REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w małej firmie czy w korporacji – gdzie lepiej zacząć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Rudek
Praca w małej firmie czy w korporacji? /fot. Fotolia
Praca w małej firmie czy w korporacji? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Panuje przekonanie, że w małej firmie można się dużo nauczyć, ale korporacje mają większy prestiż i szybciej awansują pracowników. Czy lepiej pracować w małej firmie czy w dużym przedsiębiorstwie? Od jakiej firmy zacząć, by właściwie pokierować swoją karierą zawodową?

Gdzie rozpocząć karierę zawodową – w małej firmie czy w korporacji?

Wielu młodych ludzi ma obawia się, że iż zatrudniając się w małej firmie, uniemożliwi sobie karierę w korporacji. Panuje przekonanie, że rekruterzy dyskwalifikują osoby z doświadczeniem w małych, często nieznanych firmach. Rzeczywiście, zdarza się, że firmy poszukujące pracowników mają sprecyzowane oczekiwania co do doświadczenia kandydata. W takich sytuacjach dodatkowym atutem może okazać się doświadczenie w podobnej wielkościowo firmie. Nie jest to jednak reguła, bo gdyby pracodawcy kierowali się wyłącznie doświadczeniem w korporacji, uniemożliwiliby sobie pozyskanie prawdziwego talentu, który mógł zdobywać doświadczenie w małej firmie. Należy więc przyjąć, że to co zdecyduje o zatrudnieniu to kompetencje, a te można posiąść w każdej firmie. Przed rozpoczęciem kariery wystarczy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy – na wysokich zarobkach, miłej atmosferze, współpracownikach-przyjaciołach, elastyczności pracy, czy możliwości awansu?

REKLAMA

Autopromocja

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Duże firmy – duże zarobki

Oczywiście nie wysokie korporacje już na starcie oferują wysokie wynagrodzenie. Jednak Zdecydowanie łatwiej dostać dobrze płatną pracę w korporacji niż w firmie, która zatrudnia kilka osób. Jednak pracownikom korporacji częściej zdarza się pracować w nadgodzinach, za które nie zawsze otrzymują dodatkowe pieniądze. Natomiast pracownicy małych firm skarżą się na niskie wynagrodzenie uważając je za nieadekwatne do nakładu wykonywanej pracy i przesadną minimalizacje kosztów, którą odczuwają przy wypłacie. Poza tym, małe firmy zwykle zatrudniają na umowy zlecenia lub części etatu. Zdarza się, że pensje wypłacane są w częściach – oficjalna na konto, pozostała do ręki pracownika. Międzynarodowe firmy bardzo dbają o reputacje, więc szanse na nieprzestrzeganie prawa pracy są naprawdę małe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Rozwój zawodowy – szkolenia, awans, obowiązki

Dużym plusem wynikającym z pracy w korporacji jest możliwość odbycia profesjonalnych szkoleń, oczywiście w ramach godzin pracy. W korporacjach łatwiej też awansować – przede wszystkim dlatego, że w małych firmach zazwyczaj jest jeden kierownik, maksymalnie kilku. W korporacjach awans jest szybszy, bo istnieje więcej stanowisk, a warunki, które wymagane są do jego objęcia są jasno wyznaczone i odpowiednio wcześniej znane. Zaletą małych przedsiębiorstw jest wielozadaniowość. Pracownicy małych firm wykonują wiele obowiązków, zdarza się, że realizują pracę, która w korporacji podzielona jest na kilka osób. Dzięki temu mają większą wiedzę i kompetencje, jednak czy jeden pracownik może robić wszystko? Na pewno praca przestaje być monotonna, a to jest problemem zatrudnionych w korporacji, jednak obciążenie jednego pracownika zbyt wieloma zadaniami zazwyczaj przekłada się na jakość ich wykonania i efektywność pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczność pracy

Duże firmy oferują większą elastyczność pracy. Pracownicy pracują w systemie zadaniowym lub sami mogą decydować, w jaki sposób chcą przepracować tygodniowe 40 godzin. Dzięki temu zamiast sztywnych 8. godzin w pracy mogą przychodzić na 9 od poniedziałku do czwartku, a w piątek pracować 4 godziny. Pracownikom, którzy mają większą swobodę łatwiej pogodzić życie zawodowe z prywatnym.

Czy warto korzystać z usług doradcy zawodowego?

Świadczenia dodatkowe

W korporacjach pracownicy dostają dodatki świąteczne w postaci bonów lub kart przedpłaconych. Zazwyczaj objęci są też opieką medyczną, a w niektórych firmach nie tylko pracownicy, ale także ich rodziny. Duże przedsiębiorstwa finansują popularne karty multisport oraz zapewniają zniżki do niektórych restauracji i sklepów. Międzynarodowe firmy oferują pracownikom szkolenia, dofinansowują studia i kursy językowe. Korporacje wyposażają swoich pracowników w popularne gadżety służbowe takie jak telefon czy  komputer. Jednak w rzeczywistości posiadanie telefonu służbowego oznacza konieczność korzystania z niego poza godzinami pracy, a komputera – przenoszenie zadań niedokończonych w pracy do domu.

Atmosfera pracy

W małych firmach łatwiej nawiązać przyjacielskie stosunki ze współpracownikowi – wszyscy się znają, a niektórzy spotykają poza pracą. W korporacjach, nie ma możliwości, aby poznać wszystkich pracowników, jednych zna się wyłącznie z widzenia, innych w ogóle nie kojarzy. W korporacjach trudno jest nawiązać relacje, ale z drugiej strony praca to przecież nie miejsce na zawieranie znajomości. W małych firmach problem pojawia się, gdy zespół nie jest zgrany. Tam trzeba zwracać szczególną uwagę na dopasowanie charakterologiczne, bo gdy pracownicy się nie lubią, nie będzie się im dobrze pracować, co więcej może się to okazać niemożliwe. Duże przedsiębiorstwa mają wielu pracowników i gdy nawet relacje między wybranymi są napięte, zawsze można zmienić członków zespołu na takich, których temperamenty i forma pracy będą zgodne, przez co praca będzie szybsza i skuteczniejsza. Jedną z różnic jest też sposób komunikacji. W małych firmach pracownicy ze sobą rozmawiają, w dużych piszą e-maile. Wszystkie ustalenia ustne zazwyczaj trzeba potwierdzać mailowo, a przy natłoku obowiązków jest to uciążliwe, każdy jest anonimowy. Poza tym ograniczona zostaje relacja z innymi pracownikami, zdarza się tak, że osoba pracująca na tym samym piętrze z którą wymieniamy wiadomości elektroniczne codziennie, może nie wiedzieć jak wyglądamy. Przeszkodą w przypadku zatrudnienia w małej firmie może okazać się brak specjalistów na podobnym stanowisku. W korporacjach przynajmniej kilka osób wykonuje tę samą pracę, więc z problemem zawsze można zwrócić się o pomoc.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Bezpieczeństwo pracy

Pracownicy korporacji regularnie poddawani są okresowej ocenie pracowników. Dobre wyniki zapewniają nagrody – od biletów do kina, przez premię, po awans. W skrajnych przypadkach, brak postępów może zdecydować o zwolnieniu. Stąd też wzmożona, często niezdrowa, rywalizacja między pracownikami. Nieustanne porównywanie do innych wzmaga presję, która zamiast zwiększyć efektywność wywołuje jej spadek i zmusza zatrudnionego do pracy po godzinach. Prawdopodobieństwo, że korporacja upadnie jest bardzo małe, dzięki czemu pracownicy mają poczucie bezpieczeństwa.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA