Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie oparte na wynikach kroku po kroku

Zatrudnianie oparte na wynikach kandydata do pracy
Zatrudnianie oparte na wynikach kandydata do pracy
Shutterstock
Zatrudnianie oparte na wynikach może ułatwić rekrutację dobrego pracownika. Jak rekrutować w oparciu o wyniki kandydata do pracy a nie poprzez CV i rozmowę kwalifikacyjną? Oto poradnik, jak krok po kroku zatrudnić najlepszego pracownika.

"Kiedy wszystko jest już powiedziane i zrobione, okazuje się, że więcej powiedziano, niż zrobiono." Lou Holtz, trener futbolu amerykańskiego i dziennikarz sportowy

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Co zrobić, gdy trzeba zbudować zespół? Co zrobić, gdy jesteś odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników w miarę rozwoju firmy? Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepszych ludzi, jakich tylko możesz znaleźć? Zatrudnianie to trudna sprawa i nie ma niezawodnej metody, aby znaleźć, przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników i wykonawców. Błędy w zatrudnianiu są prawie zawsze kosztowne, a wybór nieodpowiedniej osoby może kosztować cię cenny czas i pieniądze, a także uszczuplić ograniczone zasoby energii i cierpliwości twojego zespołu.

Nie CV i rozmowa kwalifikacyjna a wyniki pracy

Dobrzy pracownicy i podwykonawcy to niekoniecznie ludzie, którzy mają najciekawsze CV lub najlepiej wypadają podczas rozmowy kwalifikacyjnej: najlepsi pracownicy to ci, którzy sumiennie wykonują zadania i dobrze współpracują z innymi członkami zespołu. W idealnej sytuacji szukasz osoby, która będzie wykonywać wartościową pracę, ucieszy się z tej możliwości i będzie ci się z nią przyjemnie pracowało na co dzień. Złota zasada zatrudniania głosi, że najlepszym prognostykiem przyszłych zachowań są wyniki osiągnięte w przeszłości. Jeśli chcesz zatrudnić kogoś, kto będzie osiągał dobre rezultaty w nadchodzących miesiącach i latach, musisz szukać wśród osób, które osiągały je w przeszłości. Oznacza to konieczność dogłębnego przeanalizowania dotychczasowych osiągnięć kandydata, a także umożliwienia każdemu poważnemu kandydatowi krótkotrwałej współpracy z tobą, zanim zatrudnisz go na dłużej.

Zatrudnianie oparte na wynikach krok po kroku

Pierwszym krokiem w procesie zatrudniania opartego na wynikach jest ogłoszenie, że poszukujesz pracownika. W większości firm rozpoczęcie rekrutacji wymaga sporządzenia opisu stanowiska, który jest albo publikowany w formie ogłoszenia, albo wykorzystywany przez rekrutera podczas przeszukiwania prywatnych sieci. Tak czy inaczej, opis stanowiska pracy nie powinien wyglądać jak reklama. Należy opisać, co kandydat będzie robił na co dzień, jeśli będzie pracował w twojej firmie, z taką ilością szczegółów, jaką tylko możesz udostępnić. Szukasz ludzi, których pociąga oferowana praca, a kandydatom trudno będzie określić, czy będą dobrze pasowali do stanowiska, jeśli starannie go nie opiszesz.

Następnie wybierz podstawowy sprawdzian, za pomocą którego sprawdzisz kandydatów. Na słabym rynku zatrudnienia pojawienie się nowej oferty pracy zazwyczaj uruchamia lawinę zgłoszeń, z których wiele pochodzi od kiepskich kandydatów. Trzeba mieć sposób na wyłonienie najbardziej obiecujących osób bez poświęcania zbyt dużej ilości czasu na każdego kandydata. Najczęstszym kryterium selekcji jest wykształcenie lub średnia ocen ze studiów, ale jest ono nieskuteczne, ponieważ nie mówi nic o aktualnym poziomie umiejętności kandydata. W ofercie zawrzyj konieczność udzielenia w zgłoszeniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, wymagających pewnej specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie. Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować najbardziej obiecujących kandydatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już wybierzesz kilka ciekawych kandydatur, poproś każdą z tych osób o pokazanie dwóch lub trzech najbardziej udanych projektów zrealizowanych do tej pory. Nie muszą one być związane ze stanowiskiem, na które rekrutujesz, ale powinny być to dokonania, z których kandydat jest dumny i które jego zdaniem odzwierciedlają jego umiejętności. Chodzi o to, aby zobaczyć przykłady dotychczasowych osiągnięć kandydata, co ułatwi ocenę jego względnego poziomu doświadczenia i etyki pracy. Jeśli kandydat twierdzi, że ma pięć lat doświadczenia w dziedzinie rozwoju produktu, ale nie może pokazać niczego, co stworzył, traktuj to jak sygnał ostrzegawczy.

Na tym etapie warto sprawdzić referencje. Przykłady wykonanych projektów powinny zawierać nazwiska i dane kontaktowe osób, z którymi kandydat współpracował podczas ich realizacji. Kontaktując się z nimi, powinieneś zadawać proste pytania, np. czy zdecydowaliby się na ponowną współpracę z kandydatem. Jeśli rozmówca się zawaha lub będzie unikał odpowiedzi, oznacza to, że nie. Jeśli nie możesz się dodzwonić do osoby udzielającej referencji, zostaw wiadomość i poproś o kontakt, jeśli kandydat jest wyjątkowy. Jeżeli jest, ktoś do ciebie od dzwoni. Jeżeli nie, kontaktu nie będzie.

Na koniec daj obiecującym kandydatom do zrealizowania krótkotrwały projekt lub scenariusz, aby na własne oczy zobaczyć, jak myślą, pracują i się komunikują. Małe projekty najlepiej się sprawdzają w przypadku wykwalifikowanych pracowników technicznych, natomiast scenariusze są najlepsze dla kandydatów, którzy będą odpowiedzialni za tworzenie produktów, marketing, sprzedaż, rozwój biznesu, finanse i zarządzanie. Wynikiem zadania powinien być pewnego rodzaju produkt: raport, prezentacja, zasób lub proces. Nie testuj kandydata w sztucznym środowisku – powinien on mieć swobodę korzystania z dowolnych narzędzi i zasobów, z którymi czuje się komfortowo. Powinien też mieć możliwość skontaktowania się z tobą, jeśli będzie miał pytania. Po zakończeniu projektu zaproś kandydata na spotkanie i pozwól mu zaprezentować wyniki. Taka prezentacja zastępuje rozmowę kwalifikacyjną. Celem projektu lub scenariusza jest ocena rzeczywistej pracy kandydata w realistycznym środowisku. Na czym kandydat skupia się w pierwszej kolejności? Co zauważa, a czego nie dostrzega? Jak wyjaśnia swoje wybory i zalecenia? Jak reaguje, gdy zadajesz pytania lub nie zgadzasz się z wnioskami? Zadania tego typu powinny być krótkie, wymagające nie więcej niż kilku godzin pracy.

Szanuj kandydatów do pracy

Szanuj kandydatów – proces zatrudniania nie powinien być przykrywką do uzyskania darmowej pomocy. Jeśli wolisz ocenić kandydatów na podstawie dłuższych projektów, zawsze możesz ich zatrudnić jako konsultantów w niepełnym wymiarze godzin, a następ nie, jeśli będziesz zadowolony z ich pracy, zaproponować im pełny etat.

Podsumowanie

Opisany powyżej ogólny proces rekrutacji jest prostym i skutecznym sposobem odkrywania i oceniania obiecujących pracowników i wykonawców. Należy pamiętać, że nie opiera się on na życiorysach i tradycyjnych rozmowach kwalifikacyjnych, które w gruncie rzeczy umożliwiają jedynie sprawdzenie, jak dobrze kandydat pisze CV i jak sobie radzi podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dopiero spojrzenie na wyniki osiągane w przeszłości i bezpośrednia ocena pracy kandydata pozwolą ci na zatrudnienie najlepszych specjalistów

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki Josha Kaufmana pt. „Indywidualny program MBA”.

Książka Josha Kaufmana „Indywidualny program MBA”

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

  Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

  Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

  Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

  Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

  Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

  Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

  Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

  Polacy kupują coraz mniej

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

  Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

  W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

  Bezrobocie stoi w miejscu

  Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

  Niedziela handlowa – kwiecień 2023

  W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

  Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

  We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

  Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

  Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

  GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

  GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

  Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

  Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

  „Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

  63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

  17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

  Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

  Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

  Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

  Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

  Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

  Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

  W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

  Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

  Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

  Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

  Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

  Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

  Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

  Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

  Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

  Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

  W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

  Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

  Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?