REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityczne zagrania w miejscu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Polityczne zagrania w miejscu pracy. / Fot. Fotolia
Polityczne zagrania w miejscu pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polityczne zagrania mają miejsce także w zakładzie pracy. Z jakimi typami polityków można się spotkać w firmie? Jak unikać konfrontacji z tego typu pracownikami?

Polityczne gry w pracy

W prawdziwych politycznych pojedynkach większość z nas uczestniczy biernie – obserwując przed ekranami telewizorów zaciekłe dyskusje oponentów politycznych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że „polityczni gracze” są obecni również bardzo blisko nas, np. w pracy. Porady eksperta monsterpolska.pl pomogą ich zidentyfikować i uniknąć wciągnięcia w ich rozgrywki.

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, kiedy rywalizacja na rynku pracy bywa często bardzo zaciekła, niektórzy uciekają się do taktycznych i niekoniecznie uczciwych działań, które mają na celu umocnienie ich pozycji w firmie. Może to być rozsiewanie plotek, schlebianie szefowi czy wykonywanie pracy swoich współpracowników bez ich wiedzy.

W biurze możemy natknąć się na różne typy „graczy”. Warto być świadomym jak działają, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wywołanych ich intrygami.

Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Ekspert

Uwielbia spekulować na temat tego, co dzieje się w biurze. Oczywiście, mogą to być prawdziwe, wiarygodne informacje, ale równie dobrze „ekspert” może rozpowszechniać plotki i kłamstwa. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tego typu osobą, wysłuchajmy tego, co ma do powiedzenia, ale pod żadnym pozorem, nie przekazujmy dalej informacji, jeśli sami nie chcemy być posądzeni o plotkarstwo – zaznacza Małgorzata Majewska. Często takie postępowanie ma na celu ośmieszenie kogoś – samą treścią plotki, bądź też doprowadzenie do sytuacji, w której również inne osoby, zostaną oskarżone o pomówienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Lobbysta

Zaciekle walczy o wysoki priorytet swoich projektów. Jednak nie zawsze ma najlepsze pomysły i zazwyczaj nie jest skłonny wysłuchać zdania innych. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o poruszanych przez niego zagadnieniach i starannie oceniać zasadność kwestii. Jeśli prosi o wsparcie jego działań – być może rzeczywiście jego projekt jest godny uwagi – podkreśla Małgorzata Majewska. Pamiętajmy jednak, że pracownicy, którzy nie mają w nawyku „lobbowania”, mogą mieć do zaoferowania o wiele lepsze pomysły. Powinniśmy zatem być świadomi działań współpracowników, żeby móc z pełną odpowiedzialnością poprzeć te najlepsze.

Manipulator

REKLAMA

Jest czarujący i charyzmatyczny, ale stara się wspinać po szczeblach kariery bardziej poprzez manipulację niż kreatywne pomysły i ciężką pracę. Osoba ta będzie krytykować współpracowników i przypisywać sobie zasługi za pracę innych.

Kiedy jesteśmy celem tego typu działań, zadbajmy o swoją pozycję – zwróćmy się do szefa i opiszmy całą sytuację. W przypadku konfrontacji z manipulatorem w obecności przełożonego, bądźmy przygotowani na obronę naszych racji – osoby tego typu łatwo nie odpuszczają i mogą uciekać się do kłamstwa, które my musimy być w stanie zdemaskować. Dlatego też, podczas konfrontacji nie podsuwajmy „manipulatorowi” argumentów i nie reagujmy agresywnie.

Kiedy spotkanie służbowe będzie efektywne?

Doradca

Ma bliskie relacje z zarządem firmy. Stanowi „uszy i oczy” szefa. Nie musi się to wiązać z nieczystymi zagrywkami czy podlizywaniem się. Często tego typu pracownicy są w firmie od lat i ciężką pracą doszli do swojej obecnej pozycji. Z racji tego, że znają także pracowników kadr, są nieoficjalnymi doradcami zarządu.

Powinniśmy się liczyć z takimi osobami – starajmy się nawiązać z nimi dobre relacje, jednak nie uciekajmy się do donosicielstwa czy plotkarstwa.

REKLAMA

Najlepszym sposobem na uniknięcie prawdopodobieństwa współpracy z biurowymi politykami, jest zwrócenie uwagi na znaki ostrzegawcze już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli osoba nas rekrutująca w trakcie rozmowy komentuje wydarzenia w firmie, obmawia współpracowników czy ujawnia poufne informacje, powinniśmy się zastanowić,  czy chcemy pracować z takimi osobami – przestrzega Małgorzata Majewska.

Jeśli z kolei w naszym miejscu pracy nagminnie mamy do czynienia z „politycznymi zagraniami”, a nie mamy możliwości zmiany pracy, musimy być ponad - skupmy się na wynikach naszej pracy i mimo wszystko zachowajmy jak najlepsze nastawienie, nie wchodząc w żadne polityczne rozgrywki.

Jak utrzymać dobre stosunki z pracownikami?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA