REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozwijać gwiazdy w zespole

Beata Bukowska

REKLAMA

PROBLEM Zajmuję stanowisko kierownicze i zarządzam pięcioosobowym zespołem. Wśród jego członków znajduje się jedna osoba, która znacznie przewyższa poziom grupy. Szybko realizuje postawione cele, ale jest dość trudna we współpracy. Jak powinienem z nią postępować, aby była motorem całego zespołu, a jednocześnie nie zniechęcała reszty pracowników?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Gwiazda w zespole to często zarówno błogosławieństwo, jak i problem. Często takie osoby są „lokomotywami” zespołu, z drugiej zaś strony, to bardzo delikatne i zmienne jego ogniwo. Każdy, kto kiedykolwiek kierował grupą, w której były gwiazdy, wie, jak przyczyniają się one do sukcesu zespołu, ale także dobrze pamięta, ile kłopotów mogą powodować w codziennej współpracy.

Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami - że taka osoba chce się dzielić posiadaną wiedzą, umiejętnościami czy sposobem działania. Pamiętać jednak należy, że pracownicy o osobowości gwiazdy często bywają utrapieniem dla pracowników. Z racji swoich talentów mają wobec pracodawcy znacznie bardziej wygórowane oczekiwania niż inni pracownicy.

Należy spodziewać się także, że zespół będzie liczył się z jej zdaniem czy opinią. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach trudnych dla firmy można oczekiwać jej szybkiego zniechęcenia, frustracji, rozczarowania, krytyki czy nawet próby podważania autorytetu szefa.

Motywowanie indywidualisty

Jak więc poprowadzić osobę, która, z jednej strony, jest siłą napędową teamu, z drugiej zaś, może być jego elementem destrukcyjnym? Menedżer, który ma w swoim zespole gwiazdę, powinien pamiętać, że należy do niej podchodzić bardzo indywidualnie. Gwiazda oprócz pochwał za dobrze wykonane zadania oczekuje także odpowiedniego systemu motywowania. Trzeba więc zauważać i doceniać jej wkład w rozwój firmy. Należy o tym pamiętać, mając na uwadze nie tylko dobre samopoczucie gwiazdy, ale też dobro firmy. Niedoceniana gwiazda szybko poszuka nowej pracy, gdzie będzie mogła prawdziwie błyszczeć, a przecież odejście takiej osoby niewątpliwe byłoby dużą stratą dla pracodawcy.

Rozpoznanie potrzeb gwiazdy

Sposobem na większe zaangażowanie, zmotywowanie i przywiązanie gwiazdy do firmy może okazać się odpowiednie delegowanie zadań przez szefa. Należy jednak pamiętać, by nowe obowiązki nie miały negatywnego wpływu na jej dotychczasową pracę. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowe obowiązki mogą spowodować znaczne obniżenie wyników pracy. W efekcie szef jest niezadowolony, zaś gwiazda rozczarowana. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobre rozpoznanie hierarchii potrzeb, a co za tym idzie, motywacji danej osoby. Być może np. lepszy model samochodu służbowego, osobista asystentka czy też zmiana nazwy stanowiska na wizytówce okaże się już satysfakcjonujące. Poszerzenie zakresu obowiązków może też polegać na przykład na wprowadzaniu nowych pracowników do pracy w firmie.

Zaplanowanie ścieżki kariery

Ciekawym sposobem będzie z pewnością zaproponowanie przez pracodawcę wspólnego zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego, np. za pomocą metody Development Center. Ocenie podlegać będą umiejętności niezbędne do pełnienia wyznaczonych funkcji w organizacji. Pozwoli to na określenie i zbadanie podstawowych kompetencji, wyznaczenie możliwych perspektyw awansu, niezbędnych do odbycia w tym celu szkoleń czy też przydzielenia indywidualnego coacha. Rezultatem coachingu będzie większa świadomość celów, tego, co chce się osiągnąć, zwiększona aktywność, pewność decyzji oraz bardziej świadome wykorzystanie swoich wrodzonych predyspozycji.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy szef skupi całą swoją uwagę na najlepszych, pozostali członkowie poczują się z pewnością niedocenieni, pominięci, ich motywacja ulegnie zmniejszeniu, a to oni stanowią podstawowy trzon naszego zespołu. Bez ich wysiłku wspólny cel i założone do wykonania zadania nie będą możliwe do zrealizowania. Obecność gwiazdy w organizacji to duży komfort pracy dla szefa. Jednak jej obecność nie powinna przygaszać innych pracowników, lecz stymulować do wspólnej pracy i osiągania coraz lepszych wyników.

Beata Bukowska

Autorka jest partnerem w Inwenta

Kontakt: beata.bukowska@inwenta.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA