Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia - wzór
REKLAMA
REKLAMA
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, która obowiązuje od 22 lutego 2016 r., rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia można zastosować wyłącznie wtedy, jeżeli:
REKLAMA
- umowa była zawarta na czas nieokreślony lub określony i zostały one wypowiedziane przez pracodawcę z zachowaniem 3 miesięcznego okresy wypowiedzenia, a powodem wypowiedzenia było ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn, które nie dotyczą indywidualnie pracowników.
Określenie „przyczyny niedotyczące pracowników” obejmuje wszystkie sytuacje, w których przyczyna zwolnienia nie leży po stronie pracownika, czyli np. zwolnienie pracowników z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi.
Zgodnie z art. 36 1 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca. Oznacza to, że może on dowolnie ustalić, czy skróci go o tydzień, czy dwa tygodnie, ale najwyżej do 1 miesiąca.
Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca, który spełnił warunki do zastosowania skróconego okresu wypowiedzenia powinien pamiętać o ciążących na nim obowiązkach. W pierwszej kolejności powinien wręczyć pracownikowi wypowiedzenie. Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia może zostać złożone tylko razem z wypowiedzeniem umowy o pracę, a nie w okresie późniejszym (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r.). Następnie powinien wystawić świadectwo pracy – dniem zakończenia umowy jest dzień upływu skróconego okresu wypowiedzenia. Kolejno powinien naliczyć i wypłacić odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Odszkodowanie
Okres skrócenia wypowiedzenia zalicza się do stażu pracy, a pracownik nabywa prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za ten okres.
Przy obliczaniu tego odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Wzór
Wzór rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia wskazuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r.
................................. .................................
(pieczęć nagłówkowa (miejscowość i data)
pracodawcy)
ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ Z ZASTOSOWANIEM SKRÓCONEGO OKRESU WYPOWIEDZENIA*
Pan (Pani) ............................................................................... (imię i nazwisko)
Rozwiązuję z Panem (Panią) umowę o pracę zawartą w dniu ............................. z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, który wynosi ................................... (wskazać długość zastosowanego okresu wypowiedzenia na podstawie 36 1 § 1 Kodeksu pracy i upłynie w dniu ..............................................
Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest ................................................................................
Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w ............................................................... (siedziba sądu)
Przed upływem tego terminu może Pan (Pani) złożyć wniosek o wszczęcie postępowania pojednawczego przed Komisją Pojednawczą** ................................................. (siedziba komisji)
.................................................. .......................................................
(potwierdzenie odbioru przez
pracownika - data i podpis) (podpis pracodawcy lub osoby
reprezentującej pracodawcę
albo osoby upoważnionej do
składania oświadczeń
w imieniu pracodawcy)
______________________________
* Dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
** Dotyczy pracodawcy, u którego została utworzona komisja pojednawcza.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy;
Zobacz serwis: Sektor publiczny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat