REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozwijać gwiazdy w zespole

Beata Bukowska

REKLAMA

PROBLEM Zajmuję stanowisko kierownicze i zarządzam pięcioosobowym zespołem. Wśród jego członków znajduje się jedna osoba, która znacznie przewyższa poziom grupy. Szybko realizuje postawione cele, ale jest dość trudna we współpracy. Jak powinienem z nią postępować, aby była motorem całego zespołu, a jednocześnie nie zniechęcała reszty pracowników?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Gwiazda w zespole to często zarówno błogosławieństwo, jak i problem. Często takie osoby są „lokomotywami” zespołu, z drugiej zaś strony, to bardzo delikatne i zmienne jego ogniwo. Każdy, kto kiedykolwiek kierował grupą, w której były gwiazdy, wie, jak przyczyniają się one do sukcesu zespołu, ale także dobrze pamięta, ile kłopotów mogą powodować w codziennej współpracy.

Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami - że taka osoba chce się dzielić posiadaną wiedzą, umiejętnościami czy sposobem działania. Pamiętać jednak należy, że pracownicy o osobowości gwiazdy często bywają utrapieniem dla pracowników. Z racji swoich talentów mają wobec pracodawcy znacznie bardziej wygórowane oczekiwania niż inni pracownicy.

Należy spodziewać się także, że zespół będzie liczył się z jej zdaniem czy opinią. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach trudnych dla firmy można oczekiwać jej szybkiego zniechęcenia, frustracji, rozczarowania, krytyki czy nawet próby podważania autorytetu szefa.

Motywowanie indywidualisty

Jak więc poprowadzić osobę, która, z jednej strony, jest siłą napędową teamu, z drugiej zaś, może być jego elementem destrukcyjnym? Menedżer, który ma w swoim zespole gwiazdę, powinien pamiętać, że należy do niej podchodzić bardzo indywidualnie. Gwiazda oprócz pochwał za dobrze wykonane zadania oczekuje także odpowiedniego systemu motywowania. Trzeba więc zauważać i doceniać jej wkład w rozwój firmy. Należy o tym pamiętać, mając na uwadze nie tylko dobre samopoczucie gwiazdy, ale też dobro firmy. Niedoceniana gwiazda szybko poszuka nowej pracy, gdzie będzie mogła prawdziwie błyszczeć, a przecież odejście takiej osoby niewątpliwe byłoby dużą stratą dla pracodawcy.

Rozpoznanie potrzeb gwiazdy

Sposobem na większe zaangażowanie, zmotywowanie i przywiązanie gwiazdy do firmy może okazać się odpowiednie delegowanie zadań przez szefa. Należy jednak pamiętać, by nowe obowiązki nie miały negatywnego wpływu na jej dotychczasową pracę. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowe obowiązki mogą spowodować znaczne obniżenie wyników pracy. W efekcie szef jest niezadowolony, zaś gwiazda rozczarowana. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobre rozpoznanie hierarchii potrzeb, a co za tym idzie, motywacji danej osoby. Być może np. lepszy model samochodu służbowego, osobista asystentka czy też zmiana nazwy stanowiska na wizytówce okaże się już satysfakcjonujące. Poszerzenie zakresu obowiązków może też polegać na przykład na wprowadzaniu nowych pracowników do pracy w firmie.

Zaplanowanie ścieżki kariery

Ciekawym sposobem będzie z pewnością zaproponowanie przez pracodawcę wspólnego zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego, np. za pomocą metody Development Center. Ocenie podlegać będą umiejętności niezbędne do pełnienia wyznaczonych funkcji w organizacji. Pozwoli to na określenie i zbadanie podstawowych kompetencji, wyznaczenie możliwych perspektyw awansu, niezbędnych do odbycia w tym celu szkoleń czy też przydzielenia indywidualnego coacha. Rezultatem coachingu będzie większa świadomość celów, tego, co chce się osiągnąć, zwiększona aktywność, pewność decyzji oraz bardziej świadome wykorzystanie swoich wrodzonych predyspozycji.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy szef skupi całą swoją uwagę na najlepszych, pozostali członkowie poczują się z pewnością niedocenieni, pominięci, ich motywacja ulegnie zmniejszeniu, a to oni stanowią podstawowy trzon naszego zespołu. Bez ich wysiłku wspólny cel i założone do wykonania zadania nie będą możliwe do zrealizowania. Obecność gwiazdy w organizacji to duży komfort pracy dla szefa. Jednak jej obecność nie powinna przygaszać innych pracowników, lecz stymulować do wspólnej pracy i osiągania coraz lepszych wyników.

Beata Bukowska

Autorka jest partnerem w Inwenta

Kontakt: beata.bukowska@inwenta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA