REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Rekrutacja pracowników na progu rewolucji

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować proces rekrutacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja to nowoczesne narzędzie, które może znacząco wspomóc i ulepszyć proces rekrutacji, poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii przetwarzania danych i analizy. Tradycyjne metody rekrutacji, choć skuteczne, mogą być kosztowne i czasochłonne. 
rozwiń >

Rekrutacja pracowników stała się jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoją firmy w obliczu szybko zmieniającego się świata biznesu i coraz większej konkurencji na rynku pracy. Z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja.

REKLAMA

Autopromocja

Analiza zgłoszeń rekrutacyjnych

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować proces rekrutacji w pierwszej kolejności w analizie zgłoszeń rekrutacyjnych. Przesiewanie dziesiątek czy setek zgłoszeń może być czasochłonne i monotonne. W tym miejscu wkracza sztuczna inteligencja, wykorzystująca algorytmy przetwarzania języka naturalnego do automatycznego analizowania CV i listów motywacyjnych kandydatów.

Sztuczna inteligencja jest w stanie w sposób efektywny i precyzyjny wyróżniać kluczowe informacje, takie jak umiejętności, doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. Algorytmy są w stanie identyfikować terminy związane z poszczególnymi kompetencjami i wiedzą, dzięki czemu proces wstępnego przesiewania kandydatów może być znacznie skrócony, a rekruterzy mogą skupić się na analizie bardziej złożonych aspektów.

Co to jest Sztuczna Inteligencja?

Personalizacja doświadczenia kandydatów

Współcześni kandydaci oczekują spersonalizowanego podejścia podczas procesu rekrutacji. Dzięki sztucznej inteligencji, firmy mają możliwość dostosowania doświadczenia rekrutacyjnego do indywidualnych preferencji i oczekiwań kandydatów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując dane dostępne publicznie, takie jak profile społecznościowe czy wcześniejsze interakcje z firmą, systemy SI mogą tworzyć bardziej spersonalizowane komunikaty i oferty pracy, co zwiększa szanse na przyciągnięcie najlepszych talentów.

Eliminowanie uprzedzeń w procesie rekrutacji

Problem uprzedzeń w procesie rekrutacji jest realny i może prowadzić do niesprawiedliwego traktowania kandydatów. Ludzkie decyzje są podatne na subiektywne wpływy i nieświadome uprzedzenia, co może wpłynąć na wybór pracowników. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana w celu zminimalizowania tego zagrożenia.

Algorytmy przetwarzania danych, ucząc się na podstawie ogromnych zbiorów informacji, mogą dokonywać oceny kandydatów na podstawie obiektywnych kryteriów. To znacznie redukuje ryzyko wpływu uprzedzeń na decyzje rekrutacyjne. Jednakże ważne jest, aby zapewnić odpowiednie zrozumienie algorytmów rekruterom i dostosować je w taki sposób, aby unikać błędów systemowych.

Analiza aktywności online kandydatów

W dobie digitalizacji, wiele informacji o kandydatach można znaleźć w Internecie. Wielu kandydatów udziela się na platformach społecznościowych, publikuje swoje osiągnięcia, a nawet udziela się w branżowych dyskusjach. Sztuczna inteligencja może skanować te źródła i wydobywać informacje istotne z punktu widzenia rekrutacji.

Analiza aktywności online może dostarczyć cennego kontekstu dotyczącego pasji, zainteresowań czy zaangażowania kandydatów. W rezultacie rekruterzy mogą lepiej zrozumieć, jak dana osoba wpisuje się w kulturę firmy i jakie wartości reprezentuje.

Testy umiejętności i prognozy sukcesu zawodowego

REKLAMA

Kolejnym sposobem, w jaki sztuczna inteligencja może wspomóc rekrutację, jest tworzenie interaktywnych testów umiejętności. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów, możliwe jest stworzenie testów, które mierzą konkretną wiedzę i zdolności kandydatów. Tego rodzaju testy mogą pomóc ocenić umiejętności techniczne czy analityczne.

Ponadto, na podstawie analizy danych dotyczących wcześniejszych pracowników i ich osiągnięć, sztuczna inteligencja może przewidywać potencjalny sukces zawodowy konkretnych kandydatów. To z kolei może dostarczyć rekruterom dodatkowych informacji i wsparcia podczas podejmowania decyzji.

Wyzwania i przyszłość sztucznej inteligencji w rekrutacji

Mimo licznych korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji, istnieją również pewne wyzwania i kwestie do rozważenia. Po pierwsze, istnieje obawa dotycząca prywatności danych kandydatów. Firmy muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie informacji osobistych oraz o transparentność w procesie wykorzystania tych danych.

Kolejnym wyzwaniem jest właściwa kalibracja algorytmów. Błędy systemowe mogą prowadzić do niesprawiedliwych decyzji i w rezultacie do utraty zaufania kandydatów wobec firm. Konieczne jest ciągłe uczenie algorytmów na podstawie rzeczywistych wyników rekrutacji, aby dostosować je do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań rynku pracy.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma potencjał rewolucjonizować proces rekrutacji pracowników poprzez automatyzację i analizę danych. Może ona przyczynić się do skrócenia czasu procesu rekrutacyjnego, zwiększenia trafności wyboru kandydatów oraz eliminacji uprzedzeń. Niemniej jednak, ważne jest, aby integrować te technologie w sposób odpowiedzialny i z zachowaniem odpowiedniego balansu między automatyzacją a ludzkim elementem.

 W ten sposób, wykorzystując potencjał sztucznej inteligencji, firmy mogą skuteczniej dostosować się do wymagań rynku pracy i przyciągnąć najlepsze talenty do swoich zespołów.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA