REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracodawcę – wzór

Marta Borysiuk
Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracodawcę – wzór
Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracodawcę – wzór
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia powinno nastąpić w formie pisemnej oraz zawierać niezbędne informacje. Pracodawca wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas określony nie ma obowiązku podawania przyczyny.

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli, które powoduje ustanie stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Może je złożyć pracownik lub pracodawca. Pracodawca może rozwiązać umowę przez oświadczenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), bądź przez oświadczenie bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

REKLAMA

Autopromocja

Nowe okresy wypowiedzenia

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. zrównane zostały okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz nieokreślony.

W wyniku tych zmian, okres wypowiedzenia umowy na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 § 1 Kodeksu pracy):

  1. 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinno zawierać wypowiedzenie?

Wypowiedzenie za zachowaniem okresu wypowiedzenia powinno zawierać następujące informacje:

- miejscowość i datę,

- oznaczenie pracodawcy,

- oznaczenie pracownika,

- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z określeniem daty jej zawarcia,

- wskazanie okresu wypowiedzenia,

- pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania do sądu pracy.

- podpis pracodawcy oraz podpis pracownika, który potwierdzi zapoznanie się z treścią wypowiedzenia.

Pracodawca wypowiadając umowę na czas określony nie ma obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy, czyli podawać przyczyn rozwiązania (np. likwidacja stanowiska, utrata zaufania do pracownika), bowiem taki wymóg dotyczy wyłącznie umów zawartych na czas nieokreślony.

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Aby skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę pracodawca musi skutecznie doręczyć pracownikowi dokument wypowiedzenia. O skuteczności doręczenia wypowiedzenia decyduje to, czy jego adresat-pracownik miał faktyczną i skuteczną możliwość zaznajomienia się z jego treścią.

W przypadku wysłania wypowiedzenia pocztą, chwilą dojścia do wiadomości drugiej strony - jest dzień odebrania listu przez adresata.

Problemem natomiast może być sytuacja nieodebrania przez pracownika listu awizowanego. W takim przypadku, brak odbioru przez pracownika przesyłki poleconej oznacza, że została ona doręczona po jej drugim awizowaniu przez pocztę.

Kwestię rozwiązał m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2011 r. (sygn. akt III PK 5/11), który stanowi, iż aby pismo uznać za skutecznie doręczone, musi być awizowane łącznie przez okres co najmniej 14 dni. SN argumentuje to w sposób następujący: „Zważywszy, że powszechnie znane są terminy dwukrotnego awizowania wszelkich przesyłek urzędowych, to osoby wyjeżdżające na dłuższy pobyt biorą odpowiedzialność za skutki niepodjęcia takich przesyłek w terminie i brak ustanowienia ewentualnego pełnomocnika do doręczeń. Przed upływem tych terminów natomiast nie muszą się obawiać i pozostawać w niepewności co do skutków nieobecności w miejscu stałego zamieszkiwania. Najbardziej miarodajny będzie okres awizowania z wskazanego rozporządzenia. Po wyczerpaniu takiego okresu można z całą pewnością przyjąć założenie, że dalsze niepodejmowanie przesyłki jest uchylaniem się pracownika i takie negatywne zachowanie nie zasługuje już na ochronę.”

Ponadto możliwe jest złożenie oświadczenia woli drogą elektroniczną. Warunkiem skutecznego złożenia wypowiedzenia jest jego opatrzenie bezpiecznym elektronicznym podpisem. Oświadczenie woli złożone w takiej postaci uznaje się, że jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (o czym stanowi art. 61 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Wzór wypowiedzenia

………………………………..                                                               ………………………………………..

………………………………..                                                               (miejscowość i data)

(dane pracodawcy)                                                                                      

            ……………………………………….

……………………………………….

(dane pracownika)

                                        ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM

Rozwiązuję z Panem (Panią) umowę o pracę zawartą w dniu ............................................... z zachowaniem .....................................okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu............................... (należy wskazać długość okresu wypowiedzenia)

Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w................................... (siedziba sądu)

                                                                             Z poważaniem,

…………………………..                

                                                                             (podpis pracodawcy)

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia

………………………………………….

(podpis pracownika)

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

REKLAMA

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o możliwych ograniczeniach w komunikacji elektronicznej z ZUS.

REKLAMA