REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kaucja za służbowego laptopa

Magdalena Opalińska

REKLAMA

Wydajemy pracownikom służbowe laptopy. Ostatnio jeden z pracowników porzucił pracę i nie zwrócił sprzętu. W związku z tym, że wyjechał z kraju, dochodzenie zwrotu komputera będzie dość trudne. Po tym przypadku szef zarządził, że od wszystkich pracowników, którym wydajemy laptopy, należy pobierać kaucję. Czy przepisy zezwalają pracodawcom na zabezpieczenie się w ten sposób?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy nie regulują kwestii zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za szkodę w powierzonym pracownikom mieniu przez pobieranie od nich kaucji. Należy jednak uznać, że pobieranie przez pracodawcę od pracowników kaucji w celu zabezpieczenia się na wypadek niezwrócenia przez pracowników wydanych laptopów jest niedopuszczalne.

UZASADNIENIE

 Pracodawca zatrudniając pracownika na określonym stanowisku powierza mu różne narzędzia pracy. Tym samym oddaje określone rzeczy będące jego własnością w posiadanie pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Pracownik wykonując pracę za pomocą narzędzi stanowiących wyposażenie stanowiska pracy, których dostarczenie należy do obowiązków pracodawcy, ma obowiązek ich zwrotu, a w przypadku wyrządzenia pracodawcy strat w powierzonym mieniu będzie podlegał odpowiedzialności materialnej.

Przepisy prawa pracy nie regulują problematyki przyjmowania przez pracodawcę kaucji z tytułu odszkodowania na poczet przyszłej szkody wyrządzonej przez pracownika. Kaucja stanowi zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewłaściwego wykonania umowy i może być wykorzystana na pokrycie strat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stanowią przepisy prawa, pracownik w przypadku wyrządzenia pracodawcy szkody w mieniu, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu, odpowiada za szkodę powstałą w tym mieniu w pełnej wysokości, jeżeli nie wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Pracodawca, któremu pracownik wyrządził szkodę, może dochodzić od pracownika na drodze sądowej wydania rzeczy będącej w posiadaniu pracownika, a w przypadku jej utraty - równowartości kwoty wartości tej rzeczy z tytułu odszkodowania.

REKLAMA

Nie będzie zatem słuszne pobieranie z góry od pracowników jakiejkolwiek sumy pieniężnej mogącej stanowić zabezpieczenie powstałej w przyszłości ewentualnej szkody, ponieważ dla pracownika może to być kłopotliwe lub wręcz niemożliwe, gdyż musiałby ograniczyć lub wręcz zrezygnować z zaspokajania życiowych potrzeb swoich i swojej rodziny.

W celu zabezpieczenia potencjalnych roszczeń związanych z odpowiedzialnością pracowników za utratę bądź zniszczenie powierzonego im mienia, w tym przypadku laptopa z obowiązkiem zwrotu, Państwa szef może zastosować inne zabezpieczenia.

Dość często spotykane w praktyce jest zabezpieczenie wekslowe. Jest ono najbardziej dogodnym dla pracodawcy sposobem zabezpieczenia jego ewentualnych roszczeń odszkodowawczych wobec pracownika. Dotyczy to przede wszystkim ewentualnych roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko pracownikowi, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

Pracownik we własnym interesie powinien zadbać o to, aby wraz z podpisaniem weksla in blanco (jeżeli tego wymaga pracodawca) sporządzić na piśmie również porozumienie wekslowe (deklarację wekslową), w którym zostaną jasno określone okoliczności uprawniające pracodawcę do uzupełnienia weksla.

Należy pamiętać, że, co do zasady, suma wekslowa nie powinna być wyższa od wynikającej z zabezpieczenia wekslowego, a więc nie wyższa od realnej szkody, jaką pracodawca może ponieść w mieniu powierzonym pracownikowi.

Natomiast w sytuacji, kiedy pracownik porzucił pracę i nie rozliczył się z pracodawcą z powierzonego mu laptopa, Państwa szef w celu jego odzyskania powinien wezwać pracownika do jego zwrotu. W przypadku nierozliczenia się pracownika z powierzonego mu komputera, pracodawca może wystąpić do właściwego sądu pracy z roszczeniem o wydanie przez pracownika laptopa będącego w jego posiadaniu, a stanowiącego własność pracodawcy. Pracownik ten będzie odpowiadał za szkodę w mieniu pracodawcy w pełnej wysokości. Możliwość uwolnienia się przez niego od tej odpowiedzialności istnieje, jeżeli wykaże np., że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, np. dokonano kradzieży laptopa.

Zagrożenie

Do celów dowodowych pracodawca każdorazowo powinien sporządzać protokół przekazania pracownikowi danego narzędzia pracy.

Pracownik, który przywłaszczył sobie mienie pracodawcy, może również podlegać odpowiedzialności karnej.

• art. 124 Kodeksu pracy,

• art. 363 Kodeksu cywilnego,

• art. 284 § 2 Kodeksu karnego,

• art. 1, art. 9-10, art. 101-104 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe (DzU nr 37, poz. 282).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pokwitowanie przez pracownika sprzętu należy uznać za równoznaczne z jego powierzeniem pracownikowi. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 lipca 1985 r., IVPR 150/85)

• Pracownik, któremu powierzono mienie w sposób prawidłowy, ponosi odpowiedzialność materialną na podstawie art. 124 k.p., choćby nawet nie podpisał deklaracji o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 1985 r., IV PR 221/85, PiZS 1986/3/70)

• Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym (art. 124 § 3 k.p.), jeżeli udowodni bądź wykaże z wysokim prawdopodobieństwem, że szkoda powstała na skutek zdarzeń od niego niezależnych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2001r., I PKN 288/00, OSNP 2002/23/570)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odprawa za zwolnienie pracownika 2025

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem z powodów, które nie leżą po jego stronie, często wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy pieniężnej. Do wypłaty zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.

Stwierdzenie choroby zawodowej i co dalej? Jakie odszkodowanie w 2025 r.?

Wykonywanie pracy w określonych branżach wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych. Są to choroby, które zostały spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych.

6246,13 zł z ZUS dla 7300 osób. Pobiera je tylko 3300 uprawnionych!

6246,13 zł świadczenia honorowego z ZUS to de facto dodatkowa emerytura. Przysługuje w Polsce 7300 osobom. Natomiast pobiera je tylko 3300 uprawnionych! Od 2025 roku zmieniają się zasady dotyczące wysokości świadczenia.

Oszczędzanie na emeryturę - jakie są możliwości? Na czym polegają PPK i IKZE?

Polacy wciąż za mało oszczędzają na emeryturę. Najpopularniejsze sposoby długoterminowego oszczędzania to takie programy jak PPK, PPE, IKE i IKZE. Na czym polegają? Il osób przystąpiło do PPK przez 5 lat funkcjonowania w Polsce?

REKLAMA

ZUS: renta a niezdolność do pracy. Nie każda emerytura wyklucza rentę. Staż od roku do 5 lat

 Renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana na stałe lub na określony czas. Renta z tytułu niezdolności a emerytura (to nie zawsze jest proste)

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Webinar: Kontrole PIP 2025 – poradnik dla pracodawców + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Kontrole PIP 2025 – poradnik dla pracodawców” ekspertka, inspektor prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem, podpowie, jak przygotować się do planowanych w 2025 roku kontroli PIP i na co się przygotować, by zarówno przebieg, jak i efekt kontroli był dla pracodawcy pomyślny.

Urlop 50% płatny w 2025 roku – ile dni?

Pracownicy szukają informacji na temat urlopu, który jest 50% płatny. Jaki to rodzaj urlopu? Ile dni przysługuje w roku kalendarzowym? Czy można wykorzystać go na godziny? Czy niepełny etat pomniejsza wymiar zwolnienia od pracy?

REKLAMA

Co napisać w SMSie o urlop na żądanie?

Wniosek o urlop na żądanie można wysłać na różne sposoby, np. SMSem. Co należy wpisać w takiej wiadomości, aby prawidłowo poprosić o urlop w trybie nagłym? Wiadomość powinna zawierać trzy najważniejsze elementy. Bardzo ważne jest również zachowanie terminu wysłania wniosku o urlop.

ZUS: Dofinansowanie na poprawę warunków pracy w 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z roku na rok przeznacza coraz większą pulę pieniędzy dla firm, które chcą poprawić warunki pracy. W 2025 r. ZUS przeznaczył na ten cel łącznie 140 mln zł. To o 20 mln zł więcej niż przed rokiem.

REKLAMA