REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Networking w procesie poszukiwania pracy

Joanna Niemyjska
Networking w procesie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Networking w procesie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 65 do 85 proc. posad obsadzanych jest dzięki odpowiedniej sieci kontaktów. Networking, mimo iż wciąż niedoceniany, stanowi najważniejsze ogniwo w procesie rekrutacji.

Budowanie sieci kontaktów i znajdowanie pracy dzięki znajomościom niektórym osobom kojarzy się pejoratywnie. Taka sytuacja wynika w dużej mierze ze stereotypów budowanych na podstawie wspomnień układów towarzyskich z poprzedniej epoki. Tymczasem dzisiejszy networking to coś zupełnie innego.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega networking?

Według Roberta Wendta jest to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. Należy przy tym podkreślić, że networking nie polega jedynie na nawiązywaniu nowych znajomości, ale przede wszystkim na pielęgnowaniu tych kontaktów. W jaki sposób? Najlepszą metodą jest otwartość na innych ludzi, wyrażanie chęci pomocy, wsparcia, podtrzymywanie kontaktu nawet w sytuacji, gdy niczego nie potrzebujemy od danej osoby. Krótki e-mail, telefon wystarczą, by skutecznie podtrzymywać relacje z innymi.

Działania związane z networkingiem polegają przede wszystkim na wymianie informacji i wzajemnym wsparciu. Oferując innym naszą pomoc, budujemy zaufanie w relacjach z tymi osobami, które procentuje kolejnymi formami wsparcia z zewnątrz, w sytuacji, gdy będziemy go potrzebować.

Jeśli chcemy prowadzić skuteczny networking, powinniśmy się liczyć z poświęceniem mu odpowiedniej ilości czasu. O ile bowiem wysłanie e-maila nie trwa długo, to już rozmowa telefoniczna może się przypadkiem przeciągnąć, a na spotkania, z całą pewnością, trzeba będzie zarezerwować określony czas.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa sieci kontaktów a poszukiwanie pracy

REKLAMA

Rola networkingu w procesie poszukiwania pracy jest nie do przecenienia. Pracodawcy, jak wynika z różnego rodzaju badań, chętniej zatrudniają osoby z polecenia. Wynika to z faktu, iż w ten sposób unikają np. strat finansowych, z jakimi wiąże się nieudana rekrutacja.

W jaki sposób budowanie sieci kontaktów może nam pomóc w poszukiwaniu pracy? Przede wszystkim, dzięki informacjom od znajomych, można poszerzyć swoją bazę wiedzy o firmach, które aktualnie poszukują pracowników. Nie wszystkie bowiem z nich upubliczniają informacje o wakatach. Niekiedy są one wyświetlane np. tylko na własnych stronach internetowych. Dzięki sieci kontaktów można nie tylko dowiedzieć się, jaka firma poszukuje pracowników, ale poznać też realia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Najbardziej wartościowe są w tym wypadku informacje od aktualnych lub byłych pracowników firm, które nas interesują. Takie osoby potrafią w dużym stopniu przybliżyć środowisko zawodowe oraz ogólną atmosferę pracy w danej firmie.

Kontakt z różnymi osobami w celu zrobienia swoistego „researchu” na rynku pracy, nie obliguje naszych znajomych do załatwiania nam pracy. Polega przede wszystkim na zbieraniu przydatnych informacji, które mogą być kluczowe w procesie znalezienia zatrudnienia.

Odrębnym aspektem networkingu, w przypadku poszukiwania pracy, jest dotarcie poprzez znajomych do osób decyzyjnych w procesie rekrutacji na poszczególne stanowiska pracy.

Jeżeli w gronie naszych znajomych nie ma tych ważnych, z naszego punku widzenia, ludzi, warto zapytać znajomych, czy oni kogoś takiego nie znają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieli poszukiwaną przez nas osobę w swoim kręgu. Im większa będzie nasza sieć znajomości, tym większe będzie także prawdopodobieństwo dotarcia do kluczowych dla nas osób.

Polecamy także: Aktywność w okresie poszukiwania pracy


Jak budować swoją sieć kontaktów?

Idea networkingu jest promowa w dużym stopniu za sprawą serwisów społecznościowych. Są one doskonałym miejscem do dyskusji, wymiany informacji, a przez to także podtrzymywania relacji. Poznając nowe osoby, możemy podtrzymywać ten kontakt w różnej formie, serwisy społecznościowe są w tym wypadku jednym z lepszych narzędzi, temu służących.

Swoją sieć kontaktów często budujemy nieświadomie, przypadkowo. Może to być sąsiad, pracownik z biura obok czy pani ze sklepu, w którym codziennie robimy zakupy. Warto jednak świadomie wchodzić w relacje z innymi osobami. Najlepszym ku temu sposobem jest aktywność w różnych obszarach życia. Z jednej strony więc poznajemy nowe osoby o zbliżonych zainteresowaniach, chodząc np. na siłownię czy basen, z drugiej warto też spotykać się na różnego rodzaju wydarzeniach, które są organizowane np. w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być np. pokazy filmowe, szkolenia, spotkania integracyjne, panele dyskusyjne itp. Wszędzie tam bowiem są osoby, które warto poznać.

Networking jest inwestycją długoterminową. W sytuacji, gdy pracę już znajdziemy, nie powinniśmy zapominać o tym, aby nadal pielęgnować sieć kontaktów. Jest ona bowiem bardzo ważna także w życiu zawodowym i budowaniu kariery. Należy przy tym pamiętać, że aby osiągnąć sukces w networkingu trzeba nie tylko lubić pomaganie innym, ale przede wszystkim należy być gotowym i otwartym na pomoc ze strony tych osób.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenia pracowników samorządowych powinny być powiązane z wynagrodzeniem minimalnym

Zdaniem samorządowców ich wynagrodzenia powinny być skorelowane z płacą minimalną. Minimalny poziom wynagradzania w pierwszej stawce zaszeregowania ma być równy stawce minimalnego wynagradzania za pracę - zaproponował Związek Powiatów Polskich.

Asystencja osobista: 240 godzin miesięcznie po 65 zł za godzinę

Projekt ustawy o asystencji osobistej określa zasady nabywania prawa do asystencji osób z niepełnosprawnościami. Minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych.

Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Co robiły osoby poszkodowane w trakcie wypadku?

Obuwie bezpieczne: zmiany 2024. Nowa wersja normy EN ISO 20345:2022 obowiązuje od 11 listopada 2024 r. Jakie nowe wymagania?

W dniu 30 marca 2023 r. została opublikowana nowa wersja normy w zakresie obuwia bezpiecznego EN ISO 20345:2022, która zastąpiła poprzednią wersję (20345:2011). Od 11 listopada 2024 r. wszystkie buty muszą być certyfikowane zgodnie z nową normą, a te tracące ważność certyfikatu wymagają recertyfikacji według zaktualizowanych wymogów.

REKLAMA

Art. 107 ustawy o PPK - za niedokonanie wpłat do PPK grozi grzywna

Niewykonanie obowiązków związanych z wdrożeniem lub obsługą PPK może spowodować odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy albo osoby obowiązanej do działania w jego imieniu. Ściganie tych wykroczeń należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. 

Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Uzupełniający urlop macierzyński coraz bliżej. Sejm przyjął poprawki do ustawy

Nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa wprowadza uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.

KRUS: Wyższe składki na ubezpieczenia w I kwartale 2025 r.

W I kwartale 2025 r. składki na ubezpieczenie w KRUS będą wyższe. Ustawowy termin uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników upływa z dniem 31 stycznia 2025 r.

REKLAMA

31 grudnia 2024 r. mija termin sporządzenia planu urlopów. Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2025 r.?

Plan urlopów na 2025 r. należy sporządzić do 31 grudnia 2024 r. Należy w nim uwzględnić wszystkie dni należnego urlopu wypoczynkowego. Wyjątek dotyczy urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni. Pracodawca powinien podać plan urlopów do wiadomości pracowników.

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

REKLAMA