REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Grudzień 2021 - obowiązki z zakresu kadr i płac, wymiar czasu pracy, dodatek nocny
Grudzień 2021 - obowiązki z zakresu kadr i płac, wymiar czasu pracy, dodatek nocny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?

"Nie licz dni, spraw by dni się liczyły." - Muhammad Ali

REKLAMA

Autopromocja

Kadry i płace - grudzień 2021

 1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.
 2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP.
 3. Weryfikacja terminowych umów o pracę.
 4. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków.
 5. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie do 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób nie będących w PPK) - Art.16 Ustawy o PPK
 6. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób będących w PPK) – Art. 19 Ustawy PPK
 • 06.12 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej (ZUS DRA) oraz opłacenie składek za listopad 2021 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.
 • 07.12 GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej.
 • 10.12 Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za listopad 2021 r. przez osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.
 • 15.12 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej (ZUS DRA) oraz opłacenie składek za listopad 2021 r. przez pozostałych płatników.
 • 15.12 Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w miesiącu listopadzie 2021 r.
 • 20.12 Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w listopadzie 2021 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4).
 • 20.12 Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w listopadzie 2021 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A).
 • 20.12 Złożenie deklaracji PFRON za listopad 2021 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON
Planner kadrowo-płacowy grudzień 2021 obowiązki dodatek nocny wymiar czasu pracy

monikasmulewicz.pl

"Nic nie jest szczególnie trudne, jeżeli podzielisz to na małe zadania." - Henry Ford

Orzecznictwo, ciekawostki

1. III AUa 203/19, Zawarcie umowy o pracę celem uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 7 maja 2019 r. Umowie o pracę, która nie narusza art. 22 § 1 k.p., nie można stawiać zarzutu zawarcia jej w celu obejścia prawa, nawet gdy jej cel dyktowany był wyłącznie chęcią uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Poza sporem musi też być, iż samo zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, nawet gdyby głównym motywem było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego nie jest naganne, ani tym bardziej sprzeczne z prawem.

2. Zgodnie z zapisami art 221 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca żąda podania danych osobowych innych niż określone w art. 221 § 1 i § 3 tylko, gdy jest to niezbędne do zrealizowania obowiązków wynikającego z przepisu prawa. Tak więc pracodawca będzie miał możliwość przetwarzania takich danych osobowych, jak adres zameldowania, zamieszkania czy adres do korespondencji, niezbędnych np. do wypełnienia formularza ZUS ZUA, dopiero po zawarciu z pracownikiem stosunku pracy.

Dodatek nocny - grudzień 2021

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2021 r. wynosi: 2800/176H*20% = 3,18 ZŁ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar czasu pracy - grudzień 2021

Wymiar czasu pracy w grudniu 2021 r. wynosi: (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 3 dni) – (8 godz. x 1 dzień) = 176h tj. 22 dni

"Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu." - Robert Collier

Pełna wersja plennera: https://monikasmulewicz.pl/2021/11/30/kalendarz-kadrowo-placowy-na-grudzien/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA