REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest wykonywanie poleceń pracodawcy. Zdarzają się sytuacje, że trzeba będzie powiedzieć "nie". Jak i kiedy odmawiać szefowi, aby zachować dobre relacje i nie narazić się na nieprzyjemności?

Wydawać by się mogło, że odmówienie szefowi musi wiązać się z prośbą o zrobienie czegoś nieetycznego, czy nielegalnego. Jednak mówienie „nie” może dotyczyć zwykłych codziennych sytuacji – kiedy mamy za dużo zadań, a daje się nam kolejne lub kiedy jesteśmy proszeni o coś, co zupełnie nie należy do naszych obowiązków.

REKLAMA

Autopromocja

Z pewnością bardzo trudno jest wprowadzić sztywną granicę między sytuacjami, kiedy możesz podejść negatywnie do poleceń szefa, a takimi, kiedy musisz zacisnąć zęby i wykonać zleconą pracę. Nikt nie chce być postrzegany w swoim miejscu pracy jako osoba, które nie współpracuje i odmawia pomocy. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy „nie” to najlepsza odpowiedź na polecenie przełożonego. W jakich momentach twoja odmowa będzie usprawiedliwiona?

Redakcja poleca: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesteś pochłonięty innymi zadaniami

Twój szef powinien wiedzieć za co jesteś odpowiedzialny i jakie obowiązki wykonujesz. Ma jednak prawo nie wiedzieć na jakim etapie zaawansowania jesteś w danych projektach i jak bardzo jesteś obłożony pracą. Jeśli czujesz, że liczba obowiązków znacznie przekracza twoje możliwości, a szef chce dodać ci jeszcze nowe zadanie, masz prawo odmówić. Nie mów jednak samego „nie”. Podaj argumenty, powiedz o zadaniach, które wykonujesz i określ ile czasu ci zajmują. Pokaż, ze już teraz z trudem wyrabiasz się w wyznaczonym czasie pracy, a każda dodatkowa rzecz będzie wiązała się z nadgodzinami. Przedyskutujcie sprawę i ustalcie priorytety. Być może część wykonywanych zadań można przełożyć na później i zająć się w pierwszej kolejności nowym zadaniem­ – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zadanie nie odpowiada twoim umiejętnościom

Nikt nie chodzi do myjni samochodowej, żeby umyć zęby. Nie możesz podejmować się bezrefleksyjnie projektów, które są kompletnie z innej dziedziny niż twoja. W momencie, gdy jesteś poproszony o zrobienie czegoś, co nie odpowiada w żaden sposób twoim umiejętnościom i zajmowanemu przez ciebie stanowisku, to może być czas na poważną rozmowę. Pamiętaj, że podejmowanie się tego typu zadania może zakończyć się spektakularną porażką, więc warto powiedzieć przełożonemu, że preferowałbyś projekt, który jesteś w stanie zrealizować w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowo, tego typu rozmowa jest też odpowiednim momentem, żeby zasugerować szkolenie, w czasie którego posiądziesz nowe umiejętności i przy najbliższej okazji będziesz już mógł podjąć się nowego zadania. Pokażesz w ten sposób, że odmawiasz bo jesteś świadomym siebie i swoich umiejętności pracownikiem, dbasz o swój rozwój i dobro firmy.

Polecenie jest nieetyczne, bądź nielegalne

Jak było powiedziane wcześniej, niezaprzeczalnie nikt nie ma prawa zmusić cię do podejmowania działań noszących znamiona przestępstwa lub wątpliwych moralnie. Jeśli jednak zostaniesz o to kiedykolwiek poproszony, musisz wykazać się ostrożnością. Jeśli taka sytuacja zdarzy się raz, może powtórzyć się w przyszłości. Jeśli podejrzewasz swojego przełożonego o działania na granicy prawa, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby. To też jednoznaczny sygnał do tego, aby wręczyć wypowiedzenie i poszukać innej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA