REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

Małgorzata Podgórska
Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach
Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony, która przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Problem

Z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na okres od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2020 r. W umowie wskazano możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowe przepisy, obowiązujące od 22 lutego 2016 r., zmieniają długość okresów wypowiedzenia umów na czas określony i uzależniają je od stażu pracy u danego pracodawcy. Zgodnie z przepisami przejściowymi dla umów na czas określony trwających 22 lutego 2016 r. do naliczania długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę staż pracy u danego pracodawcy licząc od daty wejścia w życie zmiany przepisów. W związku z tym 3-letni okres zatrudnienia, wprowadzający 3-miesięczny okres wypowiedzenia ww. umowy, upłynie 21 lutego 2019 r. Wcześniej jednak, od 22 listopada 2018 r., umowa ulegnie samoistnie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy w tym przypadku wprowadzenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nastąpi 21 lutego 2019 r. czy 22 listopada 2018 r. (przy założeniu, że z dniem przekształcenia umowy na czas określony w bezterminową zmieni się sposób naliczania okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia)?

Autopromocja

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Rada

Państwa pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia od 22 listopada 2018 r., a zatem od przekształcenia umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Uzasadnienie

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy bądź umów będzie dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów będzie większa niż 3, to uważać się będzie, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wliczeniu do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie natomiast podlegać okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony trwającej 22 lutego 2016 r., ale wyłącznie w czasie przypadającym od tego dnia (art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku umów o pracę na czas określony zawartych od 22 lutego 2016 r. w stażu pracy zostaną uwzględnione wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, także przypadające przed 22 lutego 2016 r.

Ponadto po zmianie przepisów Kodeksu pracy, która nastąpiła od 22 lutego 2016 r., okresy wypowiedzenia umów na czas określony i umów o pracę na czas nieokreślony zostały zrównane. W przypadku obu rodzajów tych umów okresy wypowiedzenia są obecnie uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony od 22 lutego 2016 r.

Okres zatrudnienia

Okres wypowiedzenia

poniżej 6 miesięcy

2 tygodnie

co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

co najmniej 3 lata

3 miesiące

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony, trwających 22 lutego 2016 r., których wypowiedzenie następuje począwszy od tego dnia, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed 22 lutego br. O długości okresu wypowiedzenia będzie zatem decydować okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od 22 lutego br., bez względu na przerwy w zatrudnieniu i rodzaje umów o pracę.

Przykład

Z pracownikiem 1 czerwca 2015 r. zawarto umowę o pracę na czas określony do 31 maja 2017 r. Zatem umowa ta trwała w dniu wejścia w życie nowych regulacji o umowach terminowych, tj. 22 lutego 2016 r. W umowie zamieszczono klauzulę dotyczącą możliwości wypowiedzenia tej umowy z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zatem do 21 lutego 2016 r. mogła zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Natomiast w związku ze zmianą przepisów:

● w okresie od 22 lutego do 20 sierpnia 2016 r. właściwy dla tej umowy będzie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia,

● w okresie od 21 sierpnia 2016 r. do końca jej trwania, tj. do 31 maja 2017 r., właściwy dla tej umowy będzie 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

Z chwilą przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony przy wypowiadaniu takiej umowy (dzień następujący po upływie 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy, lub umów, o pracę na czas określony albo dzień zawarcia nowej umowy na czas określony) należy stosować przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. W takim przypadku do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależniona długość okresu wypowiedzenia, będą wliczane wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy.

Przykład

Umowa o pracę na czas określony została zawarta na okres od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2020 r., z możliwością jej wcześniejszego wypowiedzenia za 2-tygodniowem okresem. Zatem trwała ona w dniu wejścia w życie nowych regulacji dotyczących umów terminowych. W związku z tym okres zatrudnienia, od którego jest uzależniony okres wypowiedzenia tej umowy, oraz 33-miesięczny limit zatrudnienia na podstawie umów na czas określony należy liczyć od 22 lutego 2016 r. Zatem:

● do 20 sierpnia 2016 r. taka umowa może zostać rozwiązana z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia (okres poniżej 6 miesięcy zatrudnienia, licząc od 22 lutego 2016 r.),

● w okresie od 21 sierpnia 2016 r. do 21 listopada 2018 r. rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia (co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia i nie więcej niż 3 lata, licząc od 22 lutego 2016 r.).

W związku z przekształceniem po upływie 33 miesięcy liczonych od 22 lutego 2016 r. tej umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony od 22 listopada 2018 r. przy ustalaniu okresu wypowiedzenia tej umowy będzie uwzględniany cały okres zatrudnienia u tego pracodawcy. Przy założeniu, że umowa o pracę na czas określony zawarta od 1 sierpnia 2015 r. była jedynym stosunkiem pracy łączącym te strony, pracownik na dzień 22 listopada 2018 r. będzie miał łączny okres zatrudnienia 3 lata 3 miesiące i 22 dni. Zatem okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (przekształconej z umowy na czas określony) od 22 listopada 2018 r. będzie wynosił 3 miesiące.

Podstawa prawna:

- art. 14 ust. 4, art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

- art. 251 § 1, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1053

Autor: Małgorzata Podgórska - specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA