REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i gdzie szukać pracy?

Sylwia Rudek
Jak i gdzie znaleźć pracę?/ Fot. Fotolia
Jak i gdzie znaleźć pracę?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znalezienie pracy nie należy do zadań łatwych. Zatrudniania najczęściej szuka się w internecie, przez portale zamieszczające ogłoszenia o pracę i portale skupiające pracowników danej branży. Aby poszukiwania były skuteczne, najlepiej równolegle działać na kilku płaszczyznach. Jak i gdzie szukać pracy?

Odpowiadanie na ogłoszenia

Wysyłanie odpowiedzi na oferty pracy zamieszczone w internecie czy gazetach już od dawna nie jest tak skuteczne jak kiedyś. Szanse na zatrudnienie maleją, gdy wszyscy szukają pracy w ten sam sposób, odpowiedzi na ogłoszenie jest dużo, a osób potrzebnych do zatrudniania mało. W bałaganie i stercie otrzymanych CV często bardzo trudno znaleźć właściwego pracownika. Dlatego warto dopracować CV i zadbać o list motywacyjny. CV jako pierwszy kontakt rekrutera z kandydatem, albo go zachęci do sięgnięcia po list motywacyjny i zaproszenie na rozmowę, albo wręcz odwrotnie.

REKLAMA

Autopromocja

Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?

Kontakt z rekruterami

Internet, a konkretniej portale społecznościowe umożliwiające kontakt z rekruterami, mogą przyspieszyć poszukiwania pracy i dostarczyć nowych ofert. Należy zdać sobie sprawę, że z  portali takich jak goldenline czy linkedin, korzystają również rekruterzy, one są jednym z narzędzi ich pracy i przy ich pomocy kontaktują się z kandydatami. Warto więc zadbać o jakość udostępnianych informacji i wypełnić możliwie jak najwięcej, aby ułatwić rekruterowi dotarcie do nas. Dobrym pomysłem jest też osobiste kontaktowanie się z headhunterami, np. poprzez dodawanie ich do wirtualnych znajomych i zapraszanie do kontaktu. Rekruter widząc profil potencjalnego kandydata, może od razu dopasować go do któregoś ze swoich projektów lub skontaktować się z nim w późniejszym czasie.

Praca w małej firmie czy w korporacji - gdzie lepiej zacząć?

Przeglądanie zakładek „Kariera”

Innym działaniem w internecie jest przeglądanie zakładek „Kariera” na stronach firm, z którymi chcielibyśmy współpracować. Wiele organizacji zamieszcza tam aktualne ogłoszenia o pracę lub podają kontakt do działu HR jeżeli prowadzą nabór kandydatów przez czas. Zdarza się, że jest to jedyne miejsce publikacji ogłoszenia. Poza tym można wysyłać aplikacje do firm odpowiadającym naszym oczekiwaniom i pasującym do naszego profilu zawodowego. Firma znajdzie miejsce i zatrudni dobrego specjalistę nawet jeżeli tego nie planowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytając znajomych – networking 

Kolejnym, niezwykle popularnym i niemniej skutecznym sposobem, jest szukanie pracy przez swoich znajomych. Networking, czyli budowanie i korzystanie z sieci wzajemnych kontaktów może ułatwić znalezienie pracy również w czasach kryzysu. Przebywając w towarzystwie osób z tej samej lub podobnej branży masz większe szanse, że któryś z nich gdzieś cię zarekomenduje lub zwyczajnie przekaże ci informacje o firmie, która poszukuje pracownika o kwalifikacjach podobnych do twoich.

Porozmawiaj o tym na naszym: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN zapowiada kontrole w szkołach z niską zdawalnością. Nauczyciele: Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

MEN: Kuratorzy będą kontrolowali realizacja zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Nauczyciele pytają się: jak mamy "robić" wyniki ucząc w zbyt licznych i niedoinwestowanych klasach.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

REKLAMA