Kadry i płace - marzec 2022
01.03.2022
Kadry i płace na marzec 2022 czyli planner kadrowo-płacowy. Jakie są obowiązki miesięczne? Ile wynosi dodatek za pracę w nocy, a ile wymiar czasu pracy w marcu?
Kadry i płace - luty 2022
31.01.2022
Kadry i płace w lutym 2022 czyli planner kadrowo-płacowy na kolejny miesiąc. Jakie obowiązki trzeba wypełnić w lutym? Ile wynosi dodatek nocny i wymiar czasu pracy?
Planner kadrowo-płacowy na styczeń 2022
21.01.2022
Planner kadrowo-płacowy na styczeń 2022 roku przedstawia: wszystkie obowiązki działu kadr i płac w pierwszym miesiącu nowego roku (w tym także roczne obowiązki sprawozdawcze), parametryzację systemu kadrowo-płacowego, organizację pracy w styczniu, dodatek nocny i wymiar czasu pracy.
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
01.12.2021
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
Planner kadrowo-płacowy na listopad 2021
29.10.2021
Planner kadrowo-płacowy na listopad 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki na ten miesiąc. Jaki jest wymiar czasu pracy w listopadzie? Ile wynosi dodatek nocny?
Planner kadrowo-płacowy na październik 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki na ten miesiąc. Jaki jest wymiar czasu pracy w październiku? Ile wynosi dodatek nocny?
Kadry i płace - planner na wrzesień 2021
31.08.2021
Kadry i płace - planner na wrzesień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki. Jaki jest wymiar czasu pracy we wrześniu? Ile wynosi dodatek nocny?
Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.
04.08.2021
Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?
Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.
Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?
08.12.2020
Jak ewidencjonować dzień wolny udzielany w zamian za święto wypadające w sobotę? II dzień Świąt Bożego Narodzenia czyli 26 grudnia 2020 r. wypada właśnie w sobotę. W związku z tym pracodawca musi oddać niektórym grupom pracowników inny dzień wolny od pracy. Jak odnotować to w ewidencji czasu pracy?
Artykuł zawiera zestawienie najważniejszych dokumentów oraz informacji kadrowych we wszystkich etapach zatrudnienia, zaczynając od rekrutacji po rozwiązanie stosunku pracy.
Informacja o warunkach zatrudnienia 2020
28.10.2020
Oprócz umowy o pracę pracownik powinien otrzymać również Informację o warunkach zatrudnienia.. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć ją pracownikowi w terminie 7 dni od zawarcia umowy.. Co powinna zawierać informacja o warunkach zatrudniania? Kiedy należy ją aktualizować? Czym skutkuje brak lub błędna informacja?
Jak napisać umowę o pracę?
24.10.2019
Każdy kadrowiec stanie w pewnym momencie przed koniecznością przygotowania umowy o pracę. Jak ją napisać? O jakich zapisach należy pamiętać? Kiedy umowa powinna być dostarczona pracownikowi?
Nie zapominaj o szkoleniach BHP
11.07.2019
Kolejnym ważnym zagadnieniem, z którym spotkasz się pracując w kadrach są szkolenia bhp. Za organizację tych szkoleń w odpowiednim terminie odpowiada pracodawca. W praktyce jednak to służby kadrowe na bieżąco współpracują ze służbami bhp w tym zakresie, tj. pilnowania terminów szkoleń, organizowania szkoleń itp.
Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie?
"Stara" i "nowa" dokumentacja pracownicza
24.06.2019
Podział na starą i nową dokumentację pracowniczą powstał w wyniku zmian w jej prowadzeniu, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Przy wpinaniu dokumentów lub zakładaniu akt osobowych powstają pytania: co z dotychczasową dokumentacją, czy przekładać akta osobowe i układać według nowego porządku?
Jak już wspomniałam w poprzednim artykule, akta osobowe, są tylko częścią dokumentacji pracowniczej, którą zobowiązany jest prowadzić pracodawca. Pozostała dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy to m.in.: dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, a także karta (lista) wypłaconego wynagrodzenia za pracę.
Jednym z pierwszych zadań jakie dostaje debiutująca kadrowa jest porządkowanie dokumentów pracowniczych, a w szczególności wpinanie dokumentów do akt osobowych, zakładanie teczek albo porządkowanie i wpinanie pozostałej dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracownika. Jest to dobre wprowadzenie do pracy w zawodzie kadrowca.
Podstawą wykonywania pracy kadrowca są przepisy prawa pracy. Jakie są źródła prawa pracy? Na pierwszym miejscu należy wymienić Kodeks pracy, następnie ustawy, rozporządzenia, a także wewnątrzzakładowe akty prawne. Czego początkujący kadrowy dowie się z poszczególnych dokumentów? Poznaj podstawowe informacje o źródłach prawa pracy.