REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Joanna Niemyjska
Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika? /Fot. Fotolia
Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Wraz z nim podejście pracowników do pracy i pracodawców do pracowników. Do niedawna cenieni byli przede wszystkim pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś takich pracowników jest coraz mniej, a pracodawcy przestali obawiać się kandydatów często zmieniających miejsce zatrudnienia.

Kim są skoczkowie? To osoby, które stosunkowo często zmieniają miejsce pracy. Często jest tak, że w jednej firmie pracują zaledwie kilka miesięcy, po czym zmieniają pracodawcę. Z czego wynika taka sytuacja?

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany pokoleniowe na rynku pracy

Nasz rynek zatrudnienia nieustannie się zmienia, na co znaczący wpływ ma demografia i zmiany kulturowo-technologiczne.  Starsi pracownicy, z pokolenia Z, a nawet X stosunkowo długo byli zatrudnieni w wybranych firmach. Nie lubili zmieniać miejsca pracy. Pracodawcy zaś nieprzychylnym okiem patrzyli na osoby, które miały wyjątkowo długie CV. Tymczasem wejście pokolenia Y zrewolucjonizowało rynek pracy. Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1980 a 2000 nie czują potrzeby związywania się na dłużej z jednym pracodawcą. Ich priorytety w życiu są odmienne od  poprzedników, wcześniejszych generacji. To spowodowało, że także rynek pracy i pracodawcy musieli przyzwyczaić się do zmian pokoleniowych. Okazało się jednak, że wielu firmom wyszły one na dobre.

Testy psychometryczne w rekrutacji - jak je wprowadzać?

Co kieruje skoczkami?

Są to osoby, które bardzo często mają wygórowane wymagania finansowe tuż po skończeniu studiów. Z jednej strony więc częsta zmiana pracy jest spowodowana znalezieniem najkorzystniejszej cenowo oferty pracodawcy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku pokolenia Y, pieniądze nie są celem samym w sobie, to tylko środek do zaspokajania potrzeb, realizowania swoich pasji, rozwijania, często niezwykłego, hobby. Aby móc realizować swoje marzenia, trzeba mieć czas, pokolenie Y szuka więc takich miejsc do pracy, które nie absorbują ich całego dnia. Cenią sobie zadaniowy tryb pracy lub tzw. wolne zawody.

Dla tych młodych ludzi wyjątkowo ważne są także relacje w pracy.  Niemiła, napięta czy nieustannie nerwowa atmosfera mobilizują ich do zmiany zatrudnienia. Co ciekawe, nie tylko oczekiwania finansowe czy problemy ze środowiskiem w danym miejscu mobilizują skoczków do zmiany. Bardzo często jest to bowiem także potrzeba zmiany samej w sobie. Skoro już zmieniają szybko telefony, znajomych, środowisko, a nawet hobby, to dlaczego nie można też zmienić pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na uwagę zasługuje fakt, że częściej pracę zmieniają humaniści niż inżynierowie. O czym to świadczy? Z pewnością humaniści są bardziej elastyczni na rynku pracy, mogą pracować w różnych zawodach, zwykle też nie mają problemu z nawiązywaniem relacji z różnymi ludźmi. Inżynierowe mają zazwyczaj ściśle określone kwalifikacje, co powoduje, że poruszają się w wąskiej branży i nie mają tak szerokiego spectrum możliwości jak humaniści.

Forum Kadry

Atuty osób często zmieniających pracodawców

REKLAMA

Pozornie może się wydawać, że skoczkowie to nielojalni pracownicy. Jednak w rzeczywistości nie jest to do końca sprawiedliwa opinia. Pracodawcy nauczyli się bowiem, że częsta zmiana środowiska pracy nie musi oznaczać, że pracownik jest nielojalny. Wręcz przeciwnie – to człowiek zdecydowany, pewny siebie, który wie, czego chce i potrafi to osiągnąć. W dobie coraz większej konkurencji pomiędzy firmami tacy pracownicy stają się na wagę złota, gdyż to oni są często motorem zmian w firmie, a więc decydują w dużym stopniu o jej rozwoju.

Przedsiębiorstwa potrzebują dynamicznych, kreatywnych, elastycznych i odważnych pracowników. Tylko tacy bowiem zagwarantują rozwój firmie. Taka sytuacja powoduje, że coraz większa liczba pracodawców nie przejmuje się wieloma miejscami zatrudnienia w CV. Bardziej liczy się osobowość kandydata i jego umiejętności. Wiele miejsc pracy to także dodatkowe doświadczenie, a często unikalna wiedza nt. mechanizmów funkcjonowania i działania konkurencyjnych firm - ten aspekt „jumpingu” z pewnością jest nie bez znaczenia.

Docenienie skoczków to kolejny etap rozwoju naszego rynku pracy. To także wyraźny krok w stronę oceniania pracownika poprzez pryzmat jego rzeczywistych umiejętności i przydatności na danym stanowisku oraz korzyści, jakie jego osoba wniesie do danej firmy.

Przygotowanie do poszukiwania pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

REKLAMA