Jak i gdzie szukać pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiadanie na ogłoszenia
Wysyłanie odpowiedzi na oferty pracy zamieszczone w internecie czy gazetach już od dawna nie jest tak skuteczne jak kiedyś. Szanse na zatrudnienie maleją, gdy wszyscy szukają pracy w ten sam sposób, odpowiedzi na ogłoszenie jest dużo, a osób potrzebnych do zatrudniania mało. W bałaganie i stercie otrzymanych CV często bardzo trudno znaleźć właściwego pracownika. Dlatego warto dopracować CV i zadbać o list motywacyjny. CV jako pierwszy kontakt rekrutera z kandydatem, albo go zachęci do sięgnięcia po list motywacyjny i zaproszenie na rozmowę, albo wręcz odwrotnie.
REKLAMA
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?
Kontakt z rekruterami
Internet, a konkretniej portale społecznościowe umożliwiające kontakt z rekruterami, mogą przyspieszyć poszukiwania pracy i dostarczyć nowych ofert. Należy zdać sobie sprawę, że z portali takich jak goldenline czy linkedin, korzystają również rekruterzy, one są jednym z narzędzi ich pracy i przy ich pomocy kontaktują się z kandydatami. Warto więc zadbać o jakość udostępnianych informacji i wypełnić możliwie jak najwięcej, aby ułatwić rekruterowi dotarcie do nas. Dobrym pomysłem jest też osobiste kontaktowanie się z headhunterami, np. poprzez dodawanie ich do wirtualnych znajomych i zapraszanie do kontaktu. Rekruter widząc profil potencjalnego kandydata, może od razu dopasować go do któregoś ze swoich projektów lub skontaktować się z nim w późniejszym czasie.
Praca w małej firmie czy w korporacji - gdzie lepiej zacząć?
Przeglądanie zakładek „Kariera”
Innym działaniem w internecie jest przeglądanie zakładek „Kariera” na stronach firm, z którymi chcielibyśmy współpracować. Wiele organizacji zamieszcza tam aktualne ogłoszenia o pracę lub podają kontakt do działu HR jeżeli prowadzą nabór kandydatów przez czas. Zdarza się, że jest to jedyne miejsce publikacji ogłoszenia. Poza tym można wysyłać aplikacje do firm odpowiadającym naszym oczekiwaniom i pasującym do naszego profilu zawodowego. Firma znajdzie miejsce i zatrudni dobrego specjalistę nawet jeżeli tego nie planowała.
Pytając znajomych – networking
Kolejnym, niezwykle popularnym i niemniej skutecznym sposobem, jest szukanie pracy przez swoich znajomych. Networking, czyli budowanie i korzystanie z sieci wzajemnych kontaktów może ułatwić znalezienie pracy również w czasach kryzysu. Przebywając w towarzystwie osób z tej samej lub podobnej branży masz większe szanse, że któryś z nich gdzieś cię zarekomenduje lub zwyczajnie przekaże ci informacje o firmie, która poszukuje pracownika o kwalifikacjach podobnych do twoich.
Porozmawiaj o tym na naszym: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat