REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odchodzę z pracy - jak poinformować pracodawcę?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Odchodzę z pracy - jak poinformować pracodawcę? / Fot. Fotolia
Odchodzę z pracy - jak poinformować pracodawcę? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformować pracodawcę o tym, że odchodzę z pracy? Warto napisać list z rezygnacją, w którym zawrze się argumentację swojej decyzji.

Jak napisać profesjonalny list rezygnacyjny?

Nieważne, czy otworzyły się przed Tobą drzwi do kariery w innej firmie, czy podjąłeś decyzję o rozstaniu z obecnym pracodawcą z przyczyn osobistych – na zakończenie takiej współpracy powinieneś przygotować odpowiedni list z rezygnacją.

REKLAMA

Autopromocja

Głównym celem takiego dokumentu będzie rzetelne poinformowanie przełożonego o powodach Twojej rezygnacji w taki sposób, by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Poniższe wskazówki pomogą Ci profesjonalnie sformułować swoje myśli:

Wstęp

We wprowadzeniu listu musi być zawarte zdanie o Twoim ustąpieniu z danego stanowiska oraz co najważniejsze – podanie określonej daty, do której będziesz pełnił jeszcze swoje obowiązki w firmie.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Dobrym przykładem jest sformułowanie: „Uprzejmie poproszę o pozytywne rozpatrzenie tego listu jako zawiadomienia o mojej rezygnacji ze stanowiska (tu nazwa). Mój okres wypowiedzenia obejmować będzie czas od...(tu data)”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwinięcie

W tym miejscu należy wymienić szczere powody swojej rezygnacji i jednocześnie okazać wdzięczność za czas spędzony w firmie. Oto kilka zwrotów, aby oświadczyć, że odchodzisz:

Gdy znalazłeś nową pracę: "Przyjąłem propozycję pracy na stanowisku (tu nazwa). Pomoże mi to rozwinąć moje mocne strony oraz pozwoli stać się specjalistą w branży.

Gdy rezygnujesz z powodu kłopotów zdrowotnych: „Bardzo żałuję, że muszę odejść, ale moja sytuacja zdrowotna pogorszyła się, co uniemożliwia mi efektywne kontynuowanie realizacji obowiązków na danym stanowisku”

Gdy rezygnujesz z powodu wyprowadzki do innego miasta: „Mój współmałżonek/ współmałżonka otrzymał(a) intratną propozycję pracy w innym mieście. Wspólnie podjęliśmy więc decyzję o wyprowadzce, dlatego jestem zmuszony/ zmuszona zrezygnować z obecnego stanowiska”.

Zadaj pytanie na FORUM

Gdy nie godzisz się na przeniesie: „Jestem wdzięczny/a za ofertę przeniesienia do innego biura. Na ten moment moja rodzina nie może sobie jednak na to pozwolić, dlatego z żalem muszę zrezygnować z takiej szansy”.

Zakończenie

Twój list powinien zawierać na końcu podziękowanie za daną Ci przez pracodawcę szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji czy samorozwój. Dodaj, że wiele się nauczyłeś, poznałeś ciekawych ludzi i że bardzo cenisz atmosferę firmową. Wyraź również chęć utrzymywania dalszego kontaktu. Na przykład: „Mam nadzieję, że nasze drogi nie rozejdą się i będziemy mogli w dalszym ciągu pielęgnować nasze relacje biznesowe. Najlepsze życzenia dla Pana/ Pani i całego personelu” – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Pożegnanie pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA