REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kaucja za służbowego laptopa

Magdalena Opalińska

REKLAMA

Wydajemy pracownikom służbowe laptopy. Ostatnio jeden z pracowników porzucił pracę i nie zwrócił sprzętu. W związku z tym, że wyjechał z kraju, dochodzenie zwrotu komputera będzie dość trudne. Po tym przypadku szef zarządził, że od wszystkich pracowników, którym wydajemy laptopy, należy pobierać kaucję. Czy przepisy zezwalają pracodawcom na zabezpieczenie się w ten sposób?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy nie regulują kwestii zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za szkodę w powierzonym pracownikom mieniu przez pobieranie od nich kaucji. Należy jednak uznać, że pobieranie przez pracodawcę od pracowników kaucji w celu zabezpieczenia się na wypadek niezwrócenia przez pracowników wydanych laptopów jest niedopuszczalne.

UZASADNIENIE

 Pracodawca zatrudniając pracownika na określonym stanowisku powierza mu różne narzędzia pracy. Tym samym oddaje określone rzeczy będące jego własnością w posiadanie pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Pracownik wykonując pracę za pomocą narzędzi stanowiących wyposażenie stanowiska pracy, których dostarczenie należy do obowiązków pracodawcy, ma obowiązek ich zwrotu, a w przypadku wyrządzenia pracodawcy strat w powierzonym mieniu będzie podlegał odpowiedzialności materialnej.

Przepisy prawa pracy nie regulują problematyki przyjmowania przez pracodawcę kaucji z tytułu odszkodowania na poczet przyszłej szkody wyrządzonej przez pracownika. Kaucja stanowi zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewłaściwego wykonania umowy i może być wykorzystana na pokrycie strat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stanowią przepisy prawa, pracownik w przypadku wyrządzenia pracodawcy szkody w mieniu, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu, odpowiada za szkodę powstałą w tym mieniu w pełnej wysokości, jeżeli nie wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Pracodawca, któremu pracownik wyrządził szkodę, może dochodzić od pracownika na drodze sądowej wydania rzeczy będącej w posiadaniu pracownika, a w przypadku jej utraty - równowartości kwoty wartości tej rzeczy z tytułu odszkodowania.

REKLAMA

Nie będzie zatem słuszne pobieranie z góry od pracowników jakiejkolwiek sumy pieniężnej mogącej stanowić zabezpieczenie powstałej w przyszłości ewentualnej szkody, ponieważ dla pracownika może to być kłopotliwe lub wręcz niemożliwe, gdyż musiałby ograniczyć lub wręcz zrezygnować z zaspokajania życiowych potrzeb swoich i swojej rodziny.

W celu zabezpieczenia potencjalnych roszczeń związanych z odpowiedzialnością pracowników za utratę bądź zniszczenie powierzonego im mienia, w tym przypadku laptopa z obowiązkiem zwrotu, Państwa szef może zastosować inne zabezpieczenia.

Dość często spotykane w praktyce jest zabezpieczenie wekslowe. Jest ono najbardziej dogodnym dla pracodawcy sposobem zabezpieczenia jego ewentualnych roszczeń odszkodowawczych wobec pracownika. Dotyczy to przede wszystkim ewentualnych roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko pracownikowi, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

Pracownik we własnym interesie powinien zadbać o to, aby wraz z podpisaniem weksla in blanco (jeżeli tego wymaga pracodawca) sporządzić na piśmie również porozumienie wekslowe (deklarację wekslową), w którym zostaną jasno określone okoliczności uprawniające pracodawcę do uzupełnienia weksla.

Należy pamiętać, że, co do zasady, suma wekslowa nie powinna być wyższa od wynikającej z zabezpieczenia wekslowego, a więc nie wyższa od realnej szkody, jaką pracodawca może ponieść w mieniu powierzonym pracownikowi.

Natomiast w sytuacji, kiedy pracownik porzucił pracę i nie rozliczył się z pracodawcą z powierzonego mu laptopa, Państwa szef w celu jego odzyskania powinien wezwać pracownika do jego zwrotu. W przypadku nierozliczenia się pracownika z powierzonego mu komputera, pracodawca może wystąpić do właściwego sądu pracy z roszczeniem o wydanie przez pracownika laptopa będącego w jego posiadaniu, a stanowiącego własność pracodawcy. Pracownik ten będzie odpowiadał za szkodę w mieniu pracodawcy w pełnej wysokości. Możliwość uwolnienia się przez niego od tej odpowiedzialności istnieje, jeżeli wykaże np., że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, np. dokonano kradzieży laptopa.

Zagrożenie

Do celów dowodowych pracodawca każdorazowo powinien sporządzać protokół przekazania pracownikowi danego narzędzia pracy.

Pracownik, który przywłaszczył sobie mienie pracodawcy, może również podlegać odpowiedzialności karnej.

• art. 124 Kodeksu pracy,

• art. 363 Kodeksu cywilnego,

• art. 284 § 2 Kodeksu karnego,

• art. 1, art. 9-10, art. 101-104 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe (DzU nr 37, poz. 282).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pokwitowanie przez pracownika sprzętu należy uznać za równoznaczne z jego powierzeniem pracownikowi. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 lipca 1985 r., IVPR 150/85)

• Pracownik, któremu powierzono mienie w sposób prawidłowy, ponosi odpowiedzialność materialną na podstawie art. 124 k.p., choćby nawet nie podpisał deklaracji o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 1985 r., IV PR 221/85, PiZS 1986/3/70)

• Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym (art. 124 § 3 k.p.), jeżeli udowodni bądź wykaże z wysokim prawdopodobieństwem, że szkoda powstała na skutek zdarzeń od niego niezależnych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2001r., I PKN 288/00, OSNP 2002/23/570)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA