REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych? /Fot. Fotolia
Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zależy od wielu czynników - m.in. sposobu rozwiązania umowy o pracę. Kiedy okres ten ulga wydłużeniu a kiedy zasiłek będziemy pobierać krócej?

90, 180, 365 dni, a może jeszcze dłużej? Sprawdź, co może wpłynąć na okres pobierania zasiłku!

Autopromocja

Standardowo zasiłek przyznawany jest na 6 miesięcy. W uzasadnionych ustawą przypadkach może zostać wydłużony do 365 dni lub dłużej. Urząd może także skrócić wypłatę o 90 lub 180 dni. Warto sprawdzić, jakich błędów unikać, aby nie stracić świadczenia.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Dłuższy okres wypłaty świadczenia dla…

Od tego, gdzie mieszkasz czy ile masz lat zależy, na ile czasu zostanie przyznane świadczenie. Jeśli mieszkasz w powiecie, w którym stopa bezrobocia przekracza 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, dłużej będziesz otrzymywał wypłatę – przez 365 dni. Bezrobotni, którzy ukończyli 50. rok życia oraz udokumentują co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, prawo do świadczenia otrzymają również na rok.

W przypadku osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat lub gdy małżonek także jest bezrobotny i pobrał już należy zasiłek, okres pobierania świadczenia także będzie dłuższy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata świadczenia zostanie przedłużona również w przypadku porodu w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po zakończeniu jego pobierania. Czas pobierania zasiłku wydłużany jest o okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zobacz: Ubezpieczenia

Uwaga, bo stracisz część zasiłku

Wpływ na okres pobierania zasiłku ma sposób rozwiązania umowy w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Oznacza to, że pod uwagę nie jest brana tylko ostatnia umowa. Jeśli złożyłeś wypowiedzenie lub rozwiązałeś stosunek pracy na mocy porozumienia stron, okres pobierania zasiłku ulegnie skróceniu o 90 dni. W przypadku tzw. zwolnienia dyscyplinarnego, okres pobierania zasiłku skraca się o 180 dni, co może oznaczać, iż nie otrzymasz wypłaty w ogóle.

Krócej o 90 dni pobierać świadczenie będą również osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Osoby, które rejestrują się w urzędzie pracy bezpośrednio po zakończeniu umowy, a ich okres wypowiedzenia został skrócony i otrzymają w związku z tym odszkodowanie, zasiłek także otrzymają na skrócony okres. Świadczenie ulegnie skróceniu o czas, za który przysługuje odszkodowanie.

Zrezygnowałeś z zatrudnienia refundowanego, urząd skróci Ci czas wypłaty zasiłku

Zgodnie z przepisami, okres pobierania zasiłku ulega również skróceniu w przypadku rozwiązania umowy zawartej na podstawie skierowania przez urząd pracy w ramach grantu na telepracę, świadczenia aktywizacyjnego czy dofinansowania wynagrodzenia pracownika powyżej 50. roku życia. Okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o 180 dni.

Przyznanie zasiłku po 90 lub 180 dniach od daty rejestracji nie oznacza tylko opóźnienia jego wypłaty, ale również skraca okres jego pobierania o czas oczekiwania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2016 poz. 645 z późn. zm.)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA