Kategorie

Jak negocjować podwyżkę?

Sylwia Rudek
Jak negocjować podwyżkę? / Fot. Fotolia
Rozmowy o pieniądzach nie należą do łatwych. Gruntowne przygotowanie do negocjacji pensji okaże się nieocenione, gdy przekraczając próg gabinetu szefa dopadnie nas stres. Należy się zastanowić: co chcemy uzyskać? Czy zależy nam wyłącznie na podwyżce pensji, czy zadowoleni będziemy z uzyskania dodatkowych benefitów? Jak poprowadzić rozmowę, by szef nie powiedział „nie”.

Negocjowanie podwyżki

Oznajmienie pracodawcy „Szefie, chciałbym dostać podwyżkę” wśród większości osób budzi obawy. Szanse, że przełożony chętnie się na nią zgodzi są marne, a pracownicy obawiają się, że wychodząc z żądaniem podwyżki, mogą sobie zaszkodzić. W przekonaniu pracodawcy bowiem, to on i interes firmy są najważniejsze, nawet jeżeli nasze zasługi są nieocenione. Moment na rozmowę o podwyżce zazwyczaj nigdy nie jest odpowiedni. Kiedy firma przechodzi kryzys podwyżka może okazać się trudniejsza, ale nie jest niemożliwa! W rozmowie należy dowieść, ile firma zyskuje na naszym zatrudnieniu i uświadomić szefowi, że dzięki nam on będzie miał mniej problemów, a jego praca zostanie doceniona. O dobrego pracownika szef zawalczy nawet, gdy kondycja firmy jest słabsza. Jednak do tej rozmowy trzeba się przygotować!

Budowanie relacji ze współpracownikami

Jak rozmawiać o podwyżce?

Przede wszystkim bez emocji. Warto przed rozmową sprawdzić, ile w danej branży na danym stanowisku się zarabia. Częściowo informacje te dostępne są w internecie. Można także podpytać znajomych. Przed pójściem do szefa określ swoje oczekiwania. Czy zależy ci wyłącznie na podwyżce pensji? Może się okazać, że benefity zaproponowane przez pracodawcę są równie cenne. Zrób rozeznanie – dowiedz się jakie stawki oferuje konkurencja. Pamiętaj, że nie ze wszystkich zdobytych informacji powinieneś korzystać. Lepiej odwoływać się do ogólnych tendencji na rynku pracy, niż do sytuacji poszczególnych osób, zwłaszcza współpracowników. Zdobyte informacje mają dodawać ci pewności siebie w rozmowie z pracodawcą i potwierdzić przekonanie o słuszności żądanej podwyżki. Przypomnij szefowi o swoich sukcesach – w jaki sposób przyczyniły się one do rozwoju firmy, a także jak planujesz osiągnąć jeszcze więcej.

Forum Kadry

Negocjowanie wynagrodzenia jeszcze przed zatrudnieniem

Dopiero gdy otrzymamy propozycję pracy możliwe będzie negocjowanie szczegółowych warunków zatrudnienia. Gdy padnie „Jesteśmy gotowi Pana/Panią zatrudnić” kandydaci najczęściej popadają w euforię i zapominają, że przed nimi jeden z najtrudniejszych elementów rekrutacji – negocjacja pensji i świadczeń dodatkowych. Podstawą jest zgromadzenie jak największej liczby informacji o firmie i jej pracownikach, rozeznanie, co do zarobków oraz rzetelna ocena własnych kompetencji i doświadczenia. Nie wolno zapomnieć, że negocjowanie pensji jest pierwszym etapem długofalowej relacji z pracodawcą. Stąpasz więc po bardzo kruchym lodzie. Zrozumiałe, że chcesz uzyskać jak najwięcej, ale musisz pamiętać, żeby utrzymać pozytywny wizerunek w oczach szefa. Sytuacja zostaje dodatkowo utrudniona, gdy nie jesteś jedynym kandydatem, a wysokość ustalonej pensji decyduje o twoim być albo nie być w firmie. Bądź szczery, nie zaniżaj swojej wartości, wielu pracodawców to doceni.

Zakaz rozmów o wynagrodzeniu

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?