REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie

Karolina Mózgowiec
Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie
Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia okazują się najpopularniejszą zachętą do pracy w firmie. Jakie bariery napotykają pracodawcy planujący doszkalać pracowników? Jakie korzyści przynosi inwestycja w pracowników?

Szkolenia zachęcają do pracy

Aby przyciągnąć kandydatów do pracy, 60 proc. pracodawców oferuje szkolenia; 45 proc. podwyższa wynagrodzenia, by uczynić swoją ofertę bardziej atrakcyjną - wynika z raportu ManpowerGroup. Część firm jest skłonna obniżyć swoje wymagania wobec potencjalnych pracowników.

Autopromocja

Według raportu ponad ośmiu na dziesięciu polskich pracodawców zgłasza trudności związane z rekrutacją kadry dysponującej pożądanymi kompetencjami. By zapełnić wakaty, najczęściej stosowaną przez pracodawców zachętą (60 proc.) są szkolenia, rozwój umiejętności i opieka mentorska. 46 proc. firm wprowadza systemy poleceń i związane z nimi bonusy, a 45 proc. deklaruje, że podwyższa wynagrodzenia, by uczynić swoją ofertę bardziej atrakcyjną. Pracodawcy przyznają też, że proponują potencjalnym pracownikom elastyczne godziny wykonywania zadań (44 proc.) i większą liczbę benefitów pozapłacowych (32 proc.).

Część firm w celu przyciągnięcia kandydatów obniża swoje wymagania dotyczące doświadczenia i kwalifikacji (32 proc.). Najrzadziej stosowaną zachętą jest elastyczność w wyborze miejsca pracy. Takie rozwiązanie proponuje personelowi 26 proc. przedsiębiorstw.

Szkolenia dla pracowników - jakie bariery?

Ankietowani pracodawcy zostali też zapytani, z jakimi barierami muszą się mierzyć, chcąc rozwijać w swoich organizacjach programy szkoleniowe podnoszące kwalifikacje lub pomagające w nabywaniu nowych. 25 proc. wskazało, że największą barierą są dla nich kwestie finansowe, a 21 proc. - brak czasu na realizację takich programów. Co dziesiąty pracodawca stwierdził, że przeszkodą jest brak dostępu do odpowiednich partnerów biznesowych, którzy pomogą w profesjonalnym przeszkoleniu kadry. Tyle samo firm uznało, że nie rozwija programów podnoszenia kwalifikacji, ponieważ nie widzi takiej potrzeby. Pozostałe ograniczenia wskazywane przez przedsiębiorców dotyczą zaangażowania kadry zarządzającej (7 proc.), braku opracowanej strategii podnoszenia kwalifikacji w firmie (7 proc.) oraz niezrozumienia potrzeb rozwojowych w dziale HR (3 proc.).

Jakich pracowników szkolą pracodawcy?

Prawie połowa pracodawców (45 proc.) przyznała, że najczęściej oferuje szkolenia wyżej wykwalifikowanym pracownikom zatrudnionym już w organizacji. Podobny odsetek (44 proc.) odpowiedział, że najczęściej na szkolenia może liczyć niżej wykwalifikowany personel. Mniejsze szanse na udział w programach podnoszących kwalifikacje mają natomiast studenci i absolwenci będący dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej. W ich rozwój inwestuje 28 proc. pracodawców. Podobnie jest w przypadku pracowników 50+ oraz grup niedostatecznie reprezentowanych w firmach. Udział w programach podnoszących kwalifikacje lub pomagających w nabywaniu nowych proponuje im odpowiednio 21 proc. i 15 proc. organizacji. 14 proc. pracodawców nie zamierza inwestować w rozwój żadnej z wymienionych grup.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycja w rozwój pracowników - korzyści

"Rozwój pracowników prowadzony w zgodzie ze strategią biznesową firmy to ogromna szansa dla organizacji. Długofalowe zarządzanie talentami utrzymuje wysokie dopasowanie kompetencji kadry do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu zatrudnione osoby czują, że przynoszą organizacji wymierne rezultaty. Organizacje, które inwestują w rozwój swoich pracowników, tworzą kulturę uczenia się przez całe życie, co jest niezwykle ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy. Takie firmy zyskują markę pracodawcy z wyboru i przyciągają najlepszych specjalistów" - skomentowała Agnieszka Krzemień z ManpowerGroup.

Dodała, że rozwój umiejętności personelu nie zawsze musi się wiązać z dużym nakładem finansowym, ponadto powinien dotyczyć każdej grupy pracowników.

Dane pochodzą z badań "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" oraz "Niedobór talentów".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA