Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)
18 sie 2008
Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP.
Gdy sąd przywróci pracownika do pracy
18 sie 2008
Sąd może przywrócić pracownika do pracy, jeżeli w wyniku procesu okaże się, że rozwiązanie z nim umowy o pracę było wadliwe.
Spóźnienie w usprawiedliwieniu nieobecności
18 sie 2008
Jeden z naszych pracowników po tygodniu nieobecności zawiadomił nas, że jest chory, a jego zwolnienie lekarskie - wystawione w 7. dniu nieobecności - obejmuje wstecznie cały jej okres i będzie trwało jeszcze 2 tygodnie z możliwością dalszego przedłużenia. W związku z nieobecnością pracownika nastąpiła dezorganizacja procesu produkcyjnego. Czy w tej sytuacji możemy wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec pracownika? - pyta Czytelniczka z Krosna.
Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników
18 sie 2008
Podstawą łącznego powierzenia mienia jest zawarta na piśmie przez
pracowników z pracodawcą umowa o współodpowiedzialności materialnej. W
takiej sytuacji pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność
materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie.
Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 2)
18 sie 2008
Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Czy można mobbingować plotką
14 sie 2008
Pracuję w firmie sprzątającej. Mam kłopoty w pracy. Podejrzewam, że wynikają one z tego, że szef zespołu rozpuścił plotkę wśród moich koleżanek, zgodnie z którą mam jakoby pisać donosy na temat tego, jak pracują moje koleżanki. W efekcie nikt nie chce ze mną rozmawiać i źle się czuję w pracy. Rozważam możliwość odejścia z tej firmy. Myślę, że sytuacja, która mnie spotkała, może być potraktowana jako mobbing. Czy można mobbingować, puszczając plotki w pracy? - pyta Czytelnik z Zamościa.
Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy
14 sie 2008
Nawet gdy mobbing spowodowany jest przez innego pracownika,
odpowiedzialność za to ponosi pracodawca. Jakie działania powinien
podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia mobbingu w swoim zakładzie i
ewentualnie zmniejszyć ryzyko własnej odpowiedzialności?
Obowiązki pracodawcy związane z mobbingiem
14 sie 2008
Działania pracodawcy związane z mobbingiem można podzielić na dwie grupy - mające na celu zapobieganie mobbingowi i dotyczące jego skutków.
Co można uznać za mobbing
14 sie 2008
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
14 sie 2008
Liczba dni wolnych zależy od długości okresu wypowiedzenia. Mogą być one udzielane łącznie lub oddzielnie.
Odpowiedzialność za naruszenie zakazu konkurencji
14 sie 2008
Pracodawca, który na skutek naruszenia przez pracownika postanowień umowy o zakazie konkurencji poniósł szkodę majątkową, może dochodzić jej naprawienia na zasadach określonych w przepisach o odpowiedzialności materialnej pracowników.
Pracownik zawsze pozostanie autorem
14 sie 2008
Przedmiotem prawa autorskiego nie mogą być obiekty, które w całości
powstały jako realizacja narzuconych wskazówek niepozostawiających w
ogóle autorowi swobody twórczej.
Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych
13 sie 2008
Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia.
Nieuczciwe praktyki handlowe
12 sie 2008
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji ma bardzo szeroki zasięg. Dlatego też warto wiedzieć, jakie działania można uznać za nieuczciwe praktyki, a które można potraktować jako zwykłe działania konkurencyjne.
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy
12 sie 2008
Pracodawca musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jeżeli sąd przywróci do pracy zwolnionego niesłusznie pracownika.
Napoje dla pracowników
12 sie 2008
Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.
Obowiązek wydania świadectwa pracy
12 sie 2008
Czy pracodawca zobowiązany jest do wydawania świadectwa pracy pracownikowi po zakończeniu kolejnych umów o pracę na czas określony, z którym zamierza ponownie zawrzeć umowę o pracę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Puław.
Prawa pracowników w Unii europejskiej
12 sie 2008
Swoboda przepływu osób stanowi jedną z fundamentalnych zasad integracji europejskiej. Nie ma żadnych wątpliwości, że przemieszczanie pracowników pozbawione bariery granic wewnątrz Wspólnoty stanowi siłę napędową rozwoju gospodarczego państw członkowskich.
Określenie miejsca wykonywania pracy
12 sie 2008
Zawarliśmy w umowie o pracę zapis, zgodnie z którym pracownicy mają wykonywać pracę w miejscach na terenie Polski, w których pracodawca uzyska zlecenia na wykonywanie robót od kontrahentów (jesteśmy firmą budowlaną). Czy taki zapis jest dopuszczalny? - pyta Czytelniczka z Nowego Targu.
Przeniesienie pracownika do innego oddziału
12 sie 2008
Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.
Delegowanie pracownika
11 sie 2008
Wprowadzenie Jednolitego Rynku i likwidacja barier w zakresie
swobody przepływu pracowników spowodowały konieczność wprowadzenia
zunifikowanych zasad dotyczących przemieszczania się w celu wykonywania
pracy. W tym celu została przyjęta dyrektywa 96/71 z 16 grudnia 1996 r.
dotycząca delegowania pracowników wykonywanego w ramach świadczenia
usług (DzUrz WE L 18, 21.01.1997 r.). Stosuje się ją do przedsiębiorstw
mających siedzibę w jednym państwie członkowskim, które w ramach
świadczenia usług delegują swoich pracowników do pracy w innym państwie
członkowskim.
Kwalifikacje pracowników
11 sie 2008
Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia.
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji
11 sie 2008
Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu ma za zadanie chronić pracodawcę przed działaniami pracownika, które mogłyby narazić go na szkodę.
Zakaz dyskryminacji w pracy
11 sie 2008
Współczesna dyskryminacja w miejscu pracy nie dotyczy już tylko kobiet aspirujących na stanowiska kierownicze, ale w związku ze zmianami na rynku pracy dotyka także coraz częściej mniejszości narodowych.
Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy
11 sie 2008
Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy.
Awans zawodowy nauczyciela
11 sie 2008
Jestem nauczycielem posiadającym od 2000 r. stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Ponieważ do 31 sierpnia 2006 r. nie uzupełniłam kwalifikacji (posiadałam tylko absolutorium), z tym dniem stosunek pracy wygasł.W okresie od września 2006 r. do czerwca 2007 r. byłam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel stażysta bez kwalifikacji. W czerwcu 2007 r. ukończyłam kurs kwalifikacyjny pedagogiczny, a w lipcu 2007 r. uzyskałam tytuł zawodowy magistra. Czy będę musiała od początku rozpocząć awans zawodowy - pyta Czytelniczka z Ostródy.
Terminy przedawnienia roszczeń
11 sie 2008
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z
upływem 3 lat . Wyjątek stanowią m.in.roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych.
Zakaz dyskryminacji w pracy
08 sie 2008
Współczesna dyskryminacja w miejscu pracy nie dotyczy już tylko kobiet aspirujących na stanowiska kierownicze, ale w związku ze zmianami na rynku pracy dotyka także coraz częściej mniejszości narodowych.
Alkohol w miejscu pracy
07 sie 2008
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika w czasie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale i w trybie natychmiastowym z winy tego pracownika.
Postępowanie wyjaśniające w sporach pracowniczych
07 sie 2008
Jedną z wad postępowań sądowych jest ich długotrwałość i przewlekłość. Ustawodawca, chcąc wyeliminować ten stan, stworzył pewne mechanizmy, które mają na celu przyspieszenie postępowania.
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem
07 sie 2008
Stosunek pracy niektórych pracowników został objęty na mocy przepisów prawa ochroną. Dlatego wypowiadanie umów tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.
Ujawnienie wysokości wynagrodzenia
07 sie 2008
Magazynier jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 1 maja 2008 r. jego wynagrodzenie wzrosło o 10%. Pracodawca poinformował o tym pozostałych pracowników. Bezpośredni przełożony magazyniera, gdy tylko dowiedział się o wysokości jego zarobków, od razu zlecił mu dodatkowo wykonywanie uciążliwych obowiązków. Czy w sytuacji ujawnienia przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika można dochodzić zadośćuczynienia? Jak sformułować pozew do sądu i ile to kosztuje? - pyta Czytelnik z Lublina.
Dokumentacja kadrowa (cz.2)
07 sie 2008
Teczki akt osobowych pracowników wymagają nie tylko odpowiedniego przechowywania. Należy je także prowadzić w określony przepisami sposób.
Dokumentacja kadrowa (cz. 1)
07 sie 2008
Dokumenty osobowe pracowników to jedne z najczęściej kontrolowanych przez inspektorów pracy dokumentów. Dlatego warto wiedzieć, jakie reguły rządzą ich tworzeniem i przechowywaniem.
Uprawnienia inspektora pracy
06 sie 2008
Czy inspektor pracy może kontrolować wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych? Czy odbywająca się już w firmie kontrola, np. podatkowa, uniemożliwia rozpoczęcie kontroli przez PIP? - pyta Czytelniczka ze Słomczyna.
Pracodawca może kontrolować komputer
01 sie 2008
Pracodawca może zakazać pracownikom wykorzystywania komputera służbowego do celów prywatnych oraz kontrolować pracę pracownika wykonywaną przy jego użyciu.
Za szkodę wyrządzoną innej osobie przez pracownika odpowiada pracodawca
25 cze 2008
Osoba, której pracownik wyrządził szkodę, może żądać jej naprawienia wyłącznie od jego pracodawcy. Pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania poszkodowanemu tylko wówczas, gdy spowodował szkodę z winy umyślnej, gdy nie ma ona związku z wykonywaniem przez niego pracy oraz gdy pracodawca jest niewypłacalny.
Za chorobę spowodowaną mobbingiem pracownikowi należy się zadośćuczynienie
09 cze 2008
Jeżeli długotrwałe nękanie lub zastraszanie wywołało u pracownika rozstrój zdrowia, może on żądać od swego pracodawcy zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Musi jednak udowodnić przed sądem, że przyczyną był mobbing.
Jak można ukarać pijanego pracownika
27 mar 2008
Pracodawca może ukarać pracownika wykonującego swoje obowiązki pod wpływem alkoholu jedną z kar porządkowych. Może również zwolnić go z pracy, nawet w trybie dyscyplinarnym.
Czasowe oddelegowanie pracownika
10 mar 2008
Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę.
Nowy pracodawca z mocy prawa odpowiada za zobowiązania swojego poprzednika
31 sty 2008
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oznacza kontynuację dotychczasowych stosunków pracy. Oprócz obowiązków wynikających z umów o pracę nowy pracodawca powinien również pamiętać o zapisach regulaminów pracy i układów zbiorowych.
Pracodawca musi udowodnić przed sądem wysokość poniesionej szkody
14 gru 2007
Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym, jeśli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Ciężar udowodnienia szkody w mieniu powierzonym i jej wysokość spoczywa na pracodawcy, a zmiana w tym zakresie na niekorzyść pracownika w drodze umowy jest niedopuszczalna.
W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody
08 lis 2007
Podczas wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik wyrządził szkodę polegającą na uszkodzeniu powierzonego mu przez pracodawcę laptopa. Czy istnieją ograniczenia co do okresu, w którym pracodawca może domagać się od pracownika naprawienia szkody?
Jakie obowiązki musi spełnić firma, zatrudniając telepracownika
07 lis 2007
Zatrudniam w swojej firmie na stanowisku niezależnego specjalisty pracownicę w ciąży. Po porodzie chciałaby przez ok. trzy lata zajmować się dzieckiem i w związku z tym zwróciła się z prośbą o zatrudnienie jej na warunkach tzw. telepracy. Jakie obowiązki musi spełnić firma, żeby zatrudnić pracownika w formie telepracy?
Czy pracownikowi można odebrać samochód służbowy
29 paź 2007
Zasady używania przez pracowników mienia pracodawcy są uregulowane w kodeksie pracy głównie w zakresie odpowiedzialności pracownika. Brak jest natomiast przepisów, które szczegółowo stanowiłyby o zasadach jego zwrotu. Pracodawcy często mają więc wątpliwości, kiedy mogą odebrać pracownikowi przyznany mu wcześniej samochód służbowy.
Za co i w jaki sposób można ukarać pracownika
11 paź 2007
Za określone zachowania pracownika pracodawca ma prawo ukarać go na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy. Jakie kary można stosować? Za jakie przewinienia? Jakie są obowiązki pracodawcy, a jakie uprawnienia pracownika?
Pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy
24 wrz 2007
Za czas nieświadczenia pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Trzeba wpłacić 5 proc. od wartości zaskarżenia
12 wrz 2007
Pracodawca, który skarży orzeczenie sądu do kwoty niższej niż 50 tys. zł, obowiązany jest wnieść opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu zaskarżenia.
Postanowienie SN z dnia 9 maja 2007 r. sygn. I PZP 2/07
09 maja 2007
odmawia podjęcia uchwały.
Uchwała SN z dnia 5 października 2006 r. sygn. I PZP 3/06
05 paź 2006
Właściwość rzeczową sądu okręgowego w sprawie z powództwa pracownika, której przedmiotem jest wyłącznie roszczenie o zasądzenie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (na podstawie art. 943§ 3 k.p. albo art. 24 § 1 zdanie trzecie k.c. w związku z art. 445 k.c. lub art. 448 k.c. w związku z art. 300 k.p.), określa się na podstawie art. 17 pkt 4 k.p.c.