REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Rozmowy w sprawie pracy z użyciem nowych narzędzi

Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja oferuje narzędzia, które mogą znacząco wspomóc rozmowy z kandydatami
Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja oferuje narzędzia, które mogą znacząco wspomóc rozmowy z kandydatami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja odmienia rozmowy rekrutacyjne. Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja oferuje narzędzia, które mogą znacząco wspomóc rozmowy z kandydatami. 

Rekrutacja pracowników to kluczowy etap w życiu każdej firmy. Szukanie najlepszych talentów wymaga zaangażowania, czasu i dokładności. W tym artykule spojrzymy bliżej na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zmieniać sposób, w jaki firmy prowadzą te rozmowy, dostarczając zarówno korzyści, jak i wyzwania.

Autopromocja

Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na pracę działów HR i rozwój biznesu?

Personalizacja komunikacji

Jednym z kluczowych aspektów skutecznych rozmów rekrutacyjnych jest umiejętność nawiązania autentycznego i spersonalizowanego kontaktu z kandydatami. Właśnie w tym obszarze sztuczna inteligencja ma wiele do zaoferowania. Dzięki analizie danych z różnych źródeł, takich jak profile społecznościowe czy wcześniejsze interakcje z firmą, systemy SI mogą generować spersonalizowane komunikaty.

Na przykład, przed rozmową rekrutacyjną, system może dostarczyć rekruterowi informacji na temat zainteresowań, osiągnięć czy doświadczenia kandydata. To z kolei pozwala na lepsze dostosowanie treści rozmowy do konkretnej osoby, tworząc bardziej komfortową atmosferę.

Wstępne przesiewanie kandydatów

Sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w wstępnym przesiewaniu kandydatów na etapie rekrutacji. Zadanie analizy dziesiątek czy setek zgłoszeń może być czasochłonne i pracochłonne. Dzięki algorytmom przetwarzania języka naturalnego, systemy SI są w stanie skanować CV i listy motywacyjne, wyodrębniać kluczowe informacje oraz dokonywać porównań z wymaganiami stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesiewanie kandydatów za pomocą sztucznej inteligencji może znacząco przyspieszyć cały proces, pozostawiając rekruterom więcej czasu na bardziej zaawansowaną analizę i interakcję z wybranymi kandydatami.

Analiza języka ciała i emocji

W trakcie rozmów rekrutacyjnych, ważne jest nie tylko to, co kandydat mówi, ale także jak to mówi. Sztuczna inteligencja może pomóc w analizie języka ciała i emocji kandydatów podczas rozmów wideo. Zaawansowane algorytmy potrafią wykrywać mikroekspresje, zmiany tonu głosu oraz inne subtelne sygnały, które mogą wskazywać na pewność siebie, niepewność, entuzjazm czy stres.

Rekruterzy mogą otrzymać narzędzia, które pozwolą na wnikliwą analizę tych aspektów, co może dostarczyć dodatkowych informacji dotyczących postaw i charakteru kandydatów.

Analiza języka ciała i emocji podczas rozmowy o pracę

Automatyzacja harmonogramów i zadań

Sztuczna inteligencja może również usprawnić logistykę rozmów rekrutacyjnych poprzez automatyzację harmonogramów i zadań. Systemy SI mogą wspomagać rekruterów poprzez proponowanie dostępnych terminów spotkań, dostosowanych do zarówno do kalendarza rekrutera, jak i kandydata.

Dodatkowo, sztuczna inteligencja może wysyłać automatyczne przypomnienia o nadchodzących rozmowach, co zwiększa profesjonalizm firmy oraz minimalizuje ryzyko przeoczenia ważnych spotkań.

Wyzwania i aspekty etyczne 

Mimo licznych korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w rozmowach rekrutacyjnych, istnieją również wyzwania i etyczne aspekty, które trzeba uwzględnić. Ważne jest, aby zachować równowagę między wykorzystaniem narzędzi technologicznych a ludzkim kontaktem. Zbyt duża automatyzacja może prowadzić do utraty empatii i spersonalizowania.

Ponadto, ważne jest również, aby zapewnić transparentność wobec kandydatów. Powinni oni być świadomi, że uczestniczą w procesie rekrutacyjnym wspomaganym przez sztuczną inteligencję. Jest to istotne dla budowania zaufania i poszanowania wobec kandydatów.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma potencjał rewolucjonizować sposób, w jaki firmy przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne. Dzięki analizie danych, automatyzacji i analizie języka ciała, proces ten może stać się bardziej efektywny, trafny i profesjonalny.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA