REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest wykonywanie poleceń pracodawcy. Zdarzają się sytuacje, że trzeba będzie powiedzieć "nie". Jak i kiedy odmawiać szefowi, aby zachować dobre relacje i nie narazić się na nieprzyjemności?

Wydawać by się mogło, że odmówienie szefowi musi wiązać się z prośbą o zrobienie czegoś nieetycznego, czy nielegalnego. Jednak mówienie „nie” może dotyczyć zwykłych codziennych sytuacji – kiedy mamy za dużo zadań, a daje się nam kolejne lub kiedy jesteśmy proszeni o coś, co zupełnie nie należy do naszych obowiązków.

Autopromocja

Z pewnością bardzo trudno jest wprowadzić sztywną granicę między sytuacjami, kiedy możesz podejść negatywnie do poleceń szefa, a takimi, kiedy musisz zacisnąć zęby i wykonać zleconą pracę. Nikt nie chce być postrzegany w swoim miejscu pracy jako osoba, które nie współpracuje i odmawia pomocy. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy „nie” to najlepsza odpowiedź na polecenie przełożonego. W jakich momentach twoja odmowa będzie usprawiedliwiona?

Redakcja poleca: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesteś pochłonięty innymi zadaniami

Twój szef powinien wiedzieć za co jesteś odpowiedzialny i jakie obowiązki wykonujesz. Ma jednak prawo nie wiedzieć na jakim etapie zaawansowania jesteś w danych projektach i jak bardzo jesteś obłożony pracą. Jeśli czujesz, że liczba obowiązków znacznie przekracza twoje możliwości, a szef chce dodać ci jeszcze nowe zadanie, masz prawo odmówić. Nie mów jednak samego „nie”. Podaj argumenty, powiedz o zadaniach, które wykonujesz i określ ile czasu ci zajmują. Pokaż, ze już teraz z trudem wyrabiasz się w wyznaczonym czasie pracy, a każda dodatkowa rzecz będzie wiązała się z nadgodzinami. Przedyskutujcie sprawę i ustalcie priorytety. Być może część wykonywanych zadań można przełożyć na później i zająć się w pierwszej kolejności nowym zadaniem­ – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zadanie nie odpowiada twoim umiejętnościom

Nikt nie chodzi do myjni samochodowej, żeby umyć zęby. Nie możesz podejmować się bezrefleksyjnie projektów, które są kompletnie z innej dziedziny niż twoja. W momencie, gdy jesteś poproszony o zrobienie czegoś, co nie odpowiada w żaden sposób twoim umiejętnościom i zajmowanemu przez ciebie stanowisku, to może być czas na poważną rozmowę. Pamiętaj, że podejmowanie się tego typu zadania może zakończyć się spektakularną porażką, więc warto powiedzieć przełożonemu, że preferowałbyś projekt, który jesteś w stanie zrealizować w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowo, tego typu rozmowa jest też odpowiednim momentem, żeby zasugerować szkolenie, w czasie którego posiądziesz nowe umiejętności i przy najbliższej okazji będziesz już mógł podjąć się nowego zadania. Pokażesz w ten sposób, że odmawiasz bo jesteś świadomym siebie i swoich umiejętności pracownikiem, dbasz o swój rozwój i dobro firmy.

Polecenie jest nieetyczne, bądź nielegalne

Jak było powiedziane wcześniej, niezaprzeczalnie nikt nie ma prawa zmusić cię do podejmowania działań noszących znamiona przestępstwa lub wątpliwych moralnie. Jeśli jednak zostaniesz o to kiedykolwiek poproszony, musisz wykazać się ostrożnością. Jeśli taka sytuacja zdarzy się raz, może powtórzyć się w przyszłości. Jeśli podejrzewasz swojego przełożonego o działania na granicy prawa, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby. To też jednoznaczny sygnał do tego, aby wręczyć wypowiedzenie i poszukać innej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA