Dodatek za pracę w Wielkanoc 2025

REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy wypadną święta wielkanocne w 2025?
- Jakie dni są wolne w Wielkanoc?
- Kiedy niedziela handlowa?
- Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?
- Czas pracy kwiecień 2025 r. Ile godzin w kwietniu 2025?
- Czy za święto przypadające w niedzielę należy się dzień wolny?
- Jakie są dni wolne od pracy w 2025?
- Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną
- Rekompensata za pracę w niedzielę i święto przysługuje m.in.:
- Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?
- Dodatek do wynagrodzenia za pacę w Wielkanoc
- Dzień wolny nie może przypadać w dzień wolny od pracy
- Wielka Niedziela - co jeśli święto przypada w niedzielę?
- Praca w niedzielę w ramach pracy w godzinach nadliczbowych
Kiedy wypadną święta wielkanocne w 2025?
Święta Wielkanocne w 2025 r. wypadają następująco:
REKLAMA
- Wielki Czwartek - 17 kwietnia 2025 r.
- Wielki Piątek - 18 kwietnia 2025 r.
- Wielka Sobota - 19 kwietnia 2025 r.
- Wielka Niedziela - 20 kwietnia 2025 r.
- Poniedziałek Wielkanocny - 21 kwietnia 2025 r., tzw. lany poniedziałek.
Jakie dni są wolne w Wielkanoc?
Jedynym dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracujących (oczywiście poza służbami mundurowymi, lekarzami, pielęgniarkami i innymi zawodami zapewniającymi niezbędne podstawowe usługi) od poniedziałku do piątku jest Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Oczywiście Niedziela Wielkanocna jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia też galerie i sklepy są zamknięte. Oczywiście takie są regulacje prawne, jednak w wielu zakładach pracy pracodawcy zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy np. w Wielki Piątek - i to nawet z prawem do 100% wynagrodzenia. Ewentualnie tego dnia wypuszczają pracowników wcześniej z pracy, np. około 12:00, zamiast o 16:00. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych ustaleń, regulaminów czy zarządzeń obowiązujących w danym miejscu pracy i czasu pracy pracowników.
Kiedy niedziela handlowa?
Niedziela handlowa była przed świętami wielkanocnymi w 2025 r. 13 kwietnia 2025 r. Co ważne, również tuż przed majówką w 2025 r., a tydzień po świętach wielkanocnych będzie niedziela handlowa w dniu 27 kwietnia 225 r. W kwietniu 2025 r. będą więc dwie niedziele handlowe, 13 kwietnia i 27 kwietnia 2025 r.
Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?
Przepisy Konstytucji RP zapewniają każdemu wolność sumienia, wyznania i religii. Każdy może decydować jakie święta i czy chce je obchodzić. W Polsce przeważa katolicyzm, ale dużą część stanowią też osoby wyznające wiarę prawosławną - szczególnie na skutek napływu osób z Ukrainy. Czy zatem osoba wyznająca inną wiarę niż katolicka i nie obchodząca w dniu 20 kwietnia i 21 kwietnia 2025 r. świąt Wielkanocnych ma prawo do dni wolnych od pracy? Zgodnie z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 265):
- Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.
- Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z wyżej określonego prawa na wniosek swych rodziców bądź opiekunów prawnych.
- Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.
Pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia. Z konstrukcji przepisów wynika obowiązek udzielenie zwolnienia, pod warunkiem, że: 1) pracownik złoży wniosek z wymaganym, co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem; 2) zwolnienie zostanie odpracowane.
Dni ustawowo wolne od pracy, tj. w przypadku Wielkiej Nocy, w dniu 21 kwietnia 2025 r. dotyczą wszystkich pracowników, niezależnie od wyznania, światopoglądu, narodowości, obywatelstwa itp. zatrudnionych w oparciu o prawo polskie. Niezależnie zatem od wyznania (np. prawosławnego) i tego, czy dane święto będące świętem o charakterze religijnym jest czy nie jest świętem według religii wyznawanej przez pracownika, jeżeli jest ustawowym dniem świątecznym, to w pełni obejmuje tę osobę. Osoba wyznająca więc wiarę prawosławną może mieć dwa razy wolne.
Czas pracy kwiecień 2025 r. Ile godzin w kwietniu 2025?
Poniżej wyliczenie jak się kształtuje czas pracy w kwietniu 2025 r., gdzie jeden z dni świąt Wielkanocnych ma wpływ na ten czas pracy. W 2025 r. dzień 21 kwietnia – to drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek). Trzeba pamięć, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W kwietniu 2025 r. w związku z tym, że drugi dzień Wielkiej Nocy wypada w poniedziałek, obniży wymiar czasu o 8 godzin.
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień 2025 r. wynosi 168 godziny. W myśl art. 130 § 1 Kodeksu Pracy, do wyznaczenia wymiaru czasu pracy w kwietniu 2024 r. niezbędne jest:
- przemnożenie 4 pełnych tygodni przypadających na okres od 1 do 28 kwietnia przez 40 (tygodniowa norma godzin pracy): (40 godz. × 4 tyg.) = 160 godz.;
- dodanie 2 dni po 8 godzin, tj. 16 godz. = 172 godz.;
- odjęcie od otrzymanej wartości po 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w kwietniu w dniu innym niż niedziela (chodzi tu więc o święto przypadające na 1 kwietnia czyli Drugi dzień Wielkiej Nocy): 172 godz. – (8 godz. × 1 święto przypadające na 1 kwietnia czyli Drugi dzień Wielkiej Nocy). Powyższe daje 168 godziny pracy w kwietniu 2025 r.
Czy za święto przypadające w niedzielę należy się dzień wolny?
Nie, za święto przypadające w niedzielę, np. za 20 kwietnia 2025 r. Święta Wielkanocne/ Wielka Niedziela, nie należy się dzień wolny od pracy. KP jasno wskazuje, że jedynie każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Jakie są dni wolne od pracy w 2025?
W 2025 r. są takie dni wolne od pracy:
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia (środa) - Wigilia Bożego Narodzenia
- 25 grudnia (czwartek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Od 2025 r. pierwszy raz będziemy mieli dodatkowy dzień wolny od pracy w środę 24 grudnia 2025 r. w Wigilię. Wolne w te dni dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od wyznania, światopoglądu, narodowości, obywatelstwa itp. zatrudnionych w oparciu o prawo polskie. Niezależnie zatem od wyznania i tego, czy dane święto będące świętem o charakterze religijnym jest czy nie jest świętem według religii wyznawanej przez pracownika, jeżeli jest ustawowym dniem świątecznym, to w pełni obejmuje tę osobę.
Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną
Część pracowników (ze względu na specyfikę swojej pracy) będzie pracowało w Poniedziałek Wielkanocny jak i w Niedzielę Wielkanocną. Takiemu pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w pewnych sytuacjach przysługuje rekompensata. Nie dotyczy to oczywiście każdego zawodu i wszelkich wykonywanych czynności zarobkowo, a tych jasno zastrzeżonych przez ustawodawcę.
Rekompensata za pracę w niedzielę i święto przysługuje m.in.:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) w ruchu ciągłym;
3) przy pracy zmianowej;
4) przy niezbędnych remontach;
5) w transporcie i w komunikacji;
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
8) w rolnictwie i hodowli;
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności; gastronomii; zakładach hotelarskich; jednostkach gospodarki komunalnej; zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych; jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę; zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
10) przy wykonywaniu prac: polegających na świadczeniu usług i ich zapewnieniu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskie (z pewnymi zastrzeżeniami).
Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?
Pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego
Dodatek do wynagrodzenia za pacę w Wielkanoc
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie wolnego w ciągu 6 dni kalendarzowych, w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości – 100% do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Jeżeli w zamian za pracę w święto nie jest możliwe wykorzystanie w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości – 100% do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę za każdą godzinę pracy w święto.
Dzień wolny nie może przypadać w dzień wolny od pracy
Udzielenie pracownikowi zastępczego dnia wolnego od pracy oznacza zwolnienie go z całej dniówki roboczej, nawet jeśli nie mieści się ona w ramach doby kalendarzowej i kończy się następnego dnia. Nie może się to odbyć ze stratą w wynagrodzeniu pracownika. Dzień wolny nie może przypadać w dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy.
Wielka Niedziela - co jeśli święto przypada w niedzielę?
W sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę, na pracodawcy ciąży obowiązek udzielenia pracownikowi zastępczego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto przypadające w niedzielę.
Praca w niedzielę w ramach pracy w godzinach nadliczbowych
Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu: praca w niedzielę może w pewnych sytuacjach odbywać się na warunkach pracy w godzinach nadliczbowych. Ma to miejsce w dwóch przypadkach: gdy pracownik miał zaplanowaną pracę w niedzielę i dodatkowo wyniknęła w tym dniu konieczność pracy w godzinach nadliczbowych; gdy pracownik nie miał zaplanowanej pracy w niedzielę, ale pracodawca zlecił mu w tym dniu pracę na warunkach pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownikowi, który pracował w niedzielę w wymiarze przekraczającym obowiązującą go dobową normę czasu pracy, przysługuje normalne wynagrodzenie za godziny nieprzekraczające obowiązującej go dobowej normy czasu pracy, wraz z dodatkiem za godziny przepracowane ponad tę normę w wysokości 50% wynagrodzenia. Pracodawca może też udzielić pracownikowi zamiast dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w niedzielę dodatkowe wolne godziny.
W razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w Kodeksie pracy.
Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 265)
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. z Dz. U. z 2020 r. poz. 1920, z 2024 r. poz. 1965)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA