REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna Inteligencja w HR. Nowa era retencji talentów

Rotacja kadr to wyzwanie dla wielu organizacji na całym świecie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rotacja kadr to wyzwanie dla wielu organizacji na całym świecie. Wielokrotne odejścia pracowników mogą negatywnie wpłynąć na stabilność działalności, koszty związane z procesem rekrutacji oraz jakość środowiska pracy. W odpowiedzi na te wyzwania, technologia, a konkretnie sztuczna inteligencja, wkracza na scenę, oferując narzędzia i strategie, które umożliwiają prognozowanie fluktuacji pracowników i wdrożenie skutecznych działań retencyjnych. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się, jak sztuczna inteligencja zmienia dziedzinę retencji talentów.

Autopromocja

SI jako nowoczesne narzędzie analityczne

Sztuczna inteligencja, wyposażona w zaawansowane algorytmy analizy danych, może przyczynić się do odkrycia ukrytych wzorców i sygnałów związanych z fluktuacją pracowników. Dzięki analizie historycznych danych dotyczących odejść pracowników oraz ich profilu zawodowego, systemy SI mogą identyfikować czynniki, które wpływają na decyzje o opuszczeniu firmy. Współczesne technologie umożliwiają gromadzenie ogromnych ilości danych z różnych obszarów działalności firmy. 

Przewidywanie na podstawie danych behawioralnych

Jednym z kluczowych aspektów prognozowania fluktuacji pracowników za pomocą SI jest analiza danych behawioralnych. Systemy SI są w stanie zbierać i analizować informacje o zachowaniach pracowników, takich jak aktywność wewnętrznych platform komunikacyjnych, interakcje z przełożonymi czy poziom zaangażowania w projekty. Te dane mogą dostarczyć cennego kontekstu w procesie przewidywania, umożliwiając identyfikację pracowników narażonych na większe ryzyko odejścia.

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne

Prognozowanie fluktuacji pracowników nie ogranicza się wyłącznie do analizy wewnętrznych danych. Wpływ na decyzję pracownika o odejściu może mieć wiele czynników zewnętrznych, takich jak zmiany w branży, oferty konkurencji czy obecna sytuacja gospodarcza. Sztuczna inteligencja może łączyć dane wewnętrzne z informacjami pochodzącymi ze źródeł zewnętrznych, tworząc bardziej kompleksową i dokładną analizę, która pozwala przewidzieć ewentualne zmiany w strukturze zatrudnienia.

Tworzenie modeli predykcyjnych

Modelowanie predykcyjne stanowi istotną część wykorzystania sztucznej inteligencji w prognozowaniu fluktuacji pracowników. Bazując na analizie danych historycznych i zachowań pracowników, systemy SI tworzą modele predykcyjne, które są w stanie ocenić prawdopodobieństwo odejścia konkretnego pracownika w określonym okresie czasu. Te modele mogą dostarczyć wartościowych wskazówek, które pozwalają na zastosowanie odpowiednich działań retencyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modelowanie predykcyjne w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Personalizowane strategie retencyjne

Personalizacja strategii to klucz do skutecznej retencji talentów. Każdy pracownik jest inny, ma unikalne potrzeby i motywacje. Sztuczna inteligencja może dostosować strategie retencyjne do indywidualnych profilów pracowników. Na podstawie analizy zachowań i preferencji pracownika, SI może rekomendować konkretne działania, które zwiększają szanse na zatrzymanie go w firmie. 

Może to obejmować zaproponowanie projektów zgodnych z zainteresowaniami pracownika, udostępnienie rozwojowych ścieżek kariery czy dostosowanie pakietu benefitów.

Analiza efektywności działań retencyjnych

Sztuczna inteligencja nie tylko pomaga w przewidywaniu fluktuacji pracowników, ale również pozwala na monitorowanie efektywności podjętych działań retencyjnych. Systemy SI mogą śledzić, czy wprowadzone zmiany i inicjatywy rzeczywiście przyczyniają się do zatrzymania pracowników. Analiza danych z okresu po wdrożeniu działań retencyjnych pozwala na ocenę ich wpływu na redukcję fluktuacji oraz ewentualne dostosowanie strategii w oparciu o wyniki.

Wyzwania i ograniczenia

Chociaż sztuczna inteligencja niesie za sobą liczne korzyści w prognozowaniu fluktuacji pracowników, istnieją również wyzwania i ograniczenia, które trzeba uwzględnić. Warto pamiętać, że SI opiera się na analizie danych historycznych, a przyszłe zachowania pracowników mogą być pod wpływem niewykrytych czynników. Ponadto, istnieje ryzyko, że pracownicy mogą odczuwać dyskomfort, gdy dowiadują się, że są oceniani za pomocą algorytmów.

Podsumowując, sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie retencji talentów. Wykorzystując zaawansowane algorytmy analizy danych, systemy SI mogą przewidywać fluktuację pracowników i tworzyć skuteczne strategie retencyjne. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi, z zachowaniem równowagi między technologią a czynnikiem ludzkim. Dzięki SI organizacje mają szansę na stworzenie bardziej stabilnego środowiska pracy i zatrzymanie cennych talentów na dłużej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA