REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

Małgorzata Podgórska
Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach
Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony, która przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Problem

Z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na okres od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2020 r. W umowie wskazano możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowe przepisy, obowiązujące od 22 lutego 2016 r., zmieniają długość okresów wypowiedzenia umów na czas określony i uzależniają je od stażu pracy u danego pracodawcy. Zgodnie z przepisami przejściowymi dla umów na czas określony trwających 22 lutego 2016 r. do naliczania długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę staż pracy u danego pracodawcy licząc od daty wejścia w życie zmiany przepisów. W związku z tym 3-letni okres zatrudnienia, wprowadzający 3-miesięczny okres wypowiedzenia ww. umowy, upłynie 21 lutego 2019 r. Wcześniej jednak, od 22 listopada 2018 r., umowa ulegnie samoistnie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy w tym przypadku wprowadzenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nastąpi 21 lutego 2019 r. czy 22 listopada 2018 r. (przy założeniu, że z dniem przekształcenia umowy na czas określony w bezterminową zmieni się sposób naliczania okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia)?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Rada

Państwa pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia od 22 listopada 2018 r., a zatem od przekształcenia umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Uzasadnienie

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy bądź umów będzie dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów będzie większa niż 3, to uważać się będzie, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wliczeniu do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie natomiast podlegać okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony trwającej 22 lutego 2016 r., ale wyłącznie w czasie przypadającym od tego dnia (art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku umów o pracę na czas określony zawartych od 22 lutego 2016 r. w stażu pracy zostaną uwzględnione wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, także przypadające przed 22 lutego 2016 r.

Ponadto po zmianie przepisów Kodeksu pracy, która nastąpiła od 22 lutego 2016 r., okresy wypowiedzenia umów na czas określony i umów o pracę na czas nieokreślony zostały zrównane. W przypadku obu rodzajów tych umów okresy wypowiedzenia są obecnie uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony od 22 lutego 2016 r.

Okres zatrudnienia

Okres wypowiedzenia

poniżej 6 miesięcy

2 tygodnie

co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

co najmniej 3 lata

3 miesiące

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony, trwających 22 lutego 2016 r., których wypowiedzenie następuje począwszy od tego dnia, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed 22 lutego br. O długości okresu wypowiedzenia będzie zatem decydować okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od 22 lutego br., bez względu na przerwy w zatrudnieniu i rodzaje umów o pracę.

Przykład

Z pracownikiem 1 czerwca 2015 r. zawarto umowę o pracę na czas określony do 31 maja 2017 r. Zatem umowa ta trwała w dniu wejścia w życie nowych regulacji o umowach terminowych, tj. 22 lutego 2016 r. W umowie zamieszczono klauzulę dotyczącą możliwości wypowiedzenia tej umowy z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zatem do 21 lutego 2016 r. mogła zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Natomiast w związku ze zmianą przepisów:

● w okresie od 22 lutego do 20 sierpnia 2016 r. właściwy dla tej umowy będzie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia,

● w okresie od 21 sierpnia 2016 r. do końca jej trwania, tj. do 31 maja 2017 r., właściwy dla tej umowy będzie 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

Z chwilą przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony przy wypowiadaniu takiej umowy (dzień następujący po upływie 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy, lub umów, o pracę na czas określony albo dzień zawarcia nowej umowy na czas określony) należy stosować przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. W takim przypadku do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależniona długość okresu wypowiedzenia, będą wliczane wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy.

Przykład

Umowa o pracę na czas określony została zawarta na okres od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2020 r., z możliwością jej wcześniejszego wypowiedzenia za 2-tygodniowem okresem. Zatem trwała ona w dniu wejścia w życie nowych regulacji dotyczących umów terminowych. W związku z tym okres zatrudnienia, od którego jest uzależniony okres wypowiedzenia tej umowy, oraz 33-miesięczny limit zatrudnienia na podstawie umów na czas określony należy liczyć od 22 lutego 2016 r. Zatem:

● do 20 sierpnia 2016 r. taka umowa może zostać rozwiązana z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia (okres poniżej 6 miesięcy zatrudnienia, licząc od 22 lutego 2016 r.),

● w okresie od 21 sierpnia 2016 r. do 21 listopada 2018 r. rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia (co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia i nie więcej niż 3 lata, licząc od 22 lutego 2016 r.).

W związku z przekształceniem po upływie 33 miesięcy liczonych od 22 lutego 2016 r. tej umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony od 22 listopada 2018 r. przy ustalaniu okresu wypowiedzenia tej umowy będzie uwzględniany cały okres zatrudnienia u tego pracodawcy. Przy założeniu, że umowa o pracę na czas określony zawarta od 1 sierpnia 2015 r. była jedynym stosunkiem pracy łączącym te strony, pracownik na dzień 22 listopada 2018 r. będzie miał łączny okres zatrudnienia 3 lata 3 miesiące i 22 dni. Zatem okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (przekształconej z umowy na czas określony) od 22 listopada 2018 r. będzie wynosił 3 miesiące.

Podstawa prawna:

- art. 14 ust. 4, art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

- art. 251 § 1, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1053

Autor: Małgorzata Podgórska - specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA