reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Maseczka w pracy - czy jest obowiązek?

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek?

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek zakrywania ust i nosa przez pracowników? Czy pracodawca może zwolnić ich z nakazu noszenia maseczek? Jakie obowiązki ma pracodawca? Kogo dotyczy bezwzględny obowiązek noszenia maseczek? Kiedy w pracy można zdjąć maskę?

Obowiązek noszenia maseczki w pracy

Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego dotyczy miejsc ogólnodostępnych, w tym zakładów pracy (zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

[AKTUALIZACJA] Aktualnie obowiązek zakrywania ust i nosa realizuje się wyłącznie za pomocą maseczki (§ 25 ust. 1 Rozporządzenia: "Do dnia 28 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej [...]")

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Decyzja pracodawcy

Ww. nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach ogólnodostępnych w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Ustawodawca realizację tego o obowiązku uzależnił zatem od decyzji pracodawcy. Ustanowienie regulacji odmiennej, niż w przepisie, pracodawca powinien zamieścić w wewnętrznym dokumencie i poinformować pracowników o tej regulacji w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

Obowiązki pracodawcy

Należy pamiętać, że w przypadku rezygnacji z obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, aktualny pozostaje wymóg zachowania odległości między stanowiskami pracy, wynoszącej co najmniej 1,5 m lub zapewnienia środków ochrony osobistej związanych ze zwalczaniem epidemii, jeżeli jest niemożliwe zachowanie tej odległości. Należy mieć na uwadze, że wyroby przewidziane do zakrywania ust i nosa, nie mogą być traktowane jako tożsame ze środkami ochrony osobistej, w które pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników, jeśli charakter działalności zakładu nie pozwala na zachowanie odstępów pomiędzy stanowiskami pracy wynoszących nie mniej niż 1,5 metra.

Bezwzględny obowiązek noszenia maseczek

Bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania w określonych budynkach użyteczności publicznej**). Osoby te powinny być dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną emisją wirusa Sars-Cov-2, np. poprzez zastosowanie przegrody fizycznej oddzielającej je od interesanta, poprzez zachowanie zwiększonej odległości (min. 1,5 m) interesanta od stanowiska obsługi lub w inny sposób w zależności od charakteru pracy (wykonywanych czynności) i wyników przeprowadzonej analizy ryzyka.

**) przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny

Kiedy można zdjąć maseczkę?

Stosownie do obowiązujących przepisów odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy (na podstawie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Przeczytaj także: Kto nie musi nosić maseczki w pracy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama