reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony, która przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Problem

Z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na okres od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2020 r. W umowie wskazano możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowe przepisy, obowiązujące od 22 lutego 2016 r., zmieniają długość okresów wypowiedzenia umów na czas określony i uzależniają je od stażu pracy u danego pracodawcy. Zgodnie z przepisami przejściowymi dla umów na czas określony trwających 22 lutego 2016 r. do naliczania długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę staż pracy u danego pracodawcy licząc od daty wejścia w życie zmiany przepisów. W związku z tym 3-letni okres zatrudnienia, wprowadzający 3-miesięczny okres wypowiedzenia ww. umowy, upłynie 21 lutego 2019 r. Wcześniej jednak, od 22 listopada 2018 r., umowa ulegnie samoistnie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy w tym przypadku wprowadzenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nastąpi 21 lutego 2019 r. czy 22 listopada 2018 r. (przy założeniu, że z dniem przekształcenia umowy na czas określony w bezterminową zmieni się sposób naliczania okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia)?

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Rada

Państwa pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia od 22 listopada 2018 r., a zatem od przekształcenia umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Uzasadnienie

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy bądź umów będzie dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów będzie większa niż 3, to uważać się będzie, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wliczeniu do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie natomiast podlegać okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony trwającej 22 lutego 2016 r., ale wyłącznie w czasie przypadającym od tego dnia (art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama