reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady Ekspertów INFORLEX.pl

Podstawa dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Aktualizacja: 24.03.2014

Jakie składniki wynagrodzenia należy mieć na uwadze obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy uwzględnić wynagrodzenie otrzymywane w okresie korzystania z urlopu okolicznościowego oraz wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia? »

Rozliczenie zwrotu nienależnego świadczenia z ZFŚS

Aktualizacja: 24.03.2014

Jak należy rozliczyć zwrot nienależnego świadczenia z ZFŚS? Czy pracownik powinien odliczyć od dochodu kwotę nienależnego świadczenia? »

Ubezpiecznenie społeczne w dwóch krajach

Aktualizacja: 14.03.2014

Czy osoba zamieszkała we Francji, a prowadząca działalność gospodarczą w Polsce będzie musiała odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce? »

Składki na ubezpieczenie społeczne od odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

Aktualizacja: 14.03.2014

Czy pracodawca ma obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie społeczne od wypłacanych pracownikom odpłat i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia? »

Koniec umowy na czas określony a świadczenie rehabilitacyjne

Aktualizacja: 14.03.2014

Czy pracodawca ma obowiązek przedłużania umowy zawartej z pracownikiem na czas określony, gdy temu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne ze względu na ulegnięcie wypadkowi w miejscu pracy? »

Umowa cywilnoprawna z własnym pracownikiem a składki ubezpieczeniowe

Aktualizacja: 24.02.2014

Często z pracownikami zatrudnianymi już przez pracodawców w ramach umów o pracę  zawiera się kolejne umowy - umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Czy łącząca pracodawcę z pracownikiem umowa cywilnoprawna rodzi obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych? »

Wymiar urlopu wypoczynkowego za 2013 r. przy różnych wymiarach etatów

Aktualizacja: 24.02.2014

W ciągu roku kalendarzowego pracownik, który ma prawo do 26 dni urlopu, może pracować w różnych wymiarach etatów. Jak w takim przypadku obliczyć liczbę dni urlopowych przysługujących za 2013 rok? »

Wygaśnięcie umowy o pracę w przypadku śmierci pracownika w dniu wolnym od pracy

Aktualizacja: 24.02.2014

Kiedy wygasa umowa o pracę, jeśli pracownik zmarł w dniu wolnym od pracy? Czy dzień, w którym pracownik zmarł wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika? »

Odpracowanie prywatnego wyjącia pracownika

Aktualizacja: 24.02.2014

Jakie zasady należy mieć na uwadze w przypadku wyznaczania czasu, w którym pracownik odpracuje swoje prywatne wyjście w czasie godzin pracy? Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może przypadać przed rozpoczęciem pracy? »

Prawo pracownika do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej

Aktualizacja: 24.02.2014

Kiedy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej? Czy zwrot kosztów biletu powrotnego z podróży służbej jest możliwy w przypadku, gdy pracownik dokona przedłużenia podróży dla celów prywatnych? »

Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę

Aktualizacja: 13.02.2014

Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca wymaga od pracowników pracy w wolną sobotę. Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę należy do obowiązków pracodawcy. Wystarczy udzielić za ten czas dnia wolnego? Czy konieczna jest również wypłata dodatku za nadgodziny? »

Ruchomy czas pracy dla nauczycieli

Aktualizacja: 13.02.2014

Po ostatnich zmianach Kodeksu pracy przepisy przewidują możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Czy prawo pracy zezwala na ruchomy czas pracy dla nauczycieli? »

Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Aktualizacja: 13.02.2014

Ile wynosi maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą? Czy takiej osobie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? »

Badania na trzeźwość bez zgody pracownika

Aktualizacja: 13.02.2014

Zdarzają się sytuacje stawienia się pracownika do pracy pod wpływem alkoholu. Czy pracodawca może samodzielnie wykonać badania na trzeźwość bez zgody pracownika? »

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne członków rad nadzorczych

Aktualizacja: 13.02.2014

Członkowie rad nadzorczych pełniący funkcję na podstawie powołania mogą mieszkać w Polsce lub poza granicami kraju. Czy wynagrodzenia za udział w posiedzeniach podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama