REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Rozmowy w sprawie pracy z użyciem nowych narzędzi

Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja oferuje narzędzia, które mogą znacząco wspomóc rozmowy z kandydatami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja odmienia rozmowy rekrutacyjne. Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja oferuje narzędzia, które mogą znacząco wspomóc rozmowy z kandydatami. 

Rekrutacja pracowników to kluczowy etap w życiu każdej firmy. Szukanie najlepszych talentów wymaga zaangażowania, czasu i dokładności. W tym artykule spojrzymy bliżej na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zmieniać sposób, w jaki firmy prowadzą te rozmowy, dostarczając zarówno korzyści, jak i wyzwania.

REKLAMA

Autopromocja

Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na pracę działów HR i rozwój biznesu?

Personalizacja komunikacji

Jednym z kluczowych aspektów skutecznych rozmów rekrutacyjnych jest umiejętność nawiązania autentycznego i spersonalizowanego kontaktu z kandydatami. Właśnie w tym obszarze sztuczna inteligencja ma wiele do zaoferowania. Dzięki analizie danych z różnych źródeł, takich jak profile społecznościowe czy wcześniejsze interakcje z firmą, systemy SI mogą generować spersonalizowane komunikaty.

Na przykład, przed rozmową rekrutacyjną, system może dostarczyć rekruterowi informacji na temat zainteresowań, osiągnięć czy doświadczenia kandydata. To z kolei pozwala na lepsze dostosowanie treści rozmowy do konkretnej osoby, tworząc bardziej komfortową atmosferę.

Wstępne przesiewanie kandydatów

Sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w wstępnym przesiewaniu kandydatów na etapie rekrutacji. Zadanie analizy dziesiątek czy setek zgłoszeń może być czasochłonne i pracochłonne. Dzięki algorytmom przetwarzania języka naturalnego, systemy SI są w stanie skanować CV i listy motywacyjne, wyodrębniać kluczowe informacje oraz dokonywać porównań z wymaganiami stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesiewanie kandydatów za pomocą sztucznej inteligencji może znacząco przyspieszyć cały proces, pozostawiając rekruterom więcej czasu na bardziej zaawansowaną analizę i interakcję z wybranymi kandydatami.

Analiza języka ciała i emocji

W trakcie rozmów rekrutacyjnych, ważne jest nie tylko to, co kandydat mówi, ale także jak to mówi. Sztuczna inteligencja może pomóc w analizie języka ciała i emocji kandydatów podczas rozmów wideo. Zaawansowane algorytmy potrafią wykrywać mikroekspresje, zmiany tonu głosu oraz inne subtelne sygnały, które mogą wskazywać na pewność siebie, niepewność, entuzjazm czy stres.

Rekruterzy mogą otrzymać narzędzia, które pozwolą na wnikliwą analizę tych aspektów, co może dostarczyć dodatkowych informacji dotyczących postaw i charakteru kandydatów.

Analiza języka ciała i emocji podczas rozmowy o pracę

Automatyzacja harmonogramów i zadań

REKLAMA

Sztuczna inteligencja może również usprawnić logistykę rozmów rekrutacyjnych poprzez automatyzację harmonogramów i zadań. Systemy SI mogą wspomagać rekruterów poprzez proponowanie dostępnych terminów spotkań, dostosowanych do zarówno do kalendarza rekrutera, jak i kandydata.

Dodatkowo, sztuczna inteligencja może wysyłać automatyczne przypomnienia o nadchodzących rozmowach, co zwiększa profesjonalizm firmy oraz minimalizuje ryzyko przeoczenia ważnych spotkań.

Wyzwania i aspekty etyczne 

Mimo licznych korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w rozmowach rekrutacyjnych, istnieją również wyzwania i etyczne aspekty, które trzeba uwzględnić. Ważne jest, aby zachować równowagę między wykorzystaniem narzędzi technologicznych a ludzkim kontaktem. Zbyt duża automatyzacja może prowadzić do utraty empatii i spersonalizowania.

Ponadto, ważne jest również, aby zapewnić transparentność wobec kandydatów. Powinni oni być świadomi, że uczestniczą w procesie rekrutacyjnym wspomaganym przez sztuczną inteligencję. Jest to istotne dla budowania zaufania i poszanowania wobec kandydatów.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma potencjał rewolucjonizować sposób, w jaki firmy przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne. Dzięki analizie danych, automatyzacji i analizie języka ciała, proces ten może stać się bardziej efektywny, trafny i profesjonalny.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA