| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Podkreślić należy, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik – ojciec w trakcie urlopu ojcowskiego jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Urlop tacierzyński

Pojęcie urlopu tacierzyńskiego nie występuje w Kodeksie pracy. Często urlop tacierzyński jest utożsamiany z urlopem ojcowskim – co jest błędem, ponieważ są to dwa odrębne od siebie uprawnienia rodzicielskie.

Jak już wspomniano urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. Podczas gdy warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja w części z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Oznacza to, że jeżeli matka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, wówczas ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Urlop macierzyński uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,

- 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,

- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej.

Podkreślić należy, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – od dnia porodu –przysługuje wyłącznie matce. W takim przypadku, jeżeli matka zrezygnowałaby po tym czasie z pozostałej części urlopu, tacierzyński będzie trwał kolejno 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 17 tygodni – dwojga dzieci, 19 tygodni – trojga dzieci, 21 tygodni – czworga dzieci, 23 tygodnie – pięciorga i więcej dzieci.

Podkreślić należy, że urlop macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli kobieta była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, czy dzieło, bowiem nie przysługuje jej urlop macierzyński. 

Ojciec, który przechodzi na urlop tacierzyński otrzyma zasiłek macierzyński oraz jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Kiedy można skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać, jeżeli:

- matka dziecka rezygnuje z urlopu na rzecz ojca dziecka i wraca do pracy (matka dziecka musi jednak wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, wówczas pozostała część urlopu macierzyńskiego udzielana jest na pisemny wniosek pracownika – ojca),

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »