REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

Marta Borysiuk
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Przeczytaj o urlopie ojcowskim w 2018 roku

REKLAMA

Autopromocja

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika. Oznacza to, że pracownik – ojciec może z niego skorzystać, ale nie musi. Jeżeli nie skorzysta z urlopu, nie będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny.

Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę  i w trakcie trwania stosunku pracy urodziło się dziecko. Ponadto urlop przysługuje pracownikowi – ojcu, który przysposobił dziecko.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Długość urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie i jest niezależna od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków czy trojaczków – urlop nadal będzie wynosił 14 dni kalendarzowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: Prawo pracy 2017/2018

Urlop ojcowski nie musi być wykorzystany bezpośrednio po urodzeniu się dziecka. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia (do 2 stycznia 2016 r. urlop można było wykorzystać do 12 miesiąca życia dziecka).

Urlop można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni. Pamiętać należy, że pracownik – ojciec chcąc wykorzystać urlop w całości musi rozpocząć urlop 14 dni przed drugimi urodzinami dziecka.

Urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka.

Kiedy złożyć wniosek o urlop?

Urlop ojcowski nie jest udzielany z urzędu. Pracownik chcąc z niego skorzystać powinien złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Zgodnie z art. 1823 § 2 Kodeksu pracy, powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Wniosek wraz dokumentami pracownik składa do pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu ojcowskiego, jeżeli pracownik – ojciec prawidłowo złożył wniosek (tj. w terminie).

W przypadku odmowy udzielenia urlopu ojcowskiego, taka sytuacja stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny.

Jeżeli pracownik uchybi terminowi i złoży wniosek przykładowo na 3 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może, ale nie ma obowiązku jego uwzględnienia.

Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim

Pracownik – ojciec, który przebywa na urlopie ojcowskim otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości jakby pracował, czyli 100%.

Zobacz serwis: Urlopy

Podkreślić należy, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik – ojciec w trakcie urlopu ojcowskiego jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Urlop tacierzyński

Pojęcie urlopu tacierzyńskiego nie występuje w Kodeksie pracy. Często urlop tacierzyński jest utożsamiany z urlopem ojcowskim – co jest błędem, ponieważ są to dwa odrębne od siebie uprawnienia rodzicielskie.

Jak już wspomniano urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. Podczas gdy warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja w części z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Oznacza to, że jeżeli matka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, wówczas ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Urlop macierzyński uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,

- 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,

- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej.

Podkreślić należy, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – od dnia porodu –przysługuje wyłącznie matce. W takim przypadku, jeżeli matka zrezygnowałaby po tym czasie z pozostałej części urlopu, tacierzyński będzie trwał kolejno 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 17 tygodni – dwojga dzieci, 19 tygodni – trojga dzieci, 21 tygodni – czworga dzieci, 23 tygodnie – pięciorga i więcej dzieci.

Podkreślić należy, że urlop macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli kobieta była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, czy dzieło, bowiem nie przysługuje jej urlop macierzyński. 

Ojciec, który przechodzi na urlop tacierzyński otrzyma zasiłek macierzyński oraz jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Kiedy można skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać, jeżeli:

- matka dziecka rezygnuje z urlopu na rzecz ojca dziecka i wraca do pracy (matka dziecka musi jednak wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, wówczas pozostała część urlopu macierzyńskiego udzielana jest na pisemny wniosek pracownika – ojca),

- matka dziecka umrze w trakcie urlopu macierzyńskiego (pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu),

- matka dziecka wymaga opieki szpitalnej, co uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem i w zastępstwie robi to ojciec dziecka (matka dziecka musi jednak wcześniej wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego).

Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Termin rozpoczęcia urlopu dla ojca musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji pracownicy – matki z wykorzystania urlopu w tejże części.

Zobacz: Kalkulatory

W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownik ojciec we wniosku w sprawie udzielenia urlopu powinien wskazać, iż to on będzie opiekował się dzieckiem, w części której nie wykorzystała matka dziecka.

Jakie inne uprawnienia dla pracownika-ojca?

Oprócz urlopu tacierzyńskiego i urlopu ojcowskiego pracownikowi-ojcu przysługują inne uprawnienia związane z rodzicielstwem.

Pracownik-ojciec może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka.

Zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia się dziecka (zwyczajowo zwane urlopem okolicznościowym) przysługuje w wymiarze 2 dni. Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka - wzór

Ponadto pracownik-ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przepisy pozwalają również na skorzystanie z urlopu obojgu rodzicom w tym samym czasie. Należy tylko pamiętać o tym, aby łącznie nie przekraczał on 32 tygodni – czyli pełnego wymiaru trwania urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że każde z rodziców może wykorzystać urlop rodzicielski po 16 tygodni.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Pracownik-ojciec, który spełnia określone warunki może również skorzystać z urlopu wychowawczego. W tym przypadku, z urlopu wychowawczego również mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice, pod warunkiem, że łączny wymiar urlopu wychowawczego nie przekroczy 36 miesięcy (w przypadku zdrowego dziecka – do 6 roku życia a w przypadku dziecka niepełnosprawnego do ukończenia przez nie 18 roku życia).

Więcej na ten temat przeczytasz -> Urlop wychowawczy dla obojga rodziców w 2016 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przywileje nie tylko dla dawców krwi: w 2025 r. darmowa komunikacja miejska, darmowe leki, 100% płatne L4, lekarz i apteka bez kolejki dla dawców narządów, tkanek i komórek (w tym szpiku kostnego)

Dużo się w ostatnim czasie mówi o dodatkowych uprawnieniach dla dawców krwi. Warto też zwrócić uwagę, że w 2025 r. przysługuje darmowa komunikacja miejska, darmowe leki, 100% płatne L4, lekarz i apteka bez kolejki dla dawców narządów, tkanek i komórek (w tym szpiku kostnego).

Waloryzacja emerytur 2025 netto [TABELA]

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2025 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Jaki jest wskaźnik waloryzacji? Kiedy będzie wypłata pierwszych emerytur po podwyżce? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2025 roku brutto i netto. Ile emeryt otrzyma na rękę po marcowej waloryzacji?

SN: dopuszczalne jest nazwanie kogoś: alfonsem, idiotą, żulem, neofaszystą, nazistą, świnią, prymitywem. Szokujące orzeczenie!

Pomimo niekwestionowanej ochrony dóbr osobistych każdego z nas, istnieje też wolność słowa a wręcz prawo do wyrażenia obraźliwej opinii na temat innej osoby. W aktualnej sprawie przed Sądem Najwyższym chodziło o nazwanie mężczyzny: "alfonsem". Ale... w artykule przykłady też innych dozwolonych wypowiedzi pod czyimś adresem.

Uwaga pracodawcy i pracownicy: za brak umowy czy wypłatę pod stołem grozi w 2025 r. do 45 000 zł kary

Również w 2025 r. grożą spore kary finansowe za zatajanie zatrudnienia czy też wypłatę zbyt niskiego wynagrodzenia, niż na jakie strony rzeczywiście się umówiły.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie. Czy zaostrzenie przepisów ułatwi kontrolę L4 w 2025 r.?

Od początku stycznia obowiązują zmiany związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia oraz przepisami dotyczącymi zasiłków chorobowych. Zmiany te przyniosły korzyści finansowe dla pracowników i nowe wyzwania dla pracodawców oraz ZUS. Wyższa płaca minimalna, która wynosi 4666 zł brutto, wpłynęła na wyższą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oraz na większe wypłaty podczas zwolnień lekarskich. Czy większe świadczenia chorobowe mogą sprzyjać nadużyciom? Eksperci podkreślają konieczność zaostrzenia kontroli.

4666 brutto – ile to netto? [Umowa o pracę]

4666 zł brutto to od stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę. Ile pracownik zatrudniony na najniższą krajową otrzyma na rękę? Jaka jest płaca minimalna netto? Ile trzeba zapłacić składek i zaliczki na podatek dochodowy? Pomocny w wyliczeniach jest kalkulator wynagrodzeń 2025.

Nawet 16,65 proc. wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych już w 2025 r.

Stawki minimalnego poziomu wynagrodzenia pracowników samorządowych wzrosną od 5 proc. do 16,65 proc. Nowe kwoty wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany w prawie pracy 2025 i 2026

2025 to będzie rok zmian w prawie pracy. Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 roku? Najważniejsze zmiany dotyczą rewolucji w składce zdrowotnej, wyższych wynagrodzeń, dodatkowego dnia wolnego, dofinansowań z PFRON, nowych urlopów, PKD i stażu pracy.

REKLAMA

Każda złotówka z ZUS w 2024 r. skutkuje otrzymaniem PIT w 2025 r. Do kiedy ZUS wysyła PIT?

Każda złotówka otrzymana z ZUS w 2024 roku skutkuje otrzymaniem PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 w 2025 roku. Wysyłka już się rozpoczęła. Deklaracje PIT można znaleźć również na PUE ZUS, pobrać je i wydrukować. Do kiedy Zakład wysyła PIT?

Ważne deklaracje dla emerytów, rencistów i pobierających zasiłki. ZUS w styczniu 2025 r. rozpoczął wysyłkę

Wszyscy, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS, otrzymają PIT za 2024 r. ZUS rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych. Dokumenty będą wysyłane do końca lutego.

REKLAMA