W jaki sposób rozwijać gwiazdy w zespole
ODPOWIEDŹ EKSPERTA
Gwiazda w zespole to często zarówno błogosławieństwo, jak i problem. Często takie osoby są „lokomotywami” zespołu, z drugiej zaś strony, to bardzo delikatne i zmienne jego ogniwo. Każdy, kto kiedykolwiek kierował grupą, w której były gwiazdy, wie, jak przyczyniają się one do sukcesu zespołu, ale także dobrze pamięta, ile kłopotów mogą powodować w codziennej współpracy.
Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami - że taka osoba chce się dzielić posiadaną wiedzą, umiejętnościami czy sposobem działania. Pamiętać jednak należy, że pracownicy o osobowości gwiazdy często bywają utrapieniem dla pracowników. Z racji swoich talentów mają wobec pracodawcy znacznie bardziej wygórowane oczekiwania niż inni pracownicy.
Należy spodziewać się także, że zespół będzie liczył się z jej zdaniem czy opinią. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach trudnych dla firmy można oczekiwać jej szybkiego zniechęcenia, frustracji, rozczarowania, krytyki czy nawet próby podważania autorytetu szefa.
Motywowanie indywidualisty
Jak więc poprowadzić osobę, która, z jednej strony, jest siłą napędową teamu, z drugiej zaś, może być jego elementem destrukcyjnym? Menedżer, który ma w swoim zespole gwiazdę, powinien pamiętać, że należy do niej podchodzić bardzo indywidualnie. Gwiazda oprócz pochwał za dobrze wykonane zadania oczekuje także odpowiedniego systemu motywowania. Trzeba więc zauważać i doceniać jej wkład w rozwój firmy. Należy o tym pamiętać, mając na uwadze nie tylko dobre samopoczucie gwiazdy, ale też dobro firmy. Niedoceniana gwiazda szybko poszuka nowej pracy, gdzie będzie mogła prawdziwie błyszczeć, a przecież odejście takiej osoby niewątpliwe byłoby dużą stratą dla pracodawcy.
Rozpoznanie potrzeb gwiazdy
Sposobem na większe zaangażowanie, zmotywowanie i przywiązanie gwiazdy do firmy może okazać się odpowiednie delegowanie zadań przez szefa. Należy jednak pamiętać, by nowe obowiązki nie miały negatywnego wpływu na jej dotychczasową pracę. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowe obowiązki mogą spowodować znaczne obniżenie wyników pracy. W efekcie szef jest niezadowolony, zaś gwiazda rozczarowana. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dobre rozpoznanie hierarchii potrzeb, a co za tym idzie, motywacji danej osoby. Być może np. lepszy model samochodu służbowego, osobista asystentka czy też zmiana nazwy stanowiska na wizytówce okaże się już satysfakcjonujące. Poszerzenie zakresu obowiązków może też polegać na przykład na wprowadzaniu nowych pracowników do pracy w firmie.
Zaplanowanie ścieżki kariery
Ciekawym sposobem będzie z pewnością zaproponowanie przez pracodawcę wspólnego zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego, np. za pomocą metody Development Center. Ocenie podlegać będą umiejętności niezbędne do pełnienia wyznaczonych funkcji w organizacji. Pozwoli to na określenie i zbadanie podstawowych kompetencji, wyznaczenie możliwych perspektyw awansu, niezbędnych do odbycia w tym celu szkoleń czy też przydzielenia indywidualnego coacha. Rezultatem coachingu będzie większa świadomość celów, tego, co chce się osiągnąć, zwiększona aktywność, pewność decyzji oraz bardziej świadome wykorzystanie swoich wrodzonych predyspozycji.
Pamiętajmy, że w przypadku, gdy szef skupi całą swoją uwagę na najlepszych, pozostali członkowie poczują się z pewnością niedocenieni, pominięci, ich motywacja ulegnie zmniejszeniu, a to oni stanowią podstawowy trzon naszego zespołu. Bez ich wysiłku wspólny cel i założone do wykonania zadania nie będą możliwe do zrealizowania. Obecność gwiazdy w organizacji to duży komfort pracy dla szefa. Jednak jej obecność nie powinna przygaszać innych pracowników, lecz stymulować do wspólnej pracy i osiągania coraz lepszych wyników.
Beata Bukowska
Autorka jest partnerem w Inwenta
Kontakt: beata.bukowska@inwenta.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.
Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.
Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty.
Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.
W czasach kiedy jedyną pewną rzeczą jest zmiana, liderzy muszą zdobywać zupełnie nowe kompetencje, aby umożliwić rozwój przedsiębiorstw, którymi zarządzają. Strategia na przeczekanie czy też próba długofalowego planowania nie zdaje egzaminu. Obecnie liczy się przede wszystkim trafna identyfikacja nadchodzących trendów, znalezienie w nich szansy na rozwój dla swojego biznesu oraz skuteczne przygotowanie zespołów na ich wdrożenie.
Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?
Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.
Komentarze(0)
Pokaż: