zwrotu wydatków poniesionych na bilet powrotny.

Podstawa prawna:

  • art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028
  • § 2, § 3, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – Dz.U. z 2013 r., poz. 167

Źródło: Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA