REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wypowiedzenie zmieniające - co można zmienić/ Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zmieniające - co można zmienić/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające stanowi szczególny sposób zmiany warunków pracy i płacy. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują, co może zostać zmienione w tym trybie.

Art. 42 § 1 – 3 k.p. przewiduje możliwość zmiany umowy o pracę w drodze wypowiedzenia zmieniającego. W doktrynie i judykaturze przyjmuje się, iż ten tryb zmiany umowy o pracę ma zastosowanie, jeżeli pracownik nie godzi się na zawarcie porozumienia zmieniającego umowę o pracę, a zmiana zmierza do pogorszenia istotnych warunków jego zatrudnienia.

Autopromocja

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające stanowi szczególny sposób zmiany warunków pracy i płacy. Od porozumienia stron rożni je to, iż zmiana umowy o pracę dokonywana jest w drodze oświadczenia woli pracodawcy (art. 42 § 2 k.p.). Tym samym pracownik nie ma wpływu na treść nowych warunków pracy i płacy. Może je zaakceptować bądź nie wyrazić na nie zgody. Przy czym brak zgody pracownika na proponowane w wypowiedzeniu zmieniającym warunków pracy i płacy skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające stosowane jest zazwyczaj, w sytuacji gdy pracownik nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego, skutkującego pogorszeniem warunków pracy i płacy pracownika. Dla ustalenia, czy zmiana ma charakter niekorzystny, znacznie ma nie tylko obiektywna ocena, ale także subiektywne odczucia pracownika. Pogląd ten potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 88/99. W wyroku tym Sąd Najwyższy stanął bowiem na stanowisku, iż ustalenie, czy zmiana warunków pracy dokonana jednostronnie przez pracodawcę była niekorzystna dla pracownika, wymaga uwzględnienia również tego, jak pracownik ją odczuwał.

Natomiast dla zmiany warunków zatrudnienia skutkującej ich polepszeniem wystarczającą będzie dorozumiana zgoda pracownika (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1998 r., sygn. akt I PKN 60/98).

Istotne warunki

W drodze wypowiedzenia zmieniającego pracodawca dokonuje zmiany istotnych warunków umowy o pracę. Wynikają one przede wszystkim z przepisów prawa pracy, a w szczególności z art. 29 k.p. Przepis ten wskazuje następujące istotne warunki zatrudnienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zawsze zmiana w/w warunków pracy uzasadnia wręczenie wypowiedzenia zmieniającego. W szczególności zmiana nazwy stanowiska, przy braku zmiany warunków pracy i płacy, nie stanowi zmiany wymagającej dokonania wypowiedzenia zmieniającego. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 września 1999 r., „jeżeli jednak zmiana taka polega wyłącznie na zmianie nazwy stanowiska, podczas gdy wszystkie pozostałe warunki pracy i płacy nie ulegają zmianie, mieści się ona w ramach pracowniczego podporządkowania i nie wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy, chyba że szczególne okoliczności uzasadniają odmienną ocenę” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 września 1999 r., sygn. akt PKN 265/99).

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r. 

Zaznaczyć należy także, iż nie wszystkie elementy umowy o pracę wskazane w art. 29 k.p. mogą ulec zmianie w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Takim elementem jest m.in. rodzaj umowy o pracę. Niedopuszczalną jest bowiem zmiana w drodze wypowiedzenia zmieniającego rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 1994 r., sygn. akt I PZP 52/93).

Do umowy o pracę, poza elementami określonymi przepisami prawa, mogą zostać  wprowadzone na mocy woli stron także inne warunki, które uważają one za istotne, np. większy niż kodeksowy wymiar urlopu, dodatkowa premia. Pogorszenie tych warunków w razie braku zgody pracownika na taką zmianę również będzie wymagało wypowiedzenia zmieniającego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA