REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozwijać gwiazdy w zespole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Bukowska

REKLAMA

PROBLEM Zajmuję stanowisko kierownicze i zarządzam pięcioosobowym zespołem. Wśród jego członków znajduje się jedna osoba, która znacznie przewyższa poziom grupy. Szybko realizuje postawione cele, ale jest dość trudna we współpracy. Jak powinienem z nią postępować, aby była motorem całego zespołu, a jednocześnie nie zniechęcała reszty pracowników?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Gwiazda w zespole to często zarówno błogosławieństwo, jak i problem. Często takie osoby są „lokomotywami” zespołu, z drugiej zaś strony, to bardzo delikatne i zmienne jego ogniwo. Każdy, kto kiedykolwiek kierował grupą, w której były gwiazdy, wie, jak przyczyniają się one do sukcesu zespołu, ale także dobrze pamięta, ile kłopotów mogą powodować w codziennej współpracy.

Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami - że taka osoba chce się dzielić posiadaną wiedzą, umiejętnościami czy sposobem działania. Pamiętać jednak należy, że pracownicy o osobowości gwiazdy często bywają utrapieniem dla pracowników. Z racji swoich talentów mają wobec pracodawcy znacznie bardziej wygórowane oczekiwania niż inni pracownicy.

Należy spodziewać się także, że zespół będzie liczył się z jej zdaniem czy opinią. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach trudnych dla firmy można oczekiwać jej szybkiego zniechęcenia, frustracji, rozczarowania, krytyki czy nawet próby podważania autorytetu szefa.

Motywowanie indywidualisty

Jak więc poprowadzić osobę, która, z jednej strony, jest siłą napędową teamu, z drugiej zaś, może być jego elementem destrukcyjnym? Menedżer, który ma w swoim zespole gwiazdę, powinien pamiętać, że należy do niej podchodzić bardzo indywidualnie. Gwiazda oprócz pochwał za dobrze wykonane zadania oczekuje także odpowiedniego systemu motywowania. Trzeba więc zauważać i doceniać jej wkład w rozwój firmy. Należy o tym pamiętać, mając na uwadze nie tylko dobre samopoczucie gwiazdy, ale też dobro firmy. Niedoceniana gwiazda szybko poszuka nowej pracy, gdzie będzie mogła prawdziwie błyszczeć, a przecież odejście takiej osoby niewątpliwe byłoby dużą stratą dla pracodawcy.

Rozpoznanie potrzeb gwiazdy

Sposobem na większe zaangażowanie, zmotywowanie i przywiązanie gwiazdy do firmy może okazać się odpowiednie delegowanie zadań przez szefa. Należy jednak pamiętać, by nowe obowiązki nie miały negatywnego wpływu na jej dotychczasową pracę. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowe obowiązki mogą spowodować znaczne obniżenie wyników pracy. W efekcie szef jest niezadowolony, zaś gwiazda rozczarowana. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobre rozpoznanie hierarchii potrzeb, a co za tym idzie, motywacji danej osoby. Być może np. lepszy model samochodu służbowego, osobista asystentka czy też zmiana nazwy stanowiska na wizytówce okaże się już satysfakcjonujące. Poszerzenie zakresu obowiązków może też polegać na przykład na wprowadzaniu nowych pracowników do pracy w firmie.

Zaplanowanie ścieżki kariery

Ciekawym sposobem będzie z pewnością zaproponowanie przez pracodawcę wspólnego zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego, np. za pomocą metody Development Center. Ocenie podlegać będą umiejętności niezbędne do pełnienia wyznaczonych funkcji w organizacji. Pozwoli to na określenie i zbadanie podstawowych kompetencji, wyznaczenie możliwych perspektyw awansu, niezbędnych do odbycia w tym celu szkoleń czy też przydzielenia indywidualnego coacha. Rezultatem coachingu będzie większa świadomość celów, tego, co chce się osiągnąć, zwiększona aktywność, pewność decyzji oraz bardziej świadome wykorzystanie swoich wrodzonych predyspozycji.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy szef skupi całą swoją uwagę na najlepszych, pozostali członkowie poczują się z pewnością niedocenieni, pominięci, ich motywacja ulegnie zmniejszeniu, a to oni stanowią podstawowy trzon naszego zespołu. Bez ich wysiłku wspólny cel i założone do wykonania zadania nie będą możliwe do zrealizowania. Obecność gwiazdy w organizacji to duży komfort pracy dla szefa. Jednak jej obecność nie powinna przygaszać innych pracowników, lecz stymulować do wspólnej pracy i osiągania coraz lepszych wyników.

Beata Bukowska

Autorka jest partnerem w Inwenta

Kontakt: beata.bukowska@inwenta.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA