REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityczne zagrania w miejscu pracy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Polityczne zagrania w miejscu pracy. / Fot. Fotolia
Polityczne zagrania w miejscu pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polityczne zagrania mają miejsce także w zakładzie pracy. Z jakimi typami polityków można się spotkać w firmie? Jak unikać konfrontacji z tego typu pracownikami?

Polityczne gry w pracy

W prawdziwych politycznych pojedynkach większość z nas uczestniczy biernie – obserwując przed ekranami telewizorów zaciekłe dyskusje oponentów politycznych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że „polityczni gracze” są obecni również bardzo blisko nas, np. w pracy. Porady eksperta monsterpolska.pl pomogą ich zidentyfikować i uniknąć wciągnięcia w ich rozgrywki.

REKLAMA

Autopromocja

W dzisiejszych czasach, kiedy rywalizacja na rynku pracy bywa często bardzo zaciekła, niektórzy uciekają się do taktycznych i niekoniecznie uczciwych działań, które mają na celu umocnienie ich pozycji w firmie. Może to być rozsiewanie plotek, schlebianie szefowi czy wykonywanie pracy swoich współpracowników bez ich wiedzy.

W biurze możemy natknąć się na różne typy „graczy”. Warto być świadomym jak działają, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wywołanych ich intrygami.

Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Ekspert

Uwielbia spekulować na temat tego, co dzieje się w biurze. Oczywiście, mogą to być prawdziwe, wiarygodne informacje, ale równie dobrze „ekspert” może rozpowszechniać plotki i kłamstwa. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tego typu osobą, wysłuchajmy tego, co ma do powiedzenia, ale pod żadnym pozorem, nie przekazujmy dalej informacji, jeśli sami nie chcemy być posądzeni o plotkarstwo – zaznacza Małgorzata Majewska. Często takie postępowanie ma na celu ośmieszenie kogoś – samą treścią plotki, bądź też doprowadzenie do sytuacji, w której również inne osoby, zostaną oskarżone o pomówienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Lobbysta

Zaciekle walczy o wysoki priorytet swoich projektów. Jednak nie zawsze ma najlepsze pomysły i zazwyczaj nie jest skłonny wysłuchać zdania innych. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o poruszanych przez niego zagadnieniach i starannie oceniać zasadność kwestii. Jeśli prosi o wsparcie jego działań – być może rzeczywiście jego projekt jest godny uwagi – podkreśla Małgorzata Majewska. Pamiętajmy jednak, że pracownicy, którzy nie mają w nawyku „lobbowania”, mogą mieć do zaoferowania o wiele lepsze pomysły. Powinniśmy zatem być świadomi działań współpracowników, żeby móc z pełną odpowiedzialnością poprzeć te najlepsze.

Manipulator

Jest czarujący i charyzmatyczny, ale stara się wspinać po szczeblach kariery bardziej poprzez manipulację niż kreatywne pomysły i ciężką pracę. Osoba ta będzie krytykować współpracowników i przypisywać sobie zasługi za pracę innych.

Kiedy jesteśmy celem tego typu działań, zadbajmy o swoją pozycję – zwróćmy się do szefa i opiszmy całą sytuację. W przypadku konfrontacji z manipulatorem w obecności przełożonego, bądźmy przygotowani na obronę naszych racji – osoby tego typu łatwo nie odpuszczają i mogą uciekać się do kłamstwa, które my musimy być w stanie zdemaskować. Dlatego też, podczas konfrontacji nie podsuwajmy „manipulatorowi” argumentów i nie reagujmy agresywnie.

Kiedy spotkanie służbowe będzie efektywne?

Doradca

Ma bliskie relacje z zarządem firmy. Stanowi „uszy i oczy” szefa. Nie musi się to wiązać z nieczystymi zagrywkami czy podlizywaniem się. Często tego typu pracownicy są w firmie od lat i ciężką pracą doszli do swojej obecnej pozycji. Z racji tego, że znają także pracowników kadr, są nieoficjalnymi doradcami zarządu.

Powinniśmy się liczyć z takimi osobami – starajmy się nawiązać z nimi dobre relacje, jednak nie uciekajmy się do donosicielstwa czy plotkarstwa.

REKLAMA

Najlepszym sposobem na uniknięcie prawdopodobieństwa współpracy z biurowymi politykami, jest zwrócenie uwagi na znaki ostrzegawcze już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli osoba nas rekrutująca w trakcie rozmowy komentuje wydarzenia w firmie, obmawia współpracowników czy ujawnia poufne informacje, powinniśmy się zastanowić,  czy chcemy pracować z takimi osobami – przestrzega Małgorzata Majewska.

Jeśli z kolei w naszym miejscu pracy nagminnie mamy do czynienia z „politycznymi zagraniami”, a nie mamy możliwości zmiany pracy, musimy być ponad - skupmy się na wynikach naszej pracy i mimo wszystko zachowajmy jak najlepsze nastawienie, nie wchodząc w żadne polityczne rozgrywki.

Jak utrzymać dobre stosunki z pracownikami?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA