REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 czy 2 dni urlopu 100% płatnego dla kobiet, co miesiąc albo L4 ale też 100% płatne przez ZUS. Od kiedy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
urlop, 100%, kobiety
1 czy 2 dni urlopu 100% płatnego dla kobiet, co miesiąc albo L4 ale też 100% płatne przez ZUS. Od kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo ważne jest poszanowanie fizjologii kobiet. Już teraz mają dodatkowe urlopy na karmienie dziecka piersią, czy inne związane z opieką nad dzieckiem. Kiedy w Polsce wejdzie więc urlop menstruacyjny czy urlop w okresie menopauzy. W niektórych zakładach pracy już wszedł!

Coraz więcej i częściej mówi się o dodatkowych urlopach pracowniczych, np. o urlopie regeneracyjnym, dla poratowania zdrowia, czy dla pracowników 55+. Stres, problemy, wypalenie zawodowe, choroby zawodowe - to zjawiska, które powodują, że pracownicy na pierwszym miejscu stawiają na zdrowie fizyczne ale też psychiczne. Jednym z aspektów tej ochrony jest jest też poszanowaniu fizjologii kobiet – urlopy menstruacyjne czy urlopu albo chociaż wsparcie w okresie menopauzy, a także aspekt neuroróżnorodności - to ważne tematy, które wymagają legislacji. Póki co ustawodawca milczy w tym temacie, podobnie jak resort pracy. Jednak jeżeli państwu polskiemu tak bardzo zależy na większej dzietności, to czemu nie chroni bardziej kobiet? Jeżeli rzeczywiście kobieta mająca miesiączkę miałaby duże dolegliwości, potwierdziłby to lekarz to powinna mieć płatne L4 100% płatne i nie przez pracodawcę, a przez ZUS. Skoro państwo opiekuńcze to opiekuńcze.

REKLAMA

Autopromocja

Wydawać by się mogło, że w czasach w jakich przyszło nam żyć jesteśmy otwarci na różne potrzeby, w tym te związane z fizjologią. Niestety nie do końca tak jest. Z raportu przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation wynika, że:

  • 80% kobiet boryka się podczas miesiączki z bardzo silnymi dolegliwościami, które utrudniają im pracę;
  • tylko 14% kobiet podczas miesiączki bierze w tym czasie wolne, co wynika często ze wstydu przed przyznaniem się do menstruacji.

Taki wynik badań dziwi, bo przecież menstruacja jest przecież normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Niemniej jednak w wielu zakładach pracy, szczególnie w branżach, gdzie dominują mężczyźni, pozostaje tematem tabu. Już w 1947 roku w Japonii wprowadzono urlop menstruacyjny, który stopniowo rozpowszechnia się na inne kraje. Okazuje się, że w Europie wprowadzono już tego rodzaju rozwiązanie do przepisów prawa pracy. Hiszpania uchwaliła ustawę zezwalającą osobom ze szczególnie bolesnymi miesiączkami na płatny urlop menstruacyjny. To pierwszy kraj w Europie, który wprowadził takie rozwiązanie do przepisów kodeksu pracy!

Ważne

Na chwilę obecną przepisy polskiego prawa nie przewidują urlopu menstruacyjnego czy urlopu w związku z objawami menopauzy. Szkoda, bo pracownice, które cierpią z powodu silnych dolegliwości menstruacyjnych czy objawów menopauzy, najczęściej decydują się na skorzystanie z urlopu na żądanie albo wykonywania pracy w trybie zdalnym (o ile mogą). Jednak urlop na żądanie to tylko 4 dni w roku, miesiączka jest średnio 12 razy w roku i trwa kilka dni, do tygodnia. Te 4 dni urlopu nie wystarczą. Dodatkowo kobiety w skrajnych sytuacjach decydują się na L4 ale ma to wpływ na ich wynagrodzenie.

Urlop menstruacyjny w Polsce

Są w Polsce przedsiębiorstwa - jednak zwykle o charakterze międzynarodowym (duże korporacje), które wprowadziły np. 12 dni urlopu menstruacyjnego. W ostatnim czasie zdecydowała się też na to instytucja państwowa, od 1 grudnia 2024 r. pracownice zatrudnione w Ochotniczych Hufcach Pracy mogą skorzystać z jednego dodatkowego wolnego dnia w miesiącu. Pracownica doświadczająca dolegliwości związanych z menstruacją może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu – niezależnie od formy zatrudnienia. Każdy z 12 dni urlopu menstruacyjnego jest to urlop 100 proc. płatny. Pracownica może wykorzystać wolne w całości, wybierając jeden dzień w miesiącu lub w wymiarze kilku godzin. Niewykorzystane dni nie sumują się i nie przysługuje za nie ekwiwalent. Nie są konieczne zaświadczenia od lekarza.

Jak podaje Gazeta Prawna: "Do polskich firm, które wprowadziły u siebie urlop menstruacyjny, i w których szefują kobiety, należą Herstore, Spadiora, czy PLNY LALA. Na urlop menstruacyjny mogą także liczyć w Polsce pracownicy niektórych korporacji międzynarodowych, np. Nike czy Coexist. Wiele z osób, które cieszy możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego, zgadza się ze stwierdzeniem, że wartość pracownika nie powinna być wartościowana jego odpornością na ból. Dlatego, w momentach najtrudniejszych, kiedy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, osoby menstruujące (nie tylko kobiety, ale też osoby niebinarne czy trans) powinny mieć możliwość odpoczynku. Dotyczy to szczególnie tych, które cierpią z powodu wyjątkowo bolesnych miesiączek.".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Dodatkowe 12 dni urlopu w roku 

Na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego zdecydował się polski producent gier CD Projekt Red. Od kwietnia 2023 roku każda osoba menstruująca zatrudniona w tej firmie, która doświadcza dolegliwości związanych z bolesną menstruacją, może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu (czyli 12 dni w roku) i to niezależnie od formy zatrudnienia. - Jest to urlop pełnopłatny - wskazuje Agnieszka Szamałek-Michalska, Culture, Diversity & Inclusion Director w CD Projekt Red.

Wszystko jednak zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, który może wprowadzać przepisy bardziej korzystne dla pracowników, niż przewidują to przepisy prawa pracy. Nie będą one dyskryminujące dla mężczyzn, ponieważ oni siłą rzeczy i natrury nie mogą skorzystać z takiego urlopu.

Menopauza a praca

Sprawa ma się jeszcze poważniej, jeśli chodzi o menopauzę:

  • 56% uczestniczek badania wskazało, że nie powiedziałyby o swojej menopauzie pracodawcy czy przełożonemu;
  • prawie co druga kobieta nie poinformowałaby o menopauzie szefowej czy pracodawczyni. 

Kobiety nie chcą rozmawiać o swoich problemach, ponieważ boją się utartych stereotypów i często przed działaniem hamuje je brak świadomości i zrozumienia ze strony pracodawców – komentuje Katarzyna Konieczna, Senior HR Auditor, Top Employers Institute. Na szczęście zagadnienia natury kobiecej są coraz częściej poruszane na różnego rodzaju panelach czy wystąpieniach.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA