Jak ustalać i rozliczać czas pracy pracownika niepełnosprawnego?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownika niepełnosprawnego wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w danej firmie od dnia przedstawienia przez niego pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność (art. 2a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).
REKLAMA
Inne zasady wliczania niepełnosprawnych do stanu zatrudnienia obowiązują w przypadku otrzymania przez niepełnosprawnego kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. Osobę niepełnosprawną wlicza się wówczas do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia złożenia przez nią wniosku o wydanie orzeczenia. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Bez względu jednak na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia. Z treści orzeczenia musi jednak wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Kadry i Płace cały artykuł: Jak ustalać i rozliczać czas pracy pracownika niepełnosprawnego
W artykule m.in.:
- Normy czasu pracy
- Utrata statusu pracownika niepełnosprawnego
- Orzeczenie o niepełnosprawności z mocą wsteczną
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat