REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową? /Fot. Fotolia
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień jest bardzo dobrym miesiącem, aby pomyśleć o zmianie pracy lub o rozpoczęciu zupełnie nowej kariery. Wiele firm właśnie w tym czasie rekrutuje a rynek pracy, oferuje więcej nowych i ciekawych ofert. Co możesz zrobić, aby zmienić pracę lub obrać całkowicie, nową ścieżkę kariery? Poniżej znajdziesz 5 kroków, które pomogą Ci we wprowadzeniu korzystnych zmiany w życiu zawodowym.

Dominika Miernik, Psycholog biznesu, Coach rozwoju osobistego

REKLAMA

Autopromocja

Odkryj swoje możliwości

Zadaj sobie następujące pytania: Co chcesz robić? Jakiego rodzaju pracy szukasz? Chcesz dostać awans w obecnej pracy lub znaleźć nową pracę? Jakie są twoje pasje? Ważne jest, aby najpierw odkryć swoje podstawowe zainteresowania oraz pasje. Potem wybadaj „twój rynek”, przeglądaj strony internetowe firm, gdzie chcesz pracować, pomyśl o twoich wzorcach lub ludziach, których podziwiasz oraz zastanów się, co jest twoją wymarzoną pracą. Ustaw sobie realistyczny termin: Kiedy chcesz być na twoim „wymarzonym” stanowisku pracy?

Praca w małej firmie czy w korporacji – gdzie lepiej zacząć?

Oceń swoją obecną sytuację

Przemyśl czy jest coś, co możesz poprawić, nad czymś popracować, aby otrzymać pracę, jaką chcesz? Jeśli tak, co to jest? Co można zrobić? Rozpocząć kurs rozwoju osobistego, poprawić swoje umiejętności w zakresie zarządzania czasem, rozwinąć umiejętności przywódcze, nauczyć się nowego języka obcego...? Możesz rozwinąć nowe kompetencje poprzez pracę wolontaryjną (np. raz w tygodniu) lub zapisać się na kurs wieczorowy, co pozwoli Ci na zatrzymanie obecnej pracy i podejmowanie małych kroków, które stopniowo przybliżą Cię do zmiany w życiu zawodowym.

Pomyśl o twoich opcjach

Co można zrobić, aby znaleźć pracę, którą chcesz? Jak możesz udoskonalić twoje CV, by otrzymywać liczne zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne? Gdzie można znaleźć ten rodzaj pracy i jak wygląda proces aplikacyjny? Co można zrobić, aby ubiegać się o dane stanowisko? Zarejestruj się w agencji pośrednictwa pracy, aplikuj bezpośrednio na stronie internetowej firmy. Sprawdź twoje kontakty, kogo znasz, kto może Ci pomóc w szukaniu nowej pracy? Dołącz do grup networkingowych lub załóż profesjonalny profil na LinkedIn. W dzisiejszych czasach kryzysu ekonomicznego zmiana pracy może wydawać się zbyt dużym ryzykiem, jednakże, jeśli jesteś niezadowolony/a ze swojej obecnej pozycji, wybadanie rynku pracy i ocenienie własnych możliwości z pewnością przyniesie Ci korzyści w niedalekiej przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Przygotuj plan działania

Szukanie nowej pracy jest pracą samą w sobie, ale przygotowanie dobrego planu działania może Ci to ułatwić. Kiedy możesz poświęcić czas na poszukiwanie nowej pracy? Będzie to rano, czy wieczorem? Jeśli pracujesz w tej chwili, jak możesz zaplanować twój czas? Ile godzin chcesz spędzić na poszukiwaniu pracy? Napisz swój plan działania i codziennie sprawdzaj twoje postępy. Pomyśl o tym, co w przeszłości okazało się dla Ciebie sukcesem, a jeżeli utkniesz w twoich poszukiwaniach, poradź się innych.

Zmotywuj się do działania

Szukanie nowej pracy wymaga znacznej inwestycji czasu i rzadko się zdarza, że znajdujemy pracę w przeciągu kilku dni, tygodni lub nawet miesięcy. W międzyczasie można stracić motywację, energię i również poczucie własnej wartości. Bądź swoją własną cheerleaderką lub własnym cheerleaderem! Wspieraj się i motywuj! Świętuj wszystkie twoje, nawet drobne sukcesy np. zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i wierzą w Ciebie.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA