REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozwijać gwiazdy w zespole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Bukowska

REKLAMA

PROBLEM Zajmuję stanowisko kierownicze i zarządzam pięcioosobowym zespołem. Wśród jego członków znajduje się jedna osoba, która znacznie przewyższa poziom grupy. Szybko realizuje postawione cele, ale jest dość trudna we współpracy. Jak powinienem z nią postępować, aby była motorem całego zespołu, a jednocześnie nie zniechęcała reszty pracowników?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Gwiazda w zespole to często zarówno błogosławieństwo, jak i problem. Często takie osoby są „lokomotywami” zespołu, z drugiej zaś strony, to bardzo delikatne i zmienne jego ogniwo. Każdy, kto kiedykolwiek kierował grupą, w której były gwiazdy, wie, jak przyczyniają się one do sukcesu zespołu, ale także dobrze pamięta, ile kłopotów mogą powodować w codziennej współpracy.

Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami - że taka osoba chce się dzielić posiadaną wiedzą, umiejętnościami czy sposobem działania. Pamiętać jednak należy, że pracownicy o osobowości gwiazdy często bywają utrapieniem dla pracowników. Z racji swoich talentów mają wobec pracodawcy znacznie bardziej wygórowane oczekiwania niż inni pracownicy.

Należy spodziewać się także, że zespół będzie liczył się z jej zdaniem czy opinią. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach trudnych dla firmy można oczekiwać jej szybkiego zniechęcenia, frustracji, rozczarowania, krytyki czy nawet próby podważania autorytetu szefa.

Motywowanie indywidualisty

Jak więc poprowadzić osobę, która, z jednej strony, jest siłą napędową teamu, z drugiej zaś, może być jego elementem destrukcyjnym? Menedżer, który ma w swoim zespole gwiazdę, powinien pamiętać, że należy do niej podchodzić bardzo indywidualnie. Gwiazda oprócz pochwał za dobrze wykonane zadania oczekuje także odpowiedniego systemu motywowania. Trzeba więc zauważać i doceniać jej wkład w rozwój firmy. Należy o tym pamiętać, mając na uwadze nie tylko dobre samopoczucie gwiazdy, ale też dobro firmy. Niedoceniana gwiazda szybko poszuka nowej pracy, gdzie będzie mogła prawdziwie błyszczeć, a przecież odejście takiej osoby niewątpliwe byłoby dużą stratą dla pracodawcy.

Rozpoznanie potrzeb gwiazdy

Sposobem na większe zaangażowanie, zmotywowanie i przywiązanie gwiazdy do firmy może okazać się odpowiednie delegowanie zadań przez szefa. Należy jednak pamiętać, by nowe obowiązki nie miały negatywnego wpływu na jej dotychczasową pracę. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowe obowiązki mogą spowodować znaczne obniżenie wyników pracy. W efekcie szef jest niezadowolony, zaś gwiazda rozczarowana. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobre rozpoznanie hierarchii potrzeb, a co za tym idzie, motywacji danej osoby. Być może np. lepszy model samochodu służbowego, osobista asystentka czy też zmiana nazwy stanowiska na wizytówce okaże się już satysfakcjonujące. Poszerzenie zakresu obowiązków może też polegać na przykład na wprowadzaniu nowych pracowników do pracy w firmie.

Zaplanowanie ścieżki kariery

Ciekawym sposobem będzie z pewnością zaproponowanie przez pracodawcę wspólnego zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego, np. za pomocą metody Development Center. Ocenie podlegać będą umiejętności niezbędne do pełnienia wyznaczonych funkcji w organizacji. Pozwoli to na określenie i zbadanie podstawowych kompetencji, wyznaczenie możliwych perspektyw awansu, niezbędnych do odbycia w tym celu szkoleń czy też przydzielenia indywidualnego coacha. Rezultatem coachingu będzie większa świadomość celów, tego, co chce się osiągnąć, zwiększona aktywność, pewność decyzji oraz bardziej świadome wykorzystanie swoich wrodzonych predyspozycji.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy szef skupi całą swoją uwagę na najlepszych, pozostali członkowie poczują się z pewnością niedocenieni, pominięci, ich motywacja ulegnie zmniejszeniu, a to oni stanowią podstawowy trzon naszego zespołu. Bez ich wysiłku wspólny cel i założone do wykonania zadania nie będą możliwe do zrealizowania. Obecność gwiazdy w organizacji to duży komfort pracy dla szefa. Jednak jej obecność nie powinna przygaszać innych pracowników, lecz stymulować do wspólnej pracy i osiągania coraz lepszych wyników.

Beata Bukowska

Autorka jest partnerem w Inwenta

Kontakt: beata.bukowska@inwenta.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA